انوشه انصاری نخستین زن ایرانی فضانورد است که رئیس انجمن گردانندگان شرکت فناوری ارتباط از راه دور (TTI) می باشد. وی نخستین زن مسلمان فضانورد هم لقب گرفته و همچنین چهارمین کسی است که خودش تمام هزینه ی سفر فضایی اش را تامین کرده است. جامعه ی ملی فضای آمریکا در سال ۲۰۱۵ میلادی جایزه ی «پیشگام فضا» را به انوشه انصاری این بانوی ارزشمند ایرانی اختصاص داد.

به گزارش روند بورس امروز، انوشه انصاری که اکنون ۵۱ سال سن دارد، یکی از مشهورترین زنان ایران است. او بسیاری از اولین‌ها را به نام خود ثبت کرده که از جمله آنها می‌توان به اولین فضانورد ایرانی، اولین زن مسلمان فضانورد و اولین زن گرشگر فضایی اشاره کرد و در کنار همه این‌ها، وی یک کارآفرین بسیار موفق است.

انوشه انصاری که پیش از ازدواج با حمید انصاری، نام خانوادگی‌اش رئیسیان بود، در شهریور ۱۳۴۵ هجری شمسی (سپتامبر ۱۹۶۶ میلادی) در مشهد به دنیا آمد. خانواده انوشه پس از تولدش به تهران نقل مکان کردند و او در تهران بزرگ شد. در سال ۱۹۸۴ میلادی و وقتی که انوشه ۱۸ ساله بود، خانواده رئیسیان به آمریکا مهاجرت کردند. او خیلی زود به زبان‌های انگلیسی و فرانسوی مسلط شد و تا حدودی نیز زبان روسی را می‌دانست. انوشه انصاری به دانشگاه جورج میسون ویرجینیا رفت و لیسانس رشته مهندسی برق و علوم رایانه را انتخاب کرد و تحصیلاتش را در دانشگاه جورج واشنگتن در رشته مهندسی الکترونیک ادامه داد.

انوشه انصاری نخستین زن ایرانی فضانورد است که رئیس انجمن گردانندگان شرکت فناوری ارتباط از راه دور (TTI) می باشد. وی نخستین زن مسلمان فضانورد هم لقب گرفته و همچنین چهارمین کسی است که خودش تمام هزینه ی سفر فضایی اش را تامین کرده است. جامعه ی ملی فضای آمریکا در سال ۲۰۱۵ میلادی جایزه ی «پیشگام فضا» را به انوشه انصاری این بانوی ارزشمند ایرانی اختصاص داد.

دوران کودکی و تحصیلات انوشه انصاری

در شرح زندگینامه انوشه انصاری این گونه آمده است که وی در بیست و یکم شهریورماه ۱۳۴۵ در شهر مشهد به دنیا آمد. تا ۱۸ سالگی در ایران زندگی می کردند اما پس از آن به اتفاق خانواده به ایالات متحده آمریکا مهاجرت کردند.

انوشه تحصیلات تکمیلی دبیرستان را در آمریکا پشت سر گذاشت. پس از آن برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی در رشته ی مهندسی الکترونیک و علوم کامپیوتر در دانشگاه جرج میسون پذیرفته شد. او با موفقیت مدرک لیسانس خود را دریافت کرد و برای ادامه تحصیل در رشته ی مهندسی الکترونیک در مقطع کارشناسی ارشد به دانشگاه جرج واشنگتن رفت و در آنجا مطالعات خود را دنبال کرد.انوشه انصاری تاکنون از خود چندین مقاله و دو پاتنت در مورد کار روی عملکردهای اتوماتیک و گره های یک شبکه بی سیم ارائه داده است.

آغاز فعالیت حرفه ای انوشه انصاری

پس از موفقیت و دریافت مدرک فارغ التحصیلی با شرکت های بزرگی مانند COMSAT و MCI همکاری کرد و با آن ها پروژه های موفقیت آمیزی را انجام داد.

پس از گذشت مدتی در سال ۱۳۷۲ مصادف با ۱۹۹۴ میلادی، انوشه با همکاری همسرش حمید انصاری و برادر همسرش امیر انصاری شرکتی را تاسیس کردند و نام آن را تله کام تکنولوژی یا همان TTI گذاشتند. شرکت آن ها در زمینه ی تامین تجهیزات موردنیاز شبکه های کامپیوتری کار می کرد. شرکت آن ها توسط سونوز نتورک در سال ۲۰۰۰ خریداری شد.

در سال ۲۰۰۰ انوشه انصاری جایزه ی اول کارآفرین ملی ایالات متحده آمریکا را از آن خود کرد. و مجله ی فورچیون در سال ۲۰۰۱ وی را در فهرست تاجران موفق قرار داد.

تاسیس شرکت پرودی

پس از فروش شرکت TTI انوشه انصاری به همراه همسرش یک شرکت تازه تاسیس کردند و آن را پرودی نام گذاری کردند. مدیرعامل و ریاست این شرکت بر عهده ی انوشه می باشد و هدف آن ها این است که با مشارکت آژانس فضایی فدراسیون روسیه و شرکت ماجراجویی های فضایی، طرحی را ایجاد کنند که ناوگانی از فضاپیماهای تجاری گردشگران فضایی را به ارتفاعات زیر مداری اعزام کند.

نام این کشتی فضایی «کاشف ماجراجوی فضا» می باشد که می تواند ۵ مسافر را به ارتفاعات زیر مداری حمل کند، تا این مسافران خوش اقبال بتوانند گردی سیاره زمین و سیاهی فضا را برای چند دقیقه به تماشا بنشینند.

این فضاپیما جوری طراحی شده که با یک هواپیمای مخصوص تا سطحی از ارتفاعات بالا برود و پس از آن برای رفتن به ارتفاعات بالاتر از هواپیما جدا شود و موتورهای قدرتمند خود را روشن کند. لازم به ذکر است که این فضاپیما به احتمال زیاد از فرودگاه راس الخیمه که در کشور امارات متحده عربی ساخته خواهد شد، پرواز خواهد کرد.

علاقه به فضانوردی انوشه انصاری

انوشه انصاری از همان دوران کودکی و نوجوانی علاقه ی زیادی به فضانوردی داشت و همواره رویای سفر به اعماق فضا را در ذهن خود پرورش می داد. اشتیاق و علاقه ی او زمانی به نتیجه رسید که فعالیت های اقتصادی و پروژه های او و همسرش ثروت فراوانی را برای آن ها به ارمغان آورد.

در سال ۱۳۸۳ مصادف با ۲۰۰۴ میلادی خانواده ی انصاری برای اولین پرواز فضایی خصوصی جایزه ی ۱۰ میلیون دلاری در نظر گرفتند. این سفر باید به وسیله ی یک فضاپیمای قابل بازیابی انجام می شد که بتواند دست کم سه نفر را به ارتفاعی بیش از ۱۰۰ کیلومتر از سطح متوسط زمین برساند و دوباره به زمین بازگرداند.

فضاپیما باید به گونه ای طراحی می شد که پس از اولین پرواز موفقیت آمیز، طی دو هفته بتواند مجدد آن را تکرار نماید. در انتها «جایزه ی انصاری ایکس» به فضاپیمای کوچکی به نام «اسپیس شیپ وان» تعلق گرفت که دارای طراحی به خصوص و خلاقانه ای بود.