علی صالح‌آبادی، مدیرعامل بانک توسعه صادرات و سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری روز گذشته در سمینار تامین مالی شرکت‌های دانش‌بنیان صادراتی بر دشواری فرآیند ارزش‌گذاری شرکت‌های دانش‌بنیان برای تامین مالی تاکید داشتند.

به گزارش روند بورس امروز، ما می‌توانیم در این حوزه در منطقه شاخص باشیم چرا که بزرگ‌ترین استارت‌آپ‌های بیوتک در ایران حضور دارند. وی با بیان اینکه تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان صادراتی ۴۰۰ شرکت است که در سال گذشته ۹۰ هزار میلیارد تومان فروش داشته‌اند، تصریح کرد: چگونگی ارزش‌گذاری شرکت‌های دانش‌بنیان از جمله مشکلات آنهاست.

مدیرعامل بانک توسعه صادرات نیز با اشاره به عملکرد این بانک در تسهیلات اعطایی به شرکت‌های دانش‌بنیان اظهار کرد: بانک توسعه صادرات برای حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان حدود ۳۰۰ میلیارد تومان تامین مالی شرکت‌های دانش‌بنیان صادراتی را برعهده داشته است.

وی افزود: منابع صندوق توسعه ملی برای تامین مالی این شرکت‌ها حدود یکصد میلیارد تومان با نرخ سود ۱۲‌درصد و از محل منابع بانک ۱۶۳ میلیارد تومان با نرخ سود ۱۸‌درصد بوده است.

صالح‌آبادی گفت: برای تسهیل در وثایق اخذ شده از شرکت‌های دانش‌بنیان، ضمانت‌نامه صندوق ضمانت صادرات، ضمانت صندوق سرمایه‌گذاری صنایع کوچک، ضمانت صندوق‌های پژوهش و فناوری غیردولتی مورد قبول است.

وی ادامه داد: خرید دین چک‌های مشتریان معتبر شرکت‌های دانش‌بنیان و تسهیل وثایق دریافتی از شرکت‌های دانش‌بنیان و اخذ وثایق نوع یک حداکثر تا ۷۰‌درصد تسهیلات و مابقی دریافت چک و سفته نیز از دیگر امکانات بانک توسعه صادرات در تسهیل وثایق شرکت‌هاست.

مدیرعامل بانک توسعه صادرات، تخفیف ۳۰‌درصد در کارمزدهای قابل ارائه به شرکت‌های دانش‌بنیان، ارائه خدمات بانکداری شرکتی به شرکت‌های در حال رشد، گشایش اعتبار اسنادی و صدور ضمانت‌نامه را از دیگر خدمات ارائه شده به شرکت‌های دانش‌بنیان اعلام کرد.