با توجه به اهمیت ساخت درب های فلکسیبل در ذوب آهن اصفهان،از مهندس مهدی لقمانی،معاون تجهیزات مکانیک بخش تولیدات کک و مواد شیمیایی که از بدو ورود به ذوب آهن اصفهان تاکنون در این بخش فعالیت دارد و هم اکنون نیز ایام پایانی خدمت خود را سپری می کند و همچنین سعید اعرابی فورمن سفارشات بخش کک سازی در ارتباط با اجرای پروژه مذکور گفتگو نمودیم .

به گزارش روند بورس امروز، مهندس لقمانی گفت : صنعت فولاد در کنار توسعه در بخش های گوناگون مستعد ایجاد آلایندگی در نقاط مختلف می باشد و مهم برنامه ریزی برای کنترل این آلایندگی است. لذا ذوب آهن اصفهان به عنوان نخستین تولید کننده فولاد در کشوربرنامه های موثری در این زمینه از بدو تاسیس تاکنون ایفا نموده است.

وی افزود: به منظور کنترل آلایندگی در بخش کک سازی، از سال گذشته ساخت درب های فلکسیبل با توجه به تاکید و پیگیری مستمر مدیرعامل شرکت و تلاش شبانه روزی کارکنان در بخش های مختلف در دستور کار قرار گرفت.

هر درب فلکسیبل شامل ۷۵۰ قطعه است

معاون تجهیزات مکانیک بخش کک سازی تصریح کرد : هر درب فلکسیبل شامل ۷۵۰ قطعه است که ساخت این قطعات و برنامه ریزی مونتاژ آنها از فرایند پیچیده ای برخوردار است که بیش از پانزده مرحله از جمله طراحی نقشه،ریخته گری،مدل سازی،آهنگری،آجرچینی،کنترل کیفی مستمر و … را در بر می گیرد.

مهندس لقمانی ادامه داد : روند ساخت درب ها در عالی ترین سطح ممکن و با جلسات مستمر روزانه و سپس جمع بندی مباحث مطرح شده در پایان هر هفته پایش و پیگیری می شود.

از تعداد ۳۰ درب فلکسیبل، ۲۳ عدد نصب شده و ۷  عدد نیز در مرحله آجر چینی قرار دارد

وی اضافه نمود: تاکنون تعداد ۳۰ درب که در کارگاه مکانیک، مونتاژ کاری شده و به نوعی می توان گفت عملیات ساخت آنها به پایان رسیده است را تحویل گرفتیم و قطعات بسیاری نیز در کارگاه ها آماده است و پس از آجر چینی که به ۴۸ ساعت زمان نیاز دارد توسط جرثقیل به قسمت مربوطه حمل می شوند و پس از باز کردن درب های قدیمی،درب های جدید که بیش از۹۰ درصد در کارخانه ساخته می شوند و یا قابلیت ساخت دارند،نصب می گردند. از ۳۰ درب عنوان شده تعداد ۲۳  عدد نصب شده و تعداد ۷  درب نیز در مرحله آجر چینی قرار دارد.

بیشتر بخوانید:  رکورد کمترین میزان مصرف در فولاد مبارکه

وی گفت : ساخت و نصب ۷۴ درب سمت کک هم اکنون در دست اقدام است و تا پایان شهریورماه ۹۸ عملیات نصب آنها به پایان می رسد. طراحی نقشه های درب های سمت ماشین (۷۴ درب دوم) نیز از مدتی قبل آغاز شده است و امیدواریم تا پایان مردادماه به پایان برسد.

سعید اعرابی فورمن سفارشات بخش کک سازی نیز در ادامه افزود : پس از طراحی و تهیه نقشه های ساخت، مراحل تنظیم سفارش که شامل ۱۴۰ ردیف می باشد،کد گذاری و همچنین برنامه ریزی برای تهیه قطعات استاندارد و متریال بر عهده بخش ،توسط سفارشات مکانیک انجام گرفت.

وی بیان کرد : در طول پروسه ساخت، هماهنگی بین کارگاه ها و رفع اشکالات حین تولید و ساخت و حمل قطعات آماده شده به بخش توسط این قسمت انجام گرفته است.

منبع:

روابط عمومی ذوب آهن اصفهان