با قراردادهای کوتاه مدت و تسویه‌ حساب‌های همزمان با پرداخت کالا، سرعت سرمایه در گردش را افزایش و حبس نقدینگی‌ را به حداقل می‌رسانیم تا به این واسطه هزینه‌های مالی به حداقل برسد.

حمیدرضا قدری،مدیرعامل شرکت کارخانجات شهید قندی در گفتگو با خبرنگار نشریه بورس امروز عنوان کرد:مفهوم قراردادهای بلندمدت جدا شدن از شرکای تجاری نیست. قاعدتا آن‌ها نیاز دارند و ما به نیازشان پاسخ می‌دهیم. اما مبانی توافق میان ما تغییر خواهد یافت. ابتدا باید فروش باکیفیت یعنی فروش همراه با حاشیه سود مناسب و باوصول و قابل توسعه بودن اتفاق می افتاد. روابط شرکت با شرکای تجاری تجدید نظر و نحوه تعامل ما با بازار منطبق با مدل‌های اقتصادی شد. این موضوع سود سهام‌دار و شرکت را تضمین می‌کند.

مطالبات شرکت از یکی از شرکای تجاری از سال ۹۲  رقم ۳۵ میلیارد تومان بود که به رقم عدم پرداخت این رقم هنوز آن شرکت، درخواست کالا از ما داشت. بنابراین این مدل از کسب‌وکار برای شهید قندی تقریبا رو به پایان است و مدل روابطی ما برنده- برنده است. نتیجه این اقدام در سه ماه آخر سال نمایان شد. در ادامه این استراتژی‌ها، بحث استراتژی کاهش هزینه تولید را هم در برنامه داریم.

در حال حاضر نحوه همکاری با شرکای تجاری شما چگونه تعریف شده است؟

شرکای تجاری ما تعیین تکلیف شده‌اند. با قراردادهای کوتاه مدت و تسویه‌ حساب‌های همزمان با پرداخت کالا، سرعت سرمایه در گردش را افزایش و حبس نقدینگی‌ را به حداقل می‌رسانیم تا به این واسطه هزینه‌های مالی به حداقل برسد. سبک مدیریت و دیدگاه جدید هیات مدیره این است که از این روش با رویکرد مهندسی مالی حرکت کنیم. قراردادهای ما باید بگونه ای باشد که بدهی‌های ما متورم نشود و هزینه مالی کاهش یابد. بنابراین استراتژی توسعه محصول و تنوع بازار تعریف شد.

بیشتر بخوانید:  سهام تاثیر‌گذار بورس امروز کدام‌ بودند؟

در این استراتژی محصولات جدیدی در دستور کار قرار گرفت که در حال حاضر چند مورد آن به بهره‌برداری رسیده و در حال انعقاد قرارداد هستیم. ضمن اینکه توسعه بازار داشتیم و مشتریان جدیدی در کنار مشتریان قدیمی شرکت قرار گرفتند که این موضوع ریسک ما در بازار را به حداقل می‌رساند. به رغم عدم انعقاد قرار داد جدی با مشتریان اصلی شرکت، قراردادهای خوبی با مشتریان جدید خود منعقد کردیم. این‌ها باعث می‌شود تا شرکت از ریسک تک بعدی بازار خارج شود.

مشتریان جدید شرکت در کدام حوزه فعالیت دارند؟

در حوزه نفت و گاز و پتروشیمی، مپنا و … قراردادهای جدیدی داریم و سبد بازار شرکت رو به توسعه است. مشتریان قدیمی  نیز شامل شرکت های مخابرات و زیرساخت است.

در حوزه فیبرهای نوری؟

در همه کالاها. از کابل‌های برق تا فیبر نوری را تولید می‌کنیم. اما فیبر نوری سرشاخه تولیدات ما است که خیلی پررنگ شده است. امروز شهید قندی محصولاتی که دارای تکنولوژی بالا و وارداتی بوده است را نیز در داخل ساخته است.