وی گفت: افزایش درآمد تسهیلات اعطایی عمدتا به دلیل افزایش تسهیلات اعطایی عقود سلف و مرابحه در سال منتهی به 1401 نسبت به دوره مشابه سال قبل است که در ادامه، موجب افزایش درآمد ناشی از این تسهیلات در سال مالی 1401 گردید.

به گزارش بورس امروز؛ سید نقی شمسی مدیر عامل شرکت بانک ملت از علت تغییرات بیش از 30 درصدی سود خالص این شرکت  خبر داد.

 

وی گفت: افزایش درآمد تسهیلات اعطایی عمدتا به دلیل افزایش تسهیلات اعطایی عقود سلف و مرابحه در سال منتهی به 1401 نسبت به دوره مشابه سال قبل است.

در ادامه، این امر موجب افزایش درآمد ناشی از این تسهیلات در سال مالی 1401 گردید.

شمسی ادامه داد: افزایش وجه التزام ارزی غیر مشابه به دلیل شناسایی 18.122 میلیارد ریال درآمد وجه التزام اوراق نفت و گاز پارس در راستای تکالیف مجمع سال 1400 و بند هفت گزارش حسابرس است .

مدیر عامل بانک ملت اظهار داشت: افزایش درآمد سپرده گذاری ها در بانک ها و موسسات اعتباری عمدتا مربوط به سود دریافتی از مبادلات در بازار بین بانکی و در چارچوب قوانین ایران محقق گردیده است .

وی خاطر نشان ساخت: افزایش درآمد کارمزد عمدتا به دلیل افزایش حجم تسهیلات قرض الحسنه، اعتبارات اسنادی گشایش یافته و همچنین ضمانتنامه های صادره، کارمزد اوراق، حواله های بانکی و ….  است .

شمسی اذعان کرد: افزایش جایزه سپرده قانونی نشان از افزایش 49 درصدی میانگین سپرده های قانونی(رشد 57 درصدی منابع ریالی بانک) محقق گردیده است .

مدیر عامل بانک ملت گفت: در آمد ها و سایر هزینه های عملیاتی نیز معادل 273 هزار و 608 میلیارد و 304 میلیون ریال است .

وی ادامه داد: بانک مرکزی در 25 اسفند 1401 نرخ تسعیر اقلام پولی دارایی ها و بدهی های ارزی در پایان سال مالی 1401برای هر دلار را 250 هزار ریال و هر یورو ر 256 هزار ریال مشخص کرد .

بیشتر بخوانید:  افزایش سود آوری در شرکت سرمایه گذاری البرز

در ادامه؛ سایر اسعار را بر مبنای برابریآن با به یورو برای اعمال در دفاتر و صورت های مالی بانک ها ابلاغ نمود که از این بابت بانک در پایان سال 1401 مبلغ 210 هزار و 42 میلیارد ریال سود تسعیر ارز به صورت ناخالص در صورت های مالی شناسایی نموده است .

شمسی افزود: بانک در پایان سال 1400در خصوص اوراق مشارکت ارزی شرکت نفت و گاز پارس اقدام به احتساب ذخیره اختصاصی مطالبات مشکوک الوصول به مبلغ 54 هزار و 894 میلیارد ریال نموده است .

وی ادامه داد: با این احتساب با توجه به عدم موافقت حسابرس مستقل و بازرس قانونی مواجه شده است و در بند 7 گزارش حسابرس مستقل نسبت به صورت های مالی منتهی به 29 اسفند 1400 به ان اشاره شده است.

شمسی گفت: با توجه به تکلیف مقرر در مجمع عمومی این بانک در سال 1400 مبلغ ذخیره مذکور در دوره مالی سال 1401 تعدیل و طبق فرمت نمونه ابلاغی بانک مرکزی در سر فصل سایر درآمدها و هزینه های عملیاتی انعکاس یافته است.

افزایش 61 درصدی هزینه های اداری و عمومی

مدیر عامل بانک ملت گفت: افزایش سر فصل هزینه های اداری و عمومی عمدتا به دلیل افزایش هزینه های اداری ناشی از رشد نرخ تورم، پشتیانی سامانه های بانکی است .

در ادامه؛ شناسایی هزینه ذخیره مالیات جهش تولید مسکن و افزایش هزینه های پرسنلی عمدتا ناشی از افزایش رشد پاداش پایان خدمت کارکنان با توجه بهرشد حقوق و دستمزد و تسری آن به سنوات خدمت پرسنل بانک است .

 

 

  • منبع خبر : کدال