در حالی معاون سازمان خصوصی سازی از دریافت مجوز از سران سه قوه برای واگذاری سهام خودروسازان خبر داده که دو شرکت ایران‌خودرو و سایپا با بدهی و زیان انباشته بالایی مواجه هستند.

به گزارش بورس امروز، زهره عالی پور معاون سازمان خصوصی سازی اظهار کرده که وزارت اقتصاد مجوز واگذاری باقی مانده سهام دولت در دو شرکت خودرو سازی را از سران سه قوه دریافت کرده است.

زهره عالی پور ، عضو هیئت عامل و معاونت واگذاری سهام و بنگاههای سازمان خصوصی سازی می‌گوید: با توجه به مجوز دریافتی از سران سه قوه مقرر شده است حدود ۱۴درصد ایران خودرو و ۱۷ درصد سایپا باید به فروش گذاشته شود.

واگذاری سهام دولت توسط خودروسازان یکی از مباحثی است که سالیان سال بسیاری آن را در خواست کرده‌اند. همواره بر اینکه صنعت خودرو باید به بخش خصوصی واگذار شود تاکید شده اما این مورد باید در زمانی اتفاق می‌افتاد که خودروسازان در اوج تولید خود بودند و تا این حد زیان انباشته و بدهی نداشتند.

خودروسازان مدعی هستند که طی سال‌ گذشته و سال جاری چیزی در حدود ۱۴ هزار میلیارد تومان زیان داشته‌اند. به این عدد باید طلب ۲۲ هزار میلیارد تومانی قطعه‌سازان از خودروسازان را نیز اضافه کرد. به نظر می‌رسد خریدار ۱۴ درصدی ایران‌خودرو و خریدار ۱۷ درصدی سایپا بیشتر از اینکه سهام خریداری کند زیان می‌خرد.

معاون سازمان خصوصی سازی در خصوص واگذاری سهام دولت می‌گوید: به موجب قانون ، دولت به هیچ عنوان نمی تواند در موارد گروه یک سرمایه گذاری کند یا مالکیت آنها را در دست داشته باشد . در خصوص گروه دوم که صنایع بزرگ نیز شامل آن می شود ، قانون تا جایی به دولت اجازه سرمایه گذاری داده است که سهمش در آن رشته در بازار بیشتر از ۲۰درصد نشود.

بیشتر بخوانید:  کارنامه کارگزاری‌ها در مهر 99 منتشر شد

عالی‌پور می‌گوید: در خصوص وضعیت سهام دولت در خودروسازی های کشور توضیح داد : بخشی از این سهام در وثیقه است که با توجه به جلساتی که با وزیر صنعت داشته ایم قرار است رفع شود و با توجه به اینکه بورسی است در تابلوی بورس به فروش می رسد.

وی موضوع اهلیت در واگذاری را موضوعی مبهم می‌داند و می‌گوید: با توجه به اینکه در قانون به داشتن اهلیت جهت واگذاری تاکید شده لازم است نمایندگان مجلس یک تعریف جامع و کامل از اهلیت ارائه دهند چرا که هر شخص از نگاه خود تعبیری از اهلیت دارد و به ظن خود برخی از واگذاری ها را مردود می داند.

معاون واگذاری سهام و بنگاههای سازمان خصوصی سازی از تهیه پیش نویسی برای بررسی اهلیت افراد در موضوع واگذاری خبرداد و اظهار می‌کند: این سند در سازمان خصوصی سازی آماده شده و در اختیار هیات واگذاری قرار گرفته است.

وی در رابطه با فروش این سهام نیز می‌گوید: اطلاعیه واگذاری چندین مرحله در دو روزنامه کثیرالانتشار آگهی می شود ، همچنین اطلاعیه آن به طور ویژه برای هر استان و نماینده مجلس مربوط به آن حوزه ارسال می شود.