یک کارشناس بازار سرمایه : پیش بینی می‌شود شاخص تا یک میلیون و200 یا کمتر کاهش یابد و روند اصلاح تا این رقم ادامه داشته باشد.

فهیمه رستمیان کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با خبرنگار بورس امروز، وضعیت حاکم بر بازار سرمایه را مورد اشاره قرار داد و پیش بینی کرد که به زودی شاهد کمتر شدن شدت عرضه‌ها و جمع شدن صفوف فروش خواهیم بود.

وی افزود: پیش بینی می‌شود شاخص تا یک میلیون و200 هزار واحد یا کمتر کاهش یابد و روند اصلاح تا این رقم ادامه داشته باشد. این اصلاح به شکل تدریجی اتفاق می افتد و تا زمان معقول شدن p/e سهامی که تا کنون رشد زیادی داشته‌اند و بازگشت شاخص به محدوده تعادلی خود، این اصلاح ادامه خواهد داشت.

این تحلیل‌گر تکنیکال ادامه داد:  با توجه به تفاوت در دیدگاه و استراتژی‌های سرمایه‌گذاری سهامداران، لذا نمی‌توان نسخه واحدی برای عمل و نوع سرمایه‌گذاری در این بازار پیچید و  نمی توان از همه انتظار پیروی از یک الگوی واحد را داشت.

رستمیان توصیه کرد: سهامداران بهتر است در چنین شرایطی آرامش و خونسردی خود را  حفظ کنند. همانطور که بازار خیلی روزها سودآور است در ادامه کار نیز بازار به مدار سودآوری باز خواهد گشت، بر این اساس سهامداران باید از تصمیمات شتاب زده و فروش هیجانی دوری کنند.

وی از سهامداران خواست تا بلحاظ بنیادی و تکنیکال سهام خود را زیر نظر داشته باشند و تنها با از میان رفتن حدضررها مبادرت به فروش سهام خود نمایند، خریداری سهام نیز با قیمت‌های پایین‌تر صورت گیرد.

وی با توصیه به سهامداران برای برخورداری درصدی از سرمایه خود به شکل نقدی، خطاب به آن دسته از سهامدارانی که این توصیه را رعایت کردند، گفت: در روزهای آتی که بازار فرصت خرید منفی را در اختیارشان قرار می دهد، از این فرصت استفاده نمایند.

بیشتر بخوانید:  رکورد کاهش معاملات خرد از میانگین 3 ماهه

این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به عرضه‌های سهام طی روزهای گذشته، عنوان کرد: با توجه به عرضه‌ها، از شدت فروش ها کاسته نشده و بخشی از سهامداران هنوز قادر به فروش سهادم خود نشده اند.

وی نمود افزایش فشار عرضه ها را در شاخص مورد اشاره قرار داد و بر ادامه دار بودن اصلاح بازار همچنان تاکید کرد.

وی در خصوص علت ریزش سنگین بازار گفت: هیچ اتفاقی به‌لحاظ  ژئوپولتیک یا اقتصادی نیافتاده است. به صورت کلی دلیل ریزش رشد قیمتی بسیاری از سهامی است که p/e بالایی پیدا کرده بودند، لذا نگهداری و رشد بیشتر آنها منطقی به نظر نمی‌رسید. از لحاظ تکنیکال نیز اکثر سهام به انتهای موج سه خود نزدیک شده‌اند و در چنین شرایطی به یک اصلاح نیاز دارند تا مجددا به مدار صعود باز گردند.

وی بیان کرد: ضمن آنکه، شاخص با عبور از سقف قبلی خود، نیاز به استراحت دارد و بعد از مدتی مجددا به روند رشد خود ادامه خواهد داد.

وی در پایان تصریح کرد: اتفاقی که برای بازار افتاد تا حدی برنامه ریزی شده نیز بود.این اتفاق هشدار و زنگ خطری بود برای افرادی که منابع نقدینگی آنها، تاثیر زیادی در زندگی آنان می تواند داشته باشد. از همین رو سهامداران باید با نوسانات بازار سرمایه به خوبی آشنا شوند.