الیاس سلیمی کارشناس بازار سرمایه روند بازار را در روزهای آتی مثبت دانست و گفت: بهترین گزینه‌ای که می‌تواند  پایان اصلاح بازار  را نوید دهد اهرمی کمکی مانند رشد دلار و افشاییه های شرکت هاست.

 

الیاس سلیمی کارشناس بازار سرمایه در گفت و گو با خبرنگار بورس امروز روند بازار را در روزهای آتی مثبت دانست و گفت: بهترین گزینه‌ای که می‌تواند  پایان اصلاح بازار  را نوید دهد اهرمی کمکی مانند رشد دلار و افشاییه های شرکت هاست.

وی با بیان اینکه فاکتورهایی مانند رشد دلار  و افشاییه‌های قوی 12 ماهه شرکت ها و ناشران حاضر  در بازار سرمایه در روزهای آتی می‌تواند به زودی بازار را از اصلاح خارج نماید. در صورت وجود این دو فاکتور، شاخص دوباره صعود خواهد کرد و به شرایط قبلی خود باز خواهد گشت. در غیر اینصورت الگو سازی مجدد بازار و از سر گرفتن رشد زمان بر خواهد شد.

سلیمی پیش بینی کرد که با مواجهه صف‌های فروش طی معاملات این روزها با محدوده های حمایتی، شاهد جمع آوری کامل صف های فروش خواهیم بود.

وی به سهامداران توصیه کرد: سهامدارانی که تا به امروز مبادرت به فروش سهام خود نکرده اند، بهتر است سهام‌ بنیادی را همچنان حفظ کنند.

وی معتقد است:  سهام بنیادی که از دلیل قابل قبولی برای قیمت‌های خود برخوردارند، قابل اعتمادتر هستند و بهتر آنست که این سهام دست نخورده سرجای خود باقی بمانند و بفروش نرسند.

این کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: در سهامی از جنس سفته بازی که قیمت آنها رشد بسیاری یافته است، تا زمانی که بازیگران این سهام آنها را مورد حمایت قرار ندهند، همچنان از پتانسیل اصلاح قیمتی برخوردار خواهند بود.

وی با تاکید بر لزوم  تقسیم سهام از سوی سهامداران به دسته سهام بنیادی و سفته بازی، ادامه داد: برای سهامی که قیمت آنها از  رشد برخوردار بوده حد زیان بگذارند و از آنها خارج شوند و  سهام بنیادی را همچنان در پرتفوی خود حفظ کنند.

بیشتر بخوانید:  قیمت محصولات سایپا در بازار

سلیمی با اشاره به ارزش حدود 14 تا 15 همتی صف های فروش طی روزهای گذشته، عنوان کرد: تعداد بالای صف‌ها مبلغ قابل توجهی را در خود دارد و نیاز به حمایت قوی از سوی صندوق ها و سازمان دارد.

به گفته وی؛ با توجه به افزایش فشار فروش،  تا زمانی که صف‌های فروش جمع آوری نشوند، هر روز شدت فروش از روز قبل بیشتر خواهد شد.

سلیمی ادامه داد: بنظر می آید در سهام بنیادی مانند فلزات، پتروشیمی‌ها و هلدینگ‌هایی مثل شستا و غدیر و گروه های بانکی … فشار فروش کمتر شود اما در سهام دیگر  همچنان از فشار فروش برخوردار خواهیم بود.

وی در بیان دلیل اصلی ریزش بازار گفت: هیچ خبر منفی باعث این ریزش نشده است؛ بلکه بازار با رسیدن به محدوده‌های روانی از نظر چارتیست‌ها، سودی را باید ذخیره کند. بر این اساس  ذخیره سود منجر به خالی ماندن بازار در لایه‌های پایینی و ایجاد صف  های فروش می شود.

سلیمی اضافه کرد:  خالی شدن بازار در لایه های زیرین منجر به خالی شدن بازار به صورت زنجیروار شد و به نظر می آید بازار رفتار معقولی این مدت از خود نشان داده و جای نگرانی نیست.

این کارشناس بازار سرمایه تاکید کرد: سال خوبی را پیش روی بازار داریم و این روزهای منفی نیز طول نخواهد کشید؛ این اصلاحات از نوع صعودی است و جنس آن ها با اصلاحات 1399، 1400 و 1401متفاوت است.

بیشتر بخوانید: اخبار ایران خودرو