با توجه به موافقت های اصولی صادره از سوی سازمان بورس و اوراق بهادار، انتشار صکوک طی ماه‌های آتی و به منظور تامین مالی شرکت‌ها انجام خواهد گرفت و امیدوارم که انتشار صکوک برای تامین مالی شرکت‌ها در سال ۹۸ نسبت به سال ۹۷ افزایش چشمگیری داشته باشد.

غلامرضا ابوترابی،مدیرعامل شرکت مدیریت دارایی مرکزی بازارسرمایه در گفتگو با خبرنگار نشریه بورس امروز عنوان کرد: در خصوص میزان تامین مالی شرکت‌ها از طریق انتشار صکوک در سال ۹۸ باید اشاره کنم که از ابتدای سال ۹۸ تاکنون برای دو شرکت سایپا و سرمایه گذاری مسکن جنوب از طریق ابزارهای مالی اسلامی صکوک مبلغ ۴۱۳ میلیارد تومان اوراق منتشر شده است.

وی افزود: از این رقم، تامین مالی شرکت سایپا از طریق اوراق مرابحه و به مبلغ ۴۰۰ میلیارد تومان و تامین مالی شرکت سرمایه گذاری مسکن جنوب از طریق اوراق خرید دین و به مبلغ ۱۳ میلیارد تومان بوده است.

ابوترابی خاطرنشان کرد: با توجه به موافقت های اصولی صادره از سوی سازمان بورس و اوراق بهادار، انتشار صکوک طی ماه‌های آتی و به منظور تامین مالی شرکت‌ها انجام خواهد گرفت و امیدوارم که انتشار صکوک برای تامین مالی شرکت‌ها در سال ۹۸ نسبت به سال ۹۷ افزایش چشمگیری داشته باشد.در خصوص اینکه نرخ تامین مالی از طریق بازار پول ارزان تر از نرخ تامین مالی از طریق بازار سرمایه است دو مقایسه باید داشته باشیم. یعنی بین بین تأمین مالی از طریق بازار پول و بازار سرمایه تفاوت وجود دارد.

مدیرعامل شرکت مدیریت دارایی مرکزی بازارسرمایه اشاره کرد: نکته اول اینکه در تامین مالی از طریق ابزارهای مالی اسلامی صکوک اصل وجه در پایان عمر اوراق یا سررسید نهایی از متقاضیان تامین مالی همون بانیان اخذ می‌شود. این در حالی که در سیستم بانکی و بازار پول‌ به مرور زمان و ماهانه بخشی از اصل و سود از دریافت‌کنندگان تسهیلات اخذ می‌شود. نکته دوم این است که در سیستم بانکی برای پرداخت تسهیلات از متقاضیان تامین مالی، وثایقی اخذ می‌شود که این وثایق برابر با اصل و سود تسهیلات است. ( در خیلی از موارد متقاضیان تامین مالی به منظور تهیه این وسایل دچار مشکلاتی می شوند) اما در بازار سرمایه و تأمین مالی از طریق انتشار صکوک وسایل فقط به میزان اصل مبلغ تامین مالی انجام می‌شود.نکته سوم این است که بسیاری از شرکت ها امکان اخذ منابع مالی با حجم بالا را از طریق بازار پول ندارند خط اعتباری شان پر شده و دیگر نمی‌توانند از سیستم بانکی تسهیلات اخذ کنند. با توجه به این سه موضوعی که مطرح شد، نمی‌توانیم به طور قطع و یقین بگوییم که نرخ تأمین مالی از طریق بازار پول ارزانتر از بازار سرمایه خواهد بود.

بیشتر بخوانید:  درجه‌بندی عملکرد صندوق سرمایه‌گذاری امین آشنا ایرانیان

وی افزود:سازمان بورس و اوراق بهادار طی سال‌های گذشته نسبت به معرفی ابزارهای مالی به شرکت‌های مختلف اقدام کردند و در حال حاضر تنوع بسیاری در  این بخش وجود داره و شرکت ها می‌توانند از این ابزارها استفاده کنند و نسبت به تامین مالی خودشان اقدام کنند.

پیشنهادی که دارم این است که شرکت‌های بزرگ با توجه به اینکه نیاز به نقدینگی بیشتری دارند و منابع بیشتری لازم دارند برای انجام فرآیند تولید و یا خدماتشان، به بازار سرمایه مراجعه کنند و شرکت‌های کوچک و متوسط هم برای تأمین مالی خودشان به بازار پول مراجعه کنند و از این طریق تامین مالی خودشان را انجام دهند.