مدیرعامل فرابورس ایران ضمن تبریک سال نو، بیان کرد: توسعه و تعمیق بازار اوراق مالی اسلامی، تاسیس صندوق‌های سرمایه‌گذاری جدید، توسعه فرایندهای نظارتی، ارتقای نظارت بر ناشران از طریق توسعه سامانه‌ها نیز از دیگر برنامه‌هایی به شمار می‌روند که فرابورس ایران در سال پیش رو برای تحقق آن‌ها تلاش خواهد کرد.

به گزارش بورس امروز، محمدعلی شیرازی،  به مناسبت سال جدید عنوان کرد: “نوروز” آیین دیرپای شکوفایی، میراث ارزشمند نیاکان فرهنگ‌پرور ما و جشن ملی ایرانیان است. تحویل هر سال، گاهِ تحول و دگرگونی است و به آدمی پیام تدبر و تفکر، از خود رستن و به خدا پیوستن و پیام دوباره زنده شدن می‌دهد.

وی در تشریح برنامه‌های سال جدید بیان کرد: در سالی که سپری شد فرابورس ایران به عنوان یکی از ارکان کلیدی بازار سرمایه نقش خود را در تامین مالی و تجهیز منابع برای بنگاه‌های اقتصادی و صنایع، حوزه دانش‌بنیان، دولت و سرمایه‌گذاران تداوم بخشید و با تلاش‌های بی‌وقفه و به یاری خداوند از ابزارهای مالی و سرمایه‌گذاری جدیدی برای پوشش انواع سلایق سرمایه‌گذاری رونمایی کرد.

شیرازی افزود: میزبانی از عرضه سهام 17 شرکت جدید در بازارهای اول و دوم، ورود نخستین استارتاپ به بازار سرمایه، رونمایی از نخستین اوراق قرض‌الحسنه، پذیره‌نویسی نخستین صندوق املاک و مستغلات، توسعه بازار مشتقه از طریق راه‌اندازی انواع قراردادهای آپشن روی ETFها از نوع سهامی، اوراق با درآمد ثابت و صندوق شاخصی هم‌وزن، تامین مالی بخش خصوصی از طریق انواع اوراق مالی اسلامی، ورود صندوق‌های سرمایه‌گذاری جسورانه جدید و انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری اعم از سهامی، اوراق با درآمد ثابت، حمایت از هموطنان زلزله‌زده خوی با انتشار اوراق گواهی نیکوکاری و …، بخشی از نقش‌آفرینی فرابورس ایران در بازار سرمایه کشور در سال 1401 بود.

مدیرعامل فرابورس تصریح کرد: در این میان باید توجه کرد آنچه در سال‌های اخیر، اقتصاد جهانی را دستخوش تحولات عظیمی کرده ظهور شرکت‌های فناور است که به‌جای سرمایه فیزیکی، بر دانش و نوآوری تمرکز کرده‌اند. ورود گسترده این شرکت‌ها به بورس کشورهای توسعه‌یافته و رصد قیمت سهام و ارزش بازاری آن‌ها بیانگر ضرورت نگاه جدی به توسعه بازار سرمایه کشور از طریق پذیرش شرکت‌های نوآور است.

بیشتر بخوانید:   گروه مپنا با شبکه سراسری برق عراق سنکرون شد

شیرازی افزود: در همین راستا در حالی قدم به سال 1402 می‌گذاریم که برای تسهیل ورود شرکت‌های دانش‌بنیان به بازار سرمایه با هماهنگی سازمان بورس دستورالعملی تدوین شده تا پس از تصویب سازمان، بازاری برای این شرکت‌ها طراحی ‌شود که اجرایی شدن آن در سال آینده در دستور کار قرار خواهد گرفت. در حال حاضر نیز پذیرش شرکت‌های دانش‌بنیان در بازارهای اول و دوم فرابورس در اولویت هستند و دانش‌بنیان بودن شرکت در فرایند پذیرش، مزیت محسوب می‌شود.

وی ادامه داد: سامان‌دهی بازار پایه از طریق پذیرش شرکت‌های شفاف که امکان ورود به بازارهای اصلی را دارند و انتقال سایر نمادها به بازار توافقی نیز از دیگر برنامه‌هایی است که فرابورس برای سال 1402 در پیش خواهد گرفت.

شیرازی با اشاره به سایر برنامه‌های فرابورس گفت: این رکن بازار سرمایه همچنین می‌کوشد تا اقدامات لازم را برای عملیاتی کردن پروژه‌های توسعه‌ای در دستور کار قرار دهد. این پروژه‌ها شامل توسعه بازار توافقی، اصلاح ضوابط پذیرش شرکت‌های کوچک و متوسط، توسعه تامین مالی شرکت پروژه‌ها، تغییر در سازوکار بازار دارایی فکری، راه‌اندازی مجدد بازار سوم، ایجاد زیرساخت‌های بازار شرکت‌های دانش‌بنیان، تدوین و تصویب مدل محاسبه امتیاز حاکمیت شرکتی ناشران و مواردی از این دست هستند.

وی اضافه کرد: در این میان توسعه و تعمیق بازار اوراق مالی اسلامی، تاسیس صندوق‌های سرمایه‌گذاری جدید، توسعه فرایندهای نظارتی، ارتقای نظارت بر ناشران از طریق توسعه سامانه‌ها نیز از دیگر برنامه‌هایی به شمار می‌روند که فرابورس ایران در سال پیش رو برای تحقق آن‌ها تلاش خواهد کرد.

مدیرعامل فرابورس در خاتمه اظهار کرد: در پایان با شادباش آمدن بهار خرم؛ تندرستی، کامرانی و بهروزی یکایک مردم عزیز ایران و خانواده بازار سرمایه را از درگاه پرودگار متعال مسئلت دارم و امیدوارم سال جدید، سال شکوفایی اقتصادی به مدد پررنگ شدن نقش بازار سرمایه در تامین مالی، افزایش شفافیت‌ها و حذف رانت‌ و واسطه‌گری از ساختارهای اقتصادی کشور عزیزمان باشد.

بیشتر بخوانید:  سهام تیم های استقلال و پرسپولیس به صورت بلوکی واگذار می شود
  • منبع خبر : سنا