بانک های وال استریت از تغییر و نحولات چند میلیارد دلاری محبوب ترین ورزش دنیا منتفع می شوند.

به گزارش بورس امروز؛ امثال گلدمن ساکس و جی پی مورگان  به این موضوع پی برده اند در دوره ای که فعالیت های تصاحب و ادغام شرکت ها  در حال کاهش است فوتبال اروپا – از مشاوره در زمینه تملک باشگاه های مشهور تا تامین منابع مالی لیگ های معتبر- منبع درآمدی سودآوری است.

این حضور منعکس کننده  دوره جدیدی از نفوذ  بانک های آمریکایی در بازی ای است که به طور سنتی در سیطره ثروتمندان اروپایی و حلقه مشاوران نزدیک به آن ها بوده است. خواه آن بازی فروش غول لیگ برتر انگلیس منچستر یونایتد باشد یا استادیوم جدیدی برای بازسلونا در اسپانیا، بانک های آمریکایی در اول صف قرار دارند.

دیوید بایک رئیس شرکت خدمات مشاوره ای Square1 consulting و مشاور با سابقه تملک باشگاه های فوتبال می گوید : از وقتی که تملک در فوتبال اهمیت پیدا کرده وال استریت به  این  موضوع وارد شده است. بانک های سرمایه گذاری بزرگ متوجه شده اند که موقعیت بسیار بزرگی است و نباید این فرصت را از دست داد.

بایک می گوید : این بسیار متفاوت از سال های ابتدایی ارتقاء فوتبال به ثروتمندترین بازی شهر  است که تعداد انگشت شماری از بانک های سرمایه گذاری کوچک  به عرضه عمومی باشگاه ها کمک می کردند. در دهه اول قرن بیستم با تملک چلسی توسط الیگارش روسی  رومن آبرامویچ و منچستر یونایند توسط خانواده آمریکایی گلیزر اوضاع شروع به تغییر کرد.

گلیزرها اکنون در حال فروش منچستریونایتد در یک مزایده چند میلیارد دلاری هستند که میتواند بزرگترین معامله یک باشگاه ورزشی حرفه ای باشد که به بانک ها این شانس را  می دهد هم از ارائه مشاوره برای تملک و هم از فرآیند تامین مالی سود کسب کنند.

 

شیخ جاسم بن حمد بن جابر الطحانی رئیس بانک اسلامی قطر و فرزند نخست وزیر سابق این کشور برای ارائه پیشنهاد خرید با بانک آمریکا  (Bank of America)کار می کند.  در حالیکه جیم رتکلیف میلیاردر انگلیسی  برای رقابت در مزایده از بانکداران گلدمن ساکس کالین رایان، الیس جونز و مایکل مارش و افراد دیگری از جی پی مورگان مشاوره دریافت می کند. رتکلیف هم اکنون نامین منابع مالی از برخی بانک ها از جمله گلدمن ساکس را برنامه ریزی کرده است.

بیشتر بخوانید:  ابلاغ بخشنامه شفافیت نقل‌وانتقال بالای ۱۰ میلیارد ریال

در غیاب گروه های تخصصی مشاوره ورزشی، یو اس بانک از تیم های تکنولوژی، رسانه و بانکداری اینترنتی خود گروهی را دور هم جمع کرده است تا روی دستورالعمل های فوتبالی کار کنند. جی پی مورگان برای انجام معاملات فوتبالی اغلب به هری همپسون متخصص تکنولوژهای نوآورانه و جیان پایرو اسمارتانو رئیس بخش بانکداری سرمایه گذاری رسانه ای در اروپا ، خاورمیانه و آفریقا مراجعه می کند.

یکی از مشاوران مستقل که در بطن فرآیند فروش منچستریونایتد قرار داردگروه Raine Group در نیویورک است که به همراه Rothschild & Co کارهای فروش را برای گلیزرها مدیریت می کند.  Raine که به طور مشترک توسط یکی از شرکای قبلی گلدمن ساکس (Joseph Ravitch) تاسیس شده است در سال های اخیر از سوی مالکان، امور فروش باشگاه را به عهده داشته است.

این شرکت در جریان فروش باشگاه چلسی در سال 2022 به تاد بولی تاجر و شرکت سرمایه گذاری Clearlake Capital که 25/4 میلیلرد پوند ( 1/5 میلیارد دلار) ارزش داشت ، مشاوره داد. همچنین اخیرا بر روی فروش باشگاه المپیک لیون فرانسه به جان تکستور آمریکایی که مالک چندین باشگاه است کار می کرد.

تکستور راجع به Raine می گوید : در مورد لیون آن ها نقش یک دلال چند جانبه را بازی نکردند. آن ها واقعا باعث می شدند که این احساس را داشته باشی که فقط نماینده تو هستند.

با در نظر گرفتن جایگاه منچستر یونایتد به عنوان برترین نام در دنیای ورزش این باشگاه هنوز هم می تواند متقاضیان ثروتمند یا کنسرسیوم های دیگری را به سوی خودش بکشاند و این می تواند به معنی کارهای بالقوه فراوانی برای بانک های سرمایه گذاری – کوچک یا یزرگ – برای نبرد بر سر این معامله باشد.

تاد بولی و Clearlake Capital برای خرید چلسی،گلدمن ساکس و دویچه بانک را همراه با شرکت های تخصصی مشاورهMoelis & Co.  و Robey Warshaw LLPبه کار گرفتند. باشگاه انگلیسی بورنموث سال گذشته برای فروش 120 میلیون دلاری به بیل فولی آمریکایی بانک سرمایه گذاری کوچک Montminy & Co مستقر در لس آنجلس را برگزید.

به گفته لس آلن مدیر اجرایی Montminy این شرکت به مدد ارائه مشاوره به باشگاه های فوتبال کوچک در سال های قبل توانست در رقابت با رقبای بزرگتر حاضر در صحنه قرارداد بورنموث را به دست بیاورد.

بیشتر بخوانید:  قانون مالیات بر ارزش افزوده خودروسازان داخلی اعمال شد

آلن می گوید: این کاری بود که قبلا بانک‌های سرمایه‌گذاری بزرگ و چند ملیتی جهان که عمدتاً به شرکت‌های بزرگ، سرمایه‌گذاران نهادی و دولت‌ها خدمات ارائه می‌دادند انجام نداده بودند و به این موضوع اشاره می کردند که ورود به فرآیند ارزش گذاری در تراز کاری آن ها نبوده است.

لیورپول یکی دیگر از موفق ترین باشگاه های انگلستان است که مالک آمریکایی آن گروه فین وی در حال مذاکره با سرمایه گذاران بالقوه است. بر اساس گزارش قبلی بلومبرگ گروه فین وی با گلدمن ساکس و مورگان استنلی کار می کند.

کریستیانا فیلیپو مدرس حسابداری ، اقتصاد و فاینانس در دانشگاه پورتسموث می گوید: بسیاری از بانک های آمریکایی به این دلیل وارد معاملات فوتبالی شدند که بسیاری از پیشنهاد دهندگان برای خرید باشگاه ها میلیاردرهای آمریکایی هستند.

بدون شک فوتبال با وجود جاذبه بسیار زیاد جهانی اش برای کسانی که پولشان را وارد این حوزه می کنند می تواند کسب و کار پر مخاطره ای باشد. حوزه ورزش مملو از روایت هایی در باره سوء مدیریت مالی در اروپا از جمله باشگاه های بزرگ است و سرمایه گذاران خارج از حوزه ورزش قبل از ورود به این حوزه دچار کششمکش هستند. موج قبلی سرمایه گذاری چینی ها در نهایت نتیجه معکوس داشت. ساوث همبتون و استون ویلا در انگلیس ، اتلتیکو مادرید اسپانیا و ای سی میلان ایتالیا در سال های اخیر شاهد عقب کشیدن حامیان مالی چینی بوده اند.

فراتر از خرید و فروش ها

به هر حال فعلا تعداد و میزان معاملات فوتبالی در مسیر خلق یک سال درخور توجه دیگر برای معامله گری در ورزش حرفه ای است. بر اساس داده های بلومبرگ ارزش تملک و ادغام این حوزه در سال 2022 به رکورد 6/18 میلیارد دلار بالغ شده است که به راحتی از بالاترین رکورد که سال قبل ثبت شده بود عبور کرده است.

و تنها تملک و ادغام نیست

خارج از لیگ برتر متمول انگلیس بانک ها کارهایی را برای تقویت مالی وکمک به سایر بخش های مهم فوتبال انجام داده اند. در حال حاضر لیگ ها در کشورهایی مانند ایتالیا ، اسپانیا و فرانسه که به طور ویژه تحت تاثیر بحران کرونا به لحاظ مالی آسیب دیده اند نیازمند سرمایه جدید برای ارتقاء و بهسازی زیرساخت های فوتبال و التیام کاهش درآمدهای حق پخش هستند.

بیشتر بخوانید:  تلاش‌های ترامپ برای نجات بورس آمریکا

از زمان پایان قرنطینه کروتا این باشگاه ها به دنبال فراهم کردن پول از سرمایه گذاران خارجی از جمله شرکت های سرمایه گذاری خصوصی – از طریق قراردادهای وابسته به حقوق رسانه ای در آینده- هستند. در ژانویه دویچه بانک ، گلدمن ساکس و جی پی مورگان پیشنهادهای جداگانه ای برای پرداخت وام به سری آ ایتالیا ارائه دادند. در اسپانیا گلدمن ساکس به تامین منابع مالی برای  بازسازی استادیوم نمادین اما رنجور نیوکمپ مساعدت می کند.

خشم هوادارن

اقدام غیرعادی دیگر در قاره اروپا برای کمک به باشگاه های فوتبال، پر کردن شکاف مالی با همتایان انگلیسی بود که  در سال 2021 با پیشنهاد سوپر لیگ مستقل ظهور پیدا کرد. از آنجا که این طرح مورد انتقاد شدید هواداران و سیاست مداران قرار گرفت  تقریبا یک شبه فروپاشید و جی پی مورگان به دلیل پیشتیبانی مالی این طرح مورد انتقاد قرار گرفت. بعدها بانک قول داد که درس هایی را از این افتضاح پیش آمده یاد بگیرد.

این اولین باری نبود که جی پی مورگان خودش را در معرض خشم هواداران یافته بود. اندکی پس از کار بر روی خرید منچستر یونایتد توسط گلیزرها در سال 2005 که با استقراض صورت گرفت – معامله ای که باشگاه را با بحث های فراوانی دست به گریبان کرد – گروهی از بانکداران آن در ضیافت شامی در منچستر با هواداران خشمگین مواجه شدند.

به گفته کایران مگوایر مدرس امور مالی فوتبال در دانشگاه لیورپول:گرچه بانک های بزرگ ممکن است نتوانند فرهنگ هواداران فوتبال را درک کنند، اما بعید است اجازه دهند که انتقادات عمومی مانعی در راه کسب درآمد آن ها بشود. این موضوع خیلی وقت پیش می توانست با نسخه بازنگری شده سوپر لیگ که هم اکنون روی میز قرار دارد مورد آزمایش قرار بگیرد.

مگوایر می گوید در جوامع سکولار فوتبال نزدیک ترین چیز به مذهب است. اگر مردمی را که غیرت مذهبی دارند عصبانی کنید این کار هزینه خواهد داشت.

 

 

  • نویسنده : ترجمه و تالیف : مجتبی فریدونی – مدیر عامل سابق باشگاه ذوب آهن
  • منبع خبر : نشریه بورس امروز