برای بازار وجود معامله گرهایی که به اصطلاح به آن ها سفته باز گفته می شود، نیاز است و نمی توان بازار را بدون این نوع فعالین ایجاد کرد. حضور همین فعالین باعث گردش معاملات و ورود جریان نقدینگی در بازار می شود. اما برای برخورداری از بازاری بدون ماهیت سفته بازی و ترغیب بیشتر برای ورود جریان پول به شکل هدفمند و با طول عمر بالاتر، شکل گیری ثبات قوانین ضروریست.

به گزارش بورس امروز؛ برای بازار وجود معامله گرهایی که به اصطلاح به آن ها سفته باز گفته می شود، نیاز است و نمی توان بازار را بدون این نوع فعالین ایجاد کرد. حضور همین فعالین باعث گردش معاملات و ورود جریان نقدینگی در بازار می شود. اما برای برخورداری از بازاری بدون ماهیت سفته بازی و ترغیب بیشتر برای ورود جریان پول به شکل هدفمند و با طول عمر بالاتر، شکل گیری ثبات قوانین ضروریست. شفافیت در اطلاعات، پیش بینی پذیری  متغیرهای کلان و داده های سالم باعث ورود سرمایه گذاران با طول عمر بیشتری به بازار سرمایه می شود و بازار سهام هم به عنوان یک بازار مولد می تواند عملکر بهتری داشته باشد.

حجم مبنا و دامنه ی نوسان می تواند با کمک به پویایی بازار  و بهبود گردش نقدینگی منجر به روانی معاملات بازار شود. مسائل کلان اقتصادی به صورت زنجیره وار به شفافیت بازار کمک می کند. استفاده از ابزارهایی مانند حجم مبنا، دامنه ی نوسان و تنوع بخشی به ابزارهای مشتقه، بازار کارآمدتری  را شکل می دهد. با حذف بخش اصلی زنجیره یعنی شفافیت و کارایی بازار،‌ یک بازار ابتر و ناکارآمد به وجود می  آید که نوسانات بازار را تشدید می کند.

در فضایی  که داده ها به شکل ناقص به بازار تزریق می شوند، سیاست گذاری ناکارآمد اقتصادی و تغییر مسائل کلان بازار را تضعیف خواهد کرد. در فضای وجود اطلاعات ناکارآمد، باز شدن دامنه ی نوسان و تعدیل حجم مبنا، نوسانات بازار را به شدت افزایش می دهد. باید خاطر نشان ساخت که این تغییرات به نظر در کلیت جایز و درست است اما کارایی زمانی مشخص می شود که اول زنجیره شفافیت و کارآمدی بهبود یابد. در غیر اینصورت بازار ناقص خواهد بود. ناکارآمدی اقتصادی و سیاست گذاری های اقتصادی کشور مانع از شکل گیری بازار کارا می شود.

  • نویسنده : سید سلمان نصیر زاده – مدیر سرمایه گذاری شرکت مدیریت سرمایه گذاری ملی ایران
  • منبع خبر : نشریه بورس امروز
بیشتر بخوانید:  خروج فولاد از بورس کالا به مثابه پاک کردن صورت مسئله است/ نظارت بر نحوه توزیع باید اصلاح شود