صبح امروز (سه‌شنبه، ۲۳ بهمن ماه)‌ با شروع به کار بازار متشکل ارزی، قیمت دلار در صرافی‌ها ۴۲ هزار ۳۰۰ تومان شد در حالی که برخی کانال‌ها قیمت دلار آزاد را تا ۴۶ هزار و ۸۰۰ تومان هم اعلام کردند.

به گزارش رسانه خبری بورس امروز ، صبح امروز (سه‌شنبه، ۲۳ بهمن ماه) با شروع به کار بازار متشکل ارزی، قیمت دلار در صرافی‌های بانکی ۴۲ هزار و ۳۰۰ تومان و قیمت یورو ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان اعلام شده است.

این در حالی است که برخی کانال‌ها قیمت دلار آزاد را تا ۴۶ هزار و ۸۰۰ تومان اعلام می‌کنند.

ریزش قیمت دلار از هفتم اسفندماه پس از شروع به کار مرکز مبادله ارز و طلا آغاز شد و در کمتر از ۱۵ روز از نرخ ۶۰ هزار تومان به کانال ۴۰ هزار تومان برگشت که کارشناسان تداوم این روند نزولی را پیش‌بینی می‌کنند.

به گفته کارشناسان افت قیمت ارز در بازار متاثر از شرایط مختلف احیای روابط با عربستان، ورود ارز پتروشیمی‌ها به بازار، بازگشایی کانال‌های جدید برای ورود ارز و اقدامات بانک مرکزی است که ادامه‌دار خواهد بود و حتی پیش‌بینی شده به کانال ۳۰ هزار تومان هم بازگردد.

انتشار اخبار و پیش‌بینی‌ها از نزول نرخ ارز به مذاق دلالان خوش نیامده و تمام قد به بازار ورود کردند. بر این اساس روز گذشته نرخ ارز در بازار پس از اینکه در مرز ورود به کانال ۴۲ هزار تومان بود با جوسازی دلالان برای جلوگیری از ضرر خود و فروش دلار به مردم تا نرخ دلار را تا ۴۶ هزار تومان نیز بالا بردند.

البته این نرخ‌گذاری عجیب کانال‌های فردایی و دلالان دوامی نداشت و با وجود این گزارش‌های میدانی حاکی از این بود که همچنان خریداری در بازار نبود و حتی در مرکز مبادله نیز تنها نیمی از دلارهای عرضه شده معامله شد.

بیشتر بخوانید:  نقدینگی به سمت بازار حرکت می کند

تناقض آشکار نرخ‌های کف بازار با ارقام اعلامی در فضای مجازی، بار دیگر نرخ سازی‌های دروغین این کانال‌ها را ثابت کرد. این کانال‌ها که تا پیش از این با نرخ سازی‌های غیرواقعی، تمام تلاش خود را برای افزایش هرچه بیشتر نرخ ارز می‌کردند، اکنون با همان نرخ سازی‌ها در تلاش برای جلوگیری از سقوط بیشتر نرخ دلار و رسیدن آن به کانال ۳۰ هزار تومان هستند.

 

  • منبع خبر : ایرنا