شرکت پالایش نفت بندرعباس با 25 سال سابقه فعالیت مستمر و تولید و تامین فرآورده های نفتی مورد نیاز کشور با وجود همه تحریم‌ها در این سالها و با تلاشهای شبانه روزی، در شرایط کاری سخت به لحاظ نوع کار و در شرایط آب و هوایی خاصی و با تکیه بر دانش بومی علاوه بر تولید مستمر موجبات رشد و توسعه شرکت در راستای اهداف استراتژیک را نیز فراهم آورده است.

به گزارش بورس امروز، شرکت پالایش نفت بندرعباس با 25 سال سابقه فعالیت مستمر و تولید و تامین فرآورده های نفتی مورد نیاز کشور با وجود همه تحریم‌ها در این سالها و با تلاشهای شبانه روزی، در شرایط کاری سخت به لحاظ نوع کار و در شرایط آب و هوایی خاصی و با تکیه بر دانش بومی علاوه بر تولید مستمر موجبات رشد و توسعه شرکت در راستای اهداف استراتژیک را نیز فراهم آورده است.
این شرکت در بهمن ماه سال جاری توانست مقام سوم برترین شرکت‌ در گروه فرآورده‌های نفتی را در رتبه بندی IMI100 کسب نماید. در این رتبه بندی شرکت‌های پیشرو و برتر از نظر رشد سریع و صادرات‌محور برگزیده خواهند شد. هر ساله شرکت پالایش نفت بندر عباس در بخشی صاحب مقام و نام بوده و در سال جاری نیز مقاوم سوم را در بین 500 شرکت برتر کسب کرده
است.
در سالهای اخیر شرکت پالایش نفت بندرعباس بواسطه فعالیت های گسترده در حوزه درون مرزی، برون مرزی و بومی سازی، اقدامات گسترده در چارچوب هایی مشخص هم در بخش تولید، هم در بخش توسعه با نگاه به توان و ساخت داخل و رفع تحریم ها و همچنین توجه به جامعه با نگاه حمایتی برای کمک به بهبود زیرساختها موفق به کسب جایگاه های ارزشمندی شده است که قرارگیری در نفرات اول تا سوم 500 شرکت برتر کشور و کسب عنوان شرکت پیشرو برای سالهای متوالی، و همچنین واحد نمونه ملی ایران، کسب جایزه پلاتین به عنوان بالاترین رتبه مسئولیت های اجتماعی کشور، کسب جوایز بین المللی در حوزه مصرف انرژی، صیانت از محیط زیست، مدیریت توسعه کسب و کار و حمایت از ساخت داخل تنها گوشه ای از افتخارات شرکت پالایش نفت بندرعباس است. این شرکت با خط مشی های ویژه ای که اتخاذ کرده توانسته مقام مذکور را در ایران کسب نماید، که اشاره به برخی از این خط مشی ها و برنامه ها خالی از لطف نیست.

بیشتر بخوانید:  ورود پتروشیمی زاگرس به فرآیند طرح اتانول سنتزی

چراغ سبز پالایش نفت بندر عباس به توان داخلی این شرکت با تکیه بر دانش بومی و توان متخصصان داخلی حرکت به سمت توسعه برای ایجاد تنوع در سبد محصولات و تولید فرآورده های نفتی با کیفیت و ارزش افزوده بیشتر را آغاز کرده است.طرح ارتقای کیفیت محصولات سنگین و کاهش تولید نفت کوره با محوریت تولید کک اسفنجی از طرح های عظیم اقتصادی، ملی، پیشران، زیرساختی، روزآمد و مبتنی بر آینده نگری است که با تغییر الگو و طراحی فرآیندهای جدید پالایشی برای تولید 300 هزار تن در سال کک اسفنجی مورد نیاز صنایع آلومینیوم سازی کشور در پالایشگاه نفت بندرعباس یکی از مهم ترین پروژه های در دست اجرای این مجموعه است. اجرای این طرح علاوه بر تولید کک اسفنجی و روغن های پایه گروه 2 و 3 و بی نیاز شدن کشور از واردات این محصولات، موجب تنوع در سبد محصولات این شرکت از جمله تولید فرآورده های مورد نیاز صنایع پتروشیمی مانند پروپیلن و تبدیل پالایشگاه نفت بندرعباس به پتروپالایشگاه می شود. بهره گیری از دانش فنی داخلی و بومی سازی فن آوری های نوین در طراحی فرآیندی این طرح ، پیشگیری از خروج ارز از کشور، قطع وابستگی و خنثی سازی تحریم ها، ارتقای سطح دانش و تجربه نیروی انسانی، ایجاد روحیه اعتماد به نفس و خودباوری نسبت به توان و تولید داخل، کاهش میزان نفت کوره تولیدی و افزایش تولید فرآورده های با ارزش افزوده بیشتر و سازگار با محیط زیست و همچنین افزایش بهره وری و بهبودعملکرد اقتصادی و اشتغال زایی برای حدود 8هزار نفر در زمان اجرای پروژه و 3 هزار نفر پس از اجرا و در زمان بهره برداری از مهمترین دستاورد های این پروژه ملی است. این مهم نشانه ای بارز بر مدیریت توانمند نیروی انسانی در این مجموعه را دارد.

بیشتر بخوانید:  تحریم‌های صنعت پتروشیمی یک نمایش سیاسی است

تغییر الگوی پالایشی و حرکت به سوی پتروپالایش
خط مشی دیگری که در راس برنامه های این شرکت قرار دارد ، «تغییر الگوی پالایشی و حرکت به سوی پتروپالایش» است. با تغییر این الگو میزان تولید نفت کوره به میزان قابل توجهی کاهش می یابد و کیفیت آن بهبود می یابد و کک اسفنجی به میزان 300 هزار تن با کیفیت مطلوب تولید می گردد. ین مهم یک نمونه مرجع با دانش فنی کاملاٌ ایرانی و قابل ارائه و استفاده در جهان است. این
طرح نمونه بارز تبدیل تهدید به فرصت در الگوی اقتصاد مقاومتی است زیرا یکی از اهرم های فشار اقتصادی به ایران، تحریم واردات کک اسفنجی بود و از سوی دیگر عدم وجود دانش فنی و تامین منابع مالی دو محدودیت عمده اجرای طرح ارتقای کیفیت نفت کوره بود که در این راستا با انجام مطالعات، شبیه سازی کامپیوتری و آزمایشهای لازم در پالایشگاه و واحد نیمه صنعتی پژوهشگاه صنعت نفت، دانش فنی این فرآیند به عنوان یکی از فرآیندهای پیچیده صنعت پالایش نفت همراه با ارزیابی زیست محیطی، تامین و بومی سازی گردید و در ادامه طراحی بنیادی طرح نیز توسط کارشناسان پژوهشگاه و پالایشگاه انجام و طراحی پایه واحدهای فرآیندی برای تولید کک اسفنجی مورد نیاز صنعت آلومینیوم سازی کشور با فناوری داخلی در کمتر از دو سال به اتمام رسید.
همچنین این شرکت در مسیر توسعه ذخایر انرژی داخلی گام‌های مهمی در راستای رفاه بیشتر کشور برداشته با پروژه های در دست ساخت از جمله ساخت 6 دستگاه مخزن ذخیره سازی فرآورده جدید در پی ارتقاء ظرفیت ذخیره سازی بنزین و نفت گاز، کاهش ریسک عملیات تولید و ذخیره سازی، افزایش توان تاب آوری مطابق با نقشه استراتژی شرکت، تامین بخشی از مخازن طرح بزرگ ارتقای کیفیت محصولات سنگین، قصد دارد راندمان سیسم انتقال و ذخیره سازی فرآورده ها را نیز افزایش دهد که به نوبه خود حاکی از میزان توانمندی این شرکت در توسعه کشور نیز هست.

بیشتر بخوانید:  بانک مرکزی روزنه‌های موجود در کانال ارزی دبی را فعال کرد