شرکت تجلی اولین شرکت پروژه محور در بازار بورس است. این مجموعه توانسته است که به میزان زیادی به دارایی های سرمایه داران خود بیافزاید. فعالیت "تجلی" بر روی معادن خاکی بسیار درخشان است و جزو استراتژی های اصلی این مجموعه محسوب می شود که موجب شده دارایی های سهامداران افزایش یابد.

به گزارش بورس امروز؛ شرکت تجلی اولین شرکت پروژه محور در بازار بورس است. این مجموعه توانسته است که به میزان زیادی به دارایی های سرمایه داران خود بیافزاید. فعالیت “تجلی” بر روی معادن خاکی بسیار درخشان است و جزو استراتژی های اصلی این مجموعه محسوب می شود که موجب شده دارایی های سهامداران افزایش یابد.

با ارزش گذاری روز نیز فاصله ی زیادی در نرخ دلار در بدو ورود به بورس تا به امروز شکل گرفته است. انتظارها بر این است که در تابلو بورس هم این افزایش قیمت وجود داشته باشد؛ خصوصا با معادن ارزشمندی که اضافه شده است. اما خود شرکت ها از قیمت ها و وضعیت فعلی بورس در بازار اصلا راضی نیستند و این روند را ناامید کننده می دانند.
مرتضی علی اکبری مدیر عامل شرکت “تجلی” در این رابطه به خبرنگار بورس امروز می گوید: مسلما این مجموعه از نرخ فعلی سهام در بازار بورس راضی نیست و باید چاره‌ای جدی اندیشید.

وی افزود: به رغم اینکه به عنوان سهامدار این امکان وجود ندارد که سهام “تجلی” را بازار گردانی کرد اما با مذاکرات پیش رو امیدواریم که بتوانیم سهام را به مرحله ای رسانیم که ارزش واقعی خود را به دست آورد.

مدیر عامل شرکت تجلی توسعه معادن و فلزات تصریح کرد: مجموعه “تجلی”موفق شد بزرگ‌ترین افزایش سرمایه تاریخ بورس را رقم زند و همین موضوع توانست حمایت سهامداران از این مجموعه را افزایش دهد.

 نیم نگاهی به پروژه های تجلی

علی اکبری با اشاره به فعالیت های اجرا شده در این شرکت اظهار کرد: از نخستین پروژه‌های تجلی، طرح تولید کنسانتره در شرق خراسان است که سهم «تجلی» و «ومعادن» در آن ۳۵‌درصد است. در این پروژه، تجلی کنار فولاد خراسان قرار گرفته تا در بحث تامین مواد اولیه، پروژه کنسانتره‌‌‌سازی آن را به بهره‌‌‌برداری رساند.

بیشتر بخوانید:  تلاش برای آماده سازی کسب و کارها برای بهره برداری از برجام

وی افزود: همچنین احداث واحد تغلیظ سنگ‌آهن با ظرفیت ۵/ ۲ میلیون تنی در خواف-سنگان، می‌تواند اشتغال‌زایی خوبی را در این منطقه به همراه داشته باشد و نگرانی درباره تامین مواد اولیه را برطرف کند. اما دومین پروژه در غرب کشور، مربوط به صبانور است. احداث پروژه گندله‌‌‌سازی‌‌‌ای که سهم “تجلی” در آن ۳۰‌درصد است و می‌تواند نقش مهمی در تامین مواد اولیه فولادسازی غرب کشور یعنی فولاد کردستان ایفا کند.

تکمیل زنجیره فولاد 

مدیر عامل شرکت تجلی توسعه معادن و فلزات در ادامه اشاره کرد: نگاه به پروژه‌‌‌های تجلی نشان می‌دهد به نوعی در حال تکمیل زنجیره ارزش فولاد در حلقه‌‌‌های مختلف است تا بتواند نگرانی در تامین مواد اولیه را برطرف کند. به همین دلیل در سومین پروژه خود به سراغ پروژه آهن اسفنجی در سرمد ابرکوه رفته است. این پروژه آهن اسفنجی قرار است فولادسازی سرمد ابرکوه به ظرفیت ۲/ ۱ میلیون تن را تامین کند. سهم تجلی در این پروژه ۴۸‌درصد است.

وی افزود: در نهایت تجلی در پروژه فولاد سرمد ابرکوه زنجیره ارزش فولاد را با سهم ۴۸ درصدی تکمیل می‌کند تا شمش موردنیاز برای صنایع پایین‌‌‌دستی تامین شود، شاید به همین دلیل به سراغ پروژه کلاف سرمد ابرکوه با سهمی ۴۸ درصدی رفته است.

نقش کلیدی تجلی در اشتغالزایی غرب کشور

وی تصریح کرد: اما با توجه به هدف‌‌‌گذاری ۵۵ میلیون تن فولاد برای سال ۱۴۰۴، تجلی در پروژه فولاد کردستان نیز با سهم ۲۰ درصدی وارد همکاری شده است. این پروژه علاوه بر تولید فولاد، نقش مهمی در اشتغال‌زایی و توسعه مناطق غرب کشور دارد. پروژه آهن اسفنجی فولاد کردستان با ظرفیت ۶/ ۱ میلیون تن در دستورکار قرار گرفته و می‌تواند سوددهی خوبی برای این مجموعه و سهامداران آن به همراه داشته باشد.

بیشتر بخوانید:  اقدامات «ومعادن» در توسعه صنعت فولاد

علی اکبر خاطرنشان کرد: علاوه بر موارد ذکر شده شرکت تجلی در پروژه های بزرگ دیگری همکاری گسترده ای دارد. سهم 30 درصدی شرکت صبا امید ایرانیان برای تولید یک میلیون تن گندله ، خرید ۴۰ درصد معدن کار باختر ، سهم ۵ درصدی معدن جانجا ، سهم ۵۱ درصدی سهام بازرگانی ، سهم ۳۵ درصدی سهام شرکت اکتشاف تجلی، سهم ۲۰ درصد شرکت یاقوت و اختیار ۲۵ معدن از جمله این پروژه های است که چشم انداز روشنی را برای شرکت انشالله رقم خواهد زد.