قیمت نفت در انتهای معاملات روز گذشته، سه‌شنبه، حدود ۲ درصد افزایش یافت و زیان‌های جلسه معاملاتی قبل را از بین برد. این در حالی است که امیدواری‌ها برای بازگشت قوی رشد اقتصادی در چین، نگرانی‌ها درباره افزایش نرخ بهره آمریکا را که باعث کاهش مصرف در بزرگترین اقتصاد جهان می‌شود، خنثی کرد.

به گزارشبه بورس امروز  نقل از رویترز، در ابتدای معاملات امروز، بهای معاملات آتی نفت برنت با ۱.۴۴ دلار معادل ۱.۸ درصد افزایش به ۸۳ دلار و ۸۹ سنت در هر بشکه رسید. قیمت نفت خام وست تگزاس اینترمدیت آمریکا (WTI) با ۱.۳۷ دلار معادل ۱.۸ درصد افزایش به ۷۷.۰۵ دلار در هر بشکه رسید.

در ماهی که گذشت (فوریه)، نفت برنت حدود ۰.۷ درصد کاهش یافت و WTI کاهش ۲.۵ درصدی را در این ماه به ثبت رساند.

در نخستین روز از ماه مارس، انتظارات برای بهبود تقاضا در چین افزایش قیمت را در پی داشت.

تحلیلگران جی پی مورگان در یادداشتی گفتند: «رشد اقتصادی چین منجر به افزایش تقاضای این کشور برای کالاها خواهد شد و نفت بیشترین سود را خواهد برد.»

نظرسنجی رویترز در روز سه‌شنبه نشان داد که انتظار می‌رود با بهبود تقاضای چین و کاهش تولید روسیه، قیمت نفت در نیمه دوم سال ۲۰۲۳ به بالای ۹۰ دلار در هر بشکه افزایش یابد.

بر اساس این نظرسنجی رویترز، سازمان کشورهای صادرکننده نفت در ماه فوریه، ۲۸.۹۷ میلیون بشکه در روز تولید کرده است که نسبت به ژانویه ۱۵۰ هزار بشکه در روز افزایش داشته است.

از سوی دیگر، ذخایر نفت خام آمریکا رو به رشد بوده و پیش‌بینی می‌شود که برای دهمین هفته متوالی رشد در تولید حفظ شود.

قیمت نفت و طلا در معاملات امروز

سی ان بی سی، قیمت نفت برنت در معاملات امروز، چهارشنبه، اول مارس، در لحظه تنظیم این گزارش در ساعت ۹:۲۸ به وقت تهران، با افزایش ۰.۵۴ درصدی در هر بشکه ۸۳ دلار و ۹۰ سنت در هر بشکه معامله شد.

بیشتر بخوانید:  بی‌تفاوتی بازارها به سفر رئیسی به چین

همچنین تا لحظه تنظیم گزارش، نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا (WTI) افزایش ۰.۵۵ درصدی را به ثبت رساند و در هر بشکه، ۷۷ دلار و ۴۷ سنت معامله شد.

طلا نیز تا لحظه تنظیم این گزارش، افزایش ۰.۰۸ درصدی را تجربه کرد و هر اونس طلا به قیمت یک هزار و ۸۳۷ دلار و ۹۰ سنت معامله شد.

همچنین نقره با افزایش ۰.۴۷ درصدی، ۲۱ هزار و ۱۷ دلار معامله شد.

  • منبع خبر :  پایگاه خبری بازار سرمایه ایران (سنا)