مسلم صالحی گفت: با وجود آنکه تبعات قیمت‌گذاری دستوری کالاها در دولت گذشته هنوز در کشور قابل مشاهده است، برخی‌ به بهانه التهاب ارزی، نسخه فشار به تولیدکنندگان برای فروش محصولات با نرخ‌های دستوری و ارزان را به صنایع پایین‌دستی مطرح می‌کنند که نتیجه این تفکر ایجاد رانت و فساد است.

به گزارش بورس امروز ، مسلم صالحی با بیان اینکه باز هم شاهد التهاب ارزی و اعلام برخی دیدگاه‌ها در خصوص قیمت‌گذاری دستوری به شیوه‌های مختلفی هستیم، افزود: عده‌ای عنوان می‌کنند که باید به صنایع پایین‌دستی محصول را ارزان بفروشیم و کاری به تحولات بازارها نداشته باشیم اما مگر همین دیدگاه در دولت قبل تجربه نشد که بار دیگر این نگاه‌ها مطرح می‌شود؟

وی افزود: یکی از مواردی که متاسفانه باعث مشکل در سیستم تولید و عرضه صنایع مادر شده است، بحث دستوری کردن قیمت کالاها در دولت قبل بود، این رویه شاید در برهه‌ای کوتاه و خیلی مقطعی رضایت‌مندی مصرف‌کننده نهایی را داشته باشد، اما آن چیزی که به واقعیت تبدیل می‌شود، ورشکستگی تولیدکنندگان است.

صالحی بیان داشت: قیمت دستوری باعث رانت خواهد شد و در دولت قبل این اتفاق افتاد، هنوز پرونده‌هایی در این زمینه در جریان است، یعنی هر جا به نیت ارزانی در بازار دستوری عمل کردیم جز فساد و رانت چیزی در بر نداشته است.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس مسلم صالحی اظهار داشت: با توجه به اهداف و برنامه‌ریزی‌ها و تجربه‌های گذشته، بهترین مسیر برای کمک به مصرف‌کننده و تولیدکننده، رشد عرضه کالاها در بورس کالا است و هر چقدر که بتوانیم کالاهای تولیدی را در بورس کالا عرضه کنیم به ثبات و امنیت اقتصادی کشور کمک کرده‌ایم.

  • منبع خبر : پایگاه خبری بازار سرمایه ایران (سنا)
بیشتر بخوانید:  درج نکردن قیمت بر روی کالا جرم است