قیمت طلا در معاملات امروز بازارهای جهانی به علت نگرانی برای افزایش نرخ بهره آمریکا کاهش یافت و در مسیر ثبت بیشترین کاهش ماهانه از ژوئن 2021 قرار گرفت.

به گزارش بورس امروز  به نقل از رویترز، به دنبال تورم بالا در آمریکا و نگرانی در مورد ادامه سیاست‌های سخت‌گیرانه از سوی بانک مرکزی این کشور، قیمت طلا در معاملات روز سه‌شنبه کاهش یافت و این فلز گران‌بها به علت تصمیم بانک مرکزی این کشور در مسیر ثبت بیشترین کاهش ماهانه از ژوئن 2021 قرار گرفت.

هر اونس طلا در بازارهای جهانی با 6 دلار و 98 سنت کاهش 1810.16 دلار فروخته شد. قیمت طلا روز گذشته به پایین ترین رقم در دو ماه گذشته رسیده بود.

پس از اینکه آمارهای وزارت بازرگانی آمریکا نشان داد، هزینه های مصرف‌کننده که دو سوم فعالیت‌های اقتصادی آمریکا را تشکیل می‌دهد، 1.8 درصد در ماه ژانویه رشد داشته است که بیشترین افزایش در نزدیک به 2 سال گذشته به شمار می رود و شاخص قیمت مخارج مصرف شخصی (PCE)، معیار سنجش تورم که برای فدرال رزرو در اولویت قرار دارد، ماه گذشته 0.6 درصد افزایش یافت که بیشترین افزایش در 6 ماه گذشته به شمار می‌رود، احتمال ادامه روند افزایشی نرخ بهره در آمریکا قوت گرفته است.

طلا اغلب به عنوان منبع امن سرمایه‌گذاری در برابر تورم در نظر گرفته می‌شود اما با افزایش نرخ بهره که هزینه‌های نگهداری طلا را که دارایی بدون بهره است، بالا می رود، جذابیت طلا برای سرمایه گذاران کم می‌شود.

قیمت طلا تا این زمان از ماه جاری حدود 5.8 درصد کاهش یافته است و روندی کاملا معکوس نسبت به اوایل ماه در پیش گرفته است. قیمت طلا در اوایل ماه جاری به بالاتری رقم 10 ماه گذشته رسیده بود.

بیشتر بخوانید:  مذاکرات وین دور جدید برای چانه زنی آمریکا نیست

شاخص دلار نیز در مسیر ثبت یک ماه افزایشی قرار دارد. هر چه ارزش دلار بالا برود، قیمت طلا برای مالکان ارزهای غیردلاری گران‌تر می شود.

  • منبع خبر : خبرگزاری فارس