در سال جاری شرکت «مبین انرژی خلیج فارس» از شرکت‌های تابعه صنایع پتروشیمی خلیج فارس، پیشتاز گروه انرژی رده‌بندی IMI_100 بود. اما دلایل این پیش‌تازی کدامند؟

به گزارش بورس امروز؛  رتبه بندی شرکت های برتر موجب شفافیت، افزایش رقابت و بهبود مستمر واحدهای مورد ارزیابی می‌شود و یکی از اهداف مهم این رتبه‌بندی‌ها، تولید اطلاعات در مورد بنگاه‌های اقتصادی کشور و شفاف سازی فضای کسب و کار است.

علاوه بر موارد ذکر شده جای‌گیری در رتبه بندی‌های بین المللی می‌تواند، اعتبار ویژه ای برای کشور در سطح جهانی کسب نماید که در نهایت منجر به ورود پرقدرت‌تر یک کشور به بازارهای جهانی می‌شود.

یکی از رتبه بندی های مهم شرکت‌ها در ایران «رتبه‌بندی شرکت‌های برتر ایران IMI-۱۰۰» است. سازمان مدیریت صنعتی هرساله همایش معرفی شرکت های برتر ایران، برگزار می کند و وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران حامیان اصلی آن هستند .

در این رتبه بندی فروش و درآمد در کنار ۳۲ شاخص دیگر معیار رتبه‌بندی قرار می‌گیرند. و بر اساس شاخص‌های کمی که داده‎ های آن توسط نرم‌افزار استخراج شده است ۵۰۰ شرکت به ۵ دسته صدتایی تقسیم شدند.

در سال جاری شرکت «مبین انرژی خلیج فارس» از شرکت‌های تابعه صنایع پتروشیمی خلیج فارس، پیشتاز گروه انرژی رده بندی مذکور بود. در این مراسم که در سالن همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار شد، افتخارات قابل توجهی نصیب شرکت‌های تابعه بزرگترین هلدینگ پتروشیمی کشور شد که شرکت «مبین انرژی خلیج فارس» نیز علاوه بر صعود چشمگیر در تازه‌ترین رده‌بندی IMI_100 توانست دو رتبه برتر را از آن خود کند.

 

صعود 18 پله‌ای مبین انرژی خلیج فارس

شرکت مبین انرژی خلیج فارس در این مراسم علاوه بر ۱۸ پله صعود در تازه‌ترین رده‌بندی IMI_100 توانست دو رتبه برتر را از آن خود کند.

بیشتر بخوانید:  تسریع روند ورشکستگی بنگاه های کوچک

مبین توانست امسال در گروه انرژی به رتبه اول دست یابد و این مقام به دلیل فروش ۳۶۷۰۹۹.۷ میلیارد ریال محصول در سال ۱۴۰۰ حاصل شد که ۲۵۰۰۸۱.۸ میلیارد ریال بیشتر از رتبه دوم این گروه است.

 

«مبین انرژی خلیج فارس» در شاخص بهره‌وری نیز پیش‌تاز بود

مبین انرژی خلیج فارس در شاخص بهره‌وری هم توانست در گروه انرژی رتبه اول را کسب کند.

شرکت مبین انرژی خلیج فارس، یکی از بزرگترین واحدهای یوتیلیتی جهان و متمرکز در ایران، واقع در فاز یک پتروشیمی منطقه ویژه اقتصادی پارس جنوبی در ۵ بخش مجزا و به مساحت ۸۸ هکتار واقع شده است.

رتبه بندی ۱۰۰ شرکت بزرگ کشور، سالانه در راستای شفاف سازی فضای کسب و کار و تقدیر از بنگاه های اقتصادی رو به رشد و تاثیرگذار در اقتصاد کشور برگزار می گردد که امسال نیز شرکت ها بزرگ کشور، بر اساس شاخص های کمی تعیین شده و اطلاعات مالی حسابرسی و تایید شده سال ۱۴۰۰ خود در این رتبه بندی حضور داشتند.

 

کسب مقام برتر تحقیق و توسعه شرکت مبین انرژی خلیج فارس

علاوه بر عنوان‌هاي كسب شده، اين شركت همچنين توانسته با رویکرد جدید علمی که حاصل حضور نخبگان صنعت پتروشیمی می باشد، برگ زرین دیگری به افتخارات خود بيافزايد.

اين شركت با استفاده از نيروي زبده بومي كشور توانسته تحقيقات گسترده و شايسته اي در راستاي افزايش بهره وري را به سرانجام برساند. همچنین با بهره گیری از مراکز علمی و پژوهشی، موفق به کسب رتبه برتر استان بوشهر در تحقیق و توسعه شده و همچنان به تداوم این مسیر می اندیشد.

بیشتر بخوانید:  تهدید کاهش سودآوری صنایع با کاهش نرخ ارز

وجود چنین شرکت‌هایی در کشور در شرایط کنونی بسیار ارزشمند است. چرا که رقابت با جهان آن هم در کشوری مانند ایران که سال‌هاست از آزادی‌های اقتصادی و علمی از قبل تحریم‌های روزافزون محروم است مایه‌ی دلگرمی اقتصاد می‌شود. از این رو حمایت ویژه جهت توانمند تر کردن و رفع موانع علمی و تولیدی برای این واحدها ضروری است.

  • منبع خبر : نشریه بورس امروز