مالکان جدید چلسی که سرمایه گذارن خصوصی هستند اطمینان دارند که علم و دانش آنها در بازارهای مالی این باشگاه لندنی را در مقایسه با برخی رقیبان آن ها باارزش تر خواهد کرد.

به گزارش بورس امروز؛ بر کسی پوشیده نیست که وال استریت تمایل  دارد تا قواعد خودش را در جاهای دیگر آزمایش کند. اوراق رهنی ، قیمت گذاری آپشن ها ، ریسک اعتباری و شرکت های با هدف ویژه تملک(شرکت چک سفید)  که تمامی آنها مرتبط با چیزی هستند که مهندسی مالی نامیده می شود.  و اکنون نوبت فوتبال است.

از زمانی که کنسرسیوم آمریکایی به سردمداری Clearlake Capital در ماه می سال 2022 باشگاه فوتبال چلسی را در ازای 2/2 میلیارد پوند تصاحب کرده است تاد بولی مالک مشترک این باشگاه همواره در معرض این اتهام قرار داشته که برای خرید بازیکنان ستاره روی دست رقیبان بلند شده و قیمت بالاتری را پیشنهاد داده است. نتیجه آن نزدیک به 600 میلیون پوند هزینه تنها برای همین فصل است که از مجموع هزینه نقل و انتقالات لیگ های فرانسه ، اسپانیا ، ایتالیا و آلمان در پنجره زمستانی ژانویه امسال بیشتر است.

تامین منابع مالی هنگفت برای باشگاه های اروپایی توسط مالکان آمریکایی رویه جدیدی نیست. ای سی میلان ، اتلتیکو مادرید، کریستال پالاس و جنوا همگی در زمره باشگاه هایی هستند که بخشی یا تمام آن ها در مالکیت سرمایه گذارن خصوصی  است. چیزی که Clearlake Capital را از این گروه متمایز می کند ابعاد بزرگ ریسک و مخاطره مالی آن است.

بولی سرمایه گذار میلیاردری که درآمد خود را از وام های دریافتی و صرف آن در تجارت بین الملل کسب می کند و شریکش اعتقاد دارند که باشگاه چلسی  با استفاده از مدل های مالی تاثیرگذار سرانجام از رقیبان بزرگتر سبقت گرفته و به بزرگترین باشگاه جهان تبدیل خواهد شد.

چیزی که هنوز باید اثبات شود این است که چگونه سیاست خریدهای بزرگ در بازار نقل و انتقالات نمونه ای از فلسفه وال استرست است که  می تواند برای سرمایه گذاران بخش خصوصی باشگاه مزایای مادی فوق العاده ای کسب کند یا موقعیتی باشد برای آزمایش قواعد حاکم بر  امور مالی ورزش که موارد بسیاری دیده شده که مالکان با زیان های آزار دهنده ای دست به گریبان بوده اند.

دن جونز مشاور بازرگانی در امور ورزش می گوید : مخارج چلسی چشم گیر و تابلو بوده است اما قضاوت ها بسیار ورای آن است که از دیدگاه فوتبالی یا مالی کارکرد این مخارج چه خواهد بود.گستره این فعالیت های نقل و انتقالاتی بسیار بزرگ بوده است.

بنا بر نقل قول یک فرد آشنا با این موضوع استراتژی نقل و انتقالاتی چلسی این است که مبالغ زیادی برای انتقال بازیکنان جوان هزینه کند اما دستمزد آن ها را نسبت به ستاره های پیشین باشگاه در سطح پایین تری تعیین کند. این منبع آگاه از داخل باشگاه چلسی می گوید  این طرح زاییده افکار سرمایه گذاران بخش خصوصی این معامله است کسانی که عقیده دارند که  کشش لندن به عنوان یکی از قطب های بزرگ مالی و فرهنگی به این معنی خواهد بود که ارزش باشگاه چلسی می تواند به رشد خودش ادامه بدهد.

بیشتر بخوانید:  سرمایه‌گذاری فینووا در استارت‌آپ اتاقک

در حال حاضر باشگاه غرب لندن در رتبه دهم جدول لیگ برتر قرار دارد. چهار تیم بالای جدول به رقابت های لیگ قهرمانان اروپا راه پیدا می کنند جامی که چلسی در سال 2021 قهرمان آن شد تا 120 میلیون یورو پاداش به دست آورد. این باشگاه امسال هم در این رقابت ها حضور دارد هرچند که در بازی اول مرحله حذفی در آلمان مغلوب دورتموند شد.  مالکان آشکارا از پاتر حمایت کرده اند : او در سمتش خواهد ماند. اگر چه  در میان دلالان شرط بندی انگلیس او در بین گزینه های اخراج قرار دارد.  شنبه چلسی در مقابل ساوثهمپتون تیمی بدون مربی و در انتهای جدول بازی کرد( و یک بر صفر مغلوب شد).

سیاست نقل و انتقالاتی هوشمندانه؟

استدلال مطرح شده از جانب مدیران ارشد چلسی این است که سیاست نقل و انتقالاتی یک مثال هوشمندانه از مهندسی مالی  به جای این است که به سادگی  پول را به پای هر چیزی که گیر بیاید بریزیم.

اداره باشگاه های اروپایی بر اساس مجموعه قواعدی است که « رعایت توارن مالی» نامیده می شود. در رابطه با امضا قرارداد با بازیکنان جدید صرف 90٪ از درآمد سالیانه برای این منظور مجاز است که تا سال 2025 به 70٪ کاهش پیدا می کند.  ایده پشتیبان این قانون بازداشتن باشگاه های بزرگ با منابع مالی زیادتر از بازسازی تیمشان برای از میدان به در کردن رقیبان است.

چلسی راه حلی را که اغلب موسسات مالی برای تسویه هزینه ها در مدت زمان طولانی تر از آن استفاده می کنند مبنای کار قرار داده است.  به جای آنکه هزینه خرید بازیکن را در همان سال ثبت دفاتر حسابداری کنند هزینه را در طول چند سال پخش می کنند.  آنها با امضا قراردادی میخایلو مودریک وینگر اوکراینی شاختار دونستک در ازای در ازای 88 میلیون پوند به خدمت گرفتند. بخش اعظم این مبلغ در طول مدت قراداد 5/8 ساله او تقسیم می شود.  قرارداهای مشابهی برای مدافعان فرانسوی فوفانا و بنوآ بادیاشیل و هافبک انگلیسی نونی مادوئکه نوشته شده است.

جونز رییس سابق گروه بازرگانی ورزشی موسسه حسابرسی و خدمات مالی دیلیوت (Deloitte) می گوید امضا قرارداد بلند مدت با بازیکنان کاری ریسکی است. اگر بازیکن بدتر از چیزی که انتظار می رفت  از آب درآمد قراردادبلند مدت آنها می تواند یک تعهد بدهی باشد و اگر عملکردی بهتر از انتظار داشت ایجنت یا شرایط بازار آنها را مجبور می کنند تا قرارداد در میانه راه مورد مذاکره مجدد قرار بگیرد.

به گفته جرمی دراو رییس بخش ورزشی شرکت حقوقی  بین المللی Reynolds Porter Chamberlain نقطه قوت توزیع هزینه های انتقال در یک دوره طولانی این است که به اجتناب از نقض قوانین تعیین شده توسط یوفا و لیگ برتر انگلیس کمک می کند. او همچنین اضافه می کند بازیکنان بومی و با استعداد آکادمی پیشرفته چلسی احتمالا بازیکنانی بدون هزینه به حساب آمده و فروش آنها به عنوان سود خالص در دفاتر حسابداری ثبت می شود.

بیشتر بخوانید:  ذوب آهن اصفهان از تولید سال گذشته گذر کرد

جرمی دراو  می گوید : باشگاه دائما بازنویسی نسخه های مختلف مقررات مالی را مرور کرده تا ببنند مزیت ها و راه حل ها در کجا وجود دارند.

و بدون شک مالکان جدید چلسی توانایی انجام این کار را دارند. بولی 49 ساله که در چلسی سهامدار اقلیت ( کمتر از 50٪) محسوب می شود همراه با هانس‌یورگ ویس میلیاردر.   اما توان  مالی واقعی – و ریسک – مربوط به معامله گران سابق وال استریت خوزه فلیسیانو و بهداد اقبالی بنیان گذاران Clearlake Capital است که 61٪ سهام باشگاه را در اختیار دارند.

پیشینه Clearlake در سال های اخیر تشخیص داراییهایی با قیمت گذاری کمتر از ارزش واقعی و به دست آوردن بازده سریع  در حوزه شرکت های فناوری بوده است. آنها شرکت نرم افزاری Dude Solutions را در سال 2019 با مبلغ ناچیزی به صورت مخفیانه و چراغ خاموش خریداری کردند. سپس Dude  تعدادی شرکت های رقیب کوچکتر را تصاحب کرده و در ادامه با تغییر نشان تجاری این شرکت را  در سال 2022 در ازای 8/1 میلیارد پوند به زیمنس فروخت. مورد دیگر شرکت ProVation Medical بود که در سال 2018 به ازای 180 میلیون دلار خریداری و در اوایل 2021 به مبلغ 4/1 میلیارد دلار فروخته شد.

چلسی اولین سرمایه گذاری ورزشی  Clearlake است. تا کنون بولی زمام امور را در دست داشته است. معامله گر سابق شرکت سرمایه گذاری آمریکایی گوگنهایم پارتنرز (Guggenheim Partners) ، او قبلا زمان سنجی مناسبی برای تصاحب باشگاه های ورزشی بزرگ از خود نشان داده و هراسی برای پرداخت قیمت های بی سابقه به امید دریافت بازده های حتی بزرگتر ندارد.

در سال 2012 زمانی که او هنوز در گوگنهایم بود گروهی از سرمایه گذاران شامل بولی ، مارک والتر مدیر اجرایی گوگنهایم و مجیک جانسون اسطوره بسکتبال 15/2 میلیارد دلار برای خرید تیم بیسبال  لس آنجلس داجرز و برای جلوگیری از  ورشگستگی این تیم پرداخت کردند. این تقریبا دو برابر مبلغی بود که تاکنون برای خرید یک تیم ورزشی در آمریکا پرداخت شده بود.

دو سال بعد بولی یک معامله 35/8 میلیارد دلاری -با دوره زمانی 25 ساله- با شرکت مخابراتی تایم وارنر کیبل (Time Warner Cable) برای نمایش بازی های آنها در شبکه محلی جدید را ساماندهی کرد که با عواید آن پول سرمایه گذاران را برگردانده و نقدینگی موجود را برای بازسازی تیم مورد استفاده قرار داد. در سال 2020 برای اولین بار طی 32 سال  داجرز برنده جام مسابقات قهرمانی سالانه لیگ برتر بیسبال در ایالات متحده و کانادا شد. بولی هنوز هم 20٪ سهام داجرز را دارد و در سال 2021 سهام اقلیت تیم بسکتبال لس آنجِلِس لیکِرز را خریداری کرد.

بیشتر بخوانید:  امضای قرارداد همکاری ایران ارقام با King Teller

بولی در سال 2015 گوگنهایم را نرک کرد و شرکت سرمایه گذاری الدریج را راه اندازی کرده و به دنبال یافتن شرکت هایی با جریان نقدینگی قابل اتکا و پایدار و تبدیل این جریان نقدینگی به اوراق بهادار بود. شرکت مدیریت دارایی Security Benefit – یک شرکت تامین بیمه بازنشستگی با دارایی 9/45 میلیارد دلار- اغلب اوقات خریدار این اوراق بهادار بود.

بولی ابتدا در چلسی  به طور موقت نقش مدیر ورزشی که معمولا مربوط با مذاکرات با مدیران اجرایی و ایجنت ها است را به عهده گرفت.  او خیلی سریع با دعوت مارک کوکوریا به ویلای خودش در جزیره میکونوس یونان قرارداد 54 میلیون پوندی با او امضا کرد. همانند سایر قراردادها ، قرارداد کوکوریا شش ساله خواهد بود.

به هر حال چلسی در حال حاضر تیم متورمی دارد و این می تواند به طوره بالقوه ریسک تضاد با قوانین مالی فوتبال را به همراه داشته باشد. تلاش ها برای خروج بازیکنان از لیست تیم با شکست مواجه شد به گونه ای یکی از این تلاش ها در آخرین دقیقه به علت انجام ناموفق تشریفات اداری بی نتیجه ماند.

اگرهم این جزئی از برنامه جامع چلسی باشد سرعت و عجله در خریدها بدون جبران کردن برخی از آنها با فروش بازیکنان سوالاتی را ایجاد کرده است. بولی و Clearlake می توانند طی سال ها مبالغ مشابهی را هزینه کنند تا تیم با ثبتی را بسازند و چشم انداز خودشان را که چگونه میخواهند چلسی را اداره کنند اجرایی کنند.

بولی در مصاحبه خودش با بلومبرگ در سال 2019 اشتیاقش  برای مالکیت یک باشگاه در لیگ برتر را پنهان نکرد. او گفت « مشکل است که باشگاه با کیفیتی را بخری و مبلغ بالایی پرداخت نکنی. اینکه بتوانی به بهبود و گسترش آنچه که تصاحب کرده ای ادامه بدهی جای بحث دارد. فکر نمی کنم نرخ بازده 30 درصدی از آن انتظار داشته باشی اما اعتقاد دارم آنها خیلی با ثبات هستند.»

در کوتاه مدت ناشکیبایی هواداران – آشکارا بی مهری در مساعدترین شرایط- آزار دهنده است. در دربی لندن کوکوریا خارج از بازی توسط هواداران هو شد. تنها پیروزی در بازی روز شنبه می تواند موجب شود که این هواداران  به طرح جامع بولی ایمان بیاورند.

SPAC شرکت چک سفید یا (special purpose Acquisition Company) شرکتی است که هدف اصلی آن انجام فعالیت های تجاری نیست و هدف آن جمع آوری پول به کمک عرضه اولیه عمومی یا (IPO) است. به عبارت دیگر هدف SPAC مالکیت یا ادغام با یک شرکت دیگر است.

 

  • نویسنده : مجتبی فریدونی