وزیر صمت در جدیدترین اظهار نظر در خصوص قیمت‌ها، قیمت پراید ۱۱۱ را ۳۵ تا ۳۶ میلیون تومان اعلام کرده است. این در حالی است که مسئولات سایپا قیمت این پراید را چیزی حدود ۴۰ میلیون تومان می‌دانند.

به گزارش بورس امروز، طی بهمن ماه سال گذشته وزارت صمت به خودروسازان اجازه داد تا خودروهای خود را ۵ درصد پایین‌تر از قیمت حاشیه بازار به فروش برساند.

فروش در حاشیه‌ای که حاشیه‌ساز شد و صدای اعتراض انجمن خودروسازان را به نیابت از خودروسازان که در این شرایط به دلیل انتصابشان از سوی دولت و وزارت صمت سکوت اختیار می‌کنند درآمد.

انجمن خودروسازان معتقد است که فروش برمبنای حاشیه بازار یعنی قیمت خودرو در کارخانه کمی پایین‌تر از قیمت بازار. مساله‌ای که وزارت صمت آن را به درستی اجرا نکرد. به عنوان مثال یعنی خودروی پرایدی که در بازار ۵۰ میلیون تومان قیمت دارد، توسط کارخانه ۴۸ میلیون تومان به فروش برسد.

موردی که وزارت صمت اصولا آن‌ را قبول ندارد و قیمت تمام شده خودروی پراید را حدود ۳۶ میلیون تومان می‌داند. در همین زمینه رضا رحمانی وزیر صمت با بیان اینکه قیمت تمام شده پراید ۱۱۱ حدود ۳۵ تا ۳۶ میلیون تومان است، افزود: قیمت بازاری آن اکنون حدود ۵۰ تا ۵۱ میلیون تومان است.

صحبت‌های وزیر صمت در خصوص قیمت تمام شده پراید در حالی مطرح می‌شود که سایپایی‌ها قیمت تمام شده این محصول را چیزی حدود ۴۰ میلیون تومان می‌دانند و معتقد هستند که همچنان با زیان تولید می‌کنند.در حال حاضر قیمت انواع پراید در کارخانه چیزی بین ۳۶ تا ۳۸ میلیون تومان است.

اختلاف بین وزارت صمت و خودروسازان در خصوص قیمت‌ها در حالی افزایش پیدا کرده که این روزها بحث بر سر بازگشت شورای رقابت نیز مطرح شده است. به نظر می‌رسد با توجه به وضعیت فعلی صنعت خودرو، برخی در این وزارت‌خانه تمایل به بازگشت این شورا به قیمت‌گذاری را دارند.

بیشتر بخوانید:  کسری تراز تجاری دلیل اصلی نوسانات ارزی

وزیر صمت با اشاره به اینکه قیمت تمام شده خودرو یعنی قیمت محاسباتی و قیمت بازار داریم،​ می‌گوید: فعلاً به علت نوسانات حوزه کلان اقتصادی مانند ارز و جنبه های روانی بازار،​ برخی تقاضاها برای حفظ ارزش پول به طور غیرواقعی ایجاد شد.

رحمانی افزود: از ابتدای امسال تا کنون ۶ میلیون تقاضای خرید خودرو داشتیم در حالی که کل تولید خودرو، در سال، یک میلیون دستگاه است.

وی درباره نتایج قیمت گذاری خودرو بر مبنای ۵ درصد زیر حاشیه بازار گفت: خودرو از آبان تا اسفند پارسال تاکنون ۵ تا ۱۵ درصد کاهش قیمت داشت و از اسفند پارسال با موج دوم افزایش قیمت مواجه شدیم اما اکنون این روند کاهشی شده است.

رحمانی اضافه کرد: کاهش سود سپرده های بانکی از اسفند پارسال یکی از علل افزایش قیمت در موج دوم بوده و اکنون به علت کنترل نرخ ارز، قیمت ها کاهشی شده است.

وی با بیان اینکه خودرو پراید هزار و ۶۶۰ دلار وابستگی ارزی دارد، گفت: داخلی سازی این قطعات را آغاز کردیم و هر قدر ارزبری کمتری شود تاثیر نرخ خودرو از نوسانات نرخ ارز کمتر می شود.