مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات به تشریح برنامه های توسعه ای این شرکت در بخش معدن پرداخت.

به گزارش بورس امروز؛ اردشیر سعد محمدی مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات به تشریح برنامه های توسعه ای این شرکت در بخش معدن پرداخت.

وی اظهارداشت:‌ شرکت سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات در ۶۰ پروژه توسعه‌ای به ارزش ۳۰۰ هزار میلیارد تومان به طور مستقیم و غیر مستقیم سرمایه گذاری کرده است که سهم این شرکت بالغ بر ۷۰ هزار میلیارد تومان است.

به گفته وی؛‌ شرکت سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات در تولید ۵ میلیون تن شامل ۱.۱ میلیون تن فولاد آرتاویل، ۱.۶ میلیون تن آهن اسفنجی بیجار، ۱.۱ میلیون تن آهن اسفنجی اقلید و ۱.۱ میلیون تن در فولاد سرمد ابرکوه سرمایه گذاری کرده است.

وی از نیروگاه ۳۶۰ مگاواتی سمنان به عنوان یکی از پروژ‌های «گروه پیشرانان پیشرفت ایران» نام برد که فاز دوم آن سنکرون شده و در آستانه افتتاح است.

وی یاد‌آور شد:‌ تا پایان دی ماه سال جاری پروژه گندله سازی شهرک 36.32 درصد، فولاد کردستان برای کارخانه تولید آهن اسفنجی 5.40 ، کارخانه ذوب و فولاد سازی 0.77 درصد، نیروگاه خورشیدی 99.5 درصد، فولادسازی اردبیل 30.89 درصد و فولادسازی اقلید 6.33 درصد پیشرفت داشته است.

وی  ۱.۶ میلیون تن پروژه در دست اجرای ومعادن  در بخش فولادسازی را مورد تاکید قرار داد که یک میلیون تن آن در شرکت صنایع فولاد کردستان در قروه در دست احداث است؛‌همچنین ۶۰۰ هزار تن آن نیز در شرکت صنایع آهن و فولاد سرمد ابرکوه در دست اجرا است.

 

  • برنامه این شرکت در بخش اکتشاف چیست؟ مهم ترین برنامه های اکتشافی شما در کدام بخش صورت خواهد گرفت؟
بیشتر بخوانید:  شمارش معکوس برای آغاز تولید قوی‌ترین موتور داخلی در ایران‌خودرو

مهم‌ترین برنامه‌های اکتشافی شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات را شرکت معدنی و صنعتی صبانور انجام می‌دهد. پهنه‌های شهرک، باباعلی و گلالی در حال حاضر در دست حفاری است تا «ومعادن» بتواند میزان ذخایر و استخراج را بالا ببرد. ۶۰ هزار متر حفاری عمقی در برنامه سال جاری شرکت است که به این منظور هفت دستگاه حفاری خریداری شده است که یک دستگاه آن وارد کشور شده و دو دستگاه دیگر تا هفته آینده وارد کشور می‌شود و  دو دستگاه نیز تا مهرماه سال جاری وارد کشور خواهد شد. با اکتشافات انجام شده خبرهای بسیاری خوبی را در آینده به ویژه در حوزه سنگ‌آهن اعلام خواهیم کرد.

 

  • شرکت یاقوت توسعه معادن و فلزات چه فعالیتی را داراست؟ برنامه شما در این شرکت چیست؟

شرکت یاقوت توسعه معادن و فلزات به عنوان بازوی اجرایی «ومعادن» فعالیت میکند  و در حال حاضر 3 پروژه اکتشافی دارد.  حفاری معدن مس جانجا را بر عهده این شرکت است. توسعه در بخش اکتشافات یکی از اهداف اصلی شرکت یاقوت توسعه معادن و فلزات است.

شرکت یاقوت توسعه معادن و فلزات خارومیانه به عنوان بازوی اجرایی شرکت سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزا ت در دی ماه 1400 ثبت شد.  زمینه فعالیت این شرکت اکتشاف، استخراج، فرآوری و کلیه اقدامات مرتبط به این حوزه و انجام کلیه خدمات مشاوره ای و مهندسی، پیمانکاری، بازرگانی و کلیه فعالیت های مرتبط به معدن میباشد.

از جمله اقدامات این شرکت اخذ دو پروانه اکتشاف و برنده شدن در مزایده محدوده اکتشافی در استان سیستان و بلوچستان است. این شرکت خرید دو دستگاه خفاوری خریداری کرده و در انجام عملیات پیمانکاری در محدوده مس جانجا همکاری میکند.

بیشتر بخوانید:  افزایش سرمایه 50 درصدی "رتاپ"

یکی از اصلی ترین ماموریت های این شرکت حضور مستقیم در پروژه های معدنی کشور با محوریت توسعه صنایع معدنی و فلزی و همچنین استخراج و توسعه در بخش اکتشافات و افزایش محدوده های جدید به شرکت می باشد. از دیگر برنامه های این شرکت می توان به تشکیل گروه فنی و مهندسی جهت ارائه خدمات فنی به شرکت های زیرمجموعه هلدینگ، اخذ کارت بازرگانی و واردات ماشین آلات معدنی اشاره کرد.

 

  • با توجه به ریسکهای موجود در صنعت فولاد مانند تامین خوراک و قیمت گذاری دستوری، آیا باز هم تمایل به سرمایه گذاری و احداث شرکت های جدید در این بخش دارید؟

اگر منظور شما سرمایه گذاری در بخش بالادست است باید بگویم ماموریت ماست. هدف ما ایجاد توازن در زنجیره تولید فولاد است و امروز ما چالش را در بالادست می بینیم و با وجود چالش های موجود در این مسیر و اتفاقاتی که در بازار رخ می دهد همچنان به مسیر ادامه می دهیم. فعالیت های شرکت های صبانور، یاقوت و… گویای همین امر هستند.

 

  • آیا فعالیت های شرکت سرمایه گذاری پرتو تابان معادن و فلزات در امر بازار گردانی تقویت خواهد شد؟

ما علاوه بر “ومعادن” در مجموعه سهم هایی مانند کنور،بکام، تجلی و.. داریم و براساس قانون بورس در بازار گردانی الزام است که هر نماد بازار گردان موثر داشته باشد که کار در مرحله اول نقد شوندگی سهام و در مرحله دوم کسب سود است.

پرتو تابان بازار سازی است که بازار گردانی در دل آن است در واقع بازار گردان اصلی نیست اما به صورت ضمنی با دو هدف فعالیت میکند. اول خرید و فروش خرد در بازار های سرمایه که به منظور کسب سود است و هدف دوم که هدف اصلی است بازار سازی و حمایت از سهام شرکت های زیر مجموعه است.

بیشتر بخوانید:  ارزندگی صندوق پالایش یکم برای سرمایه‌گذاری بلندمدت

پرتو تابان معادن و فلزات با یک میلیارد تومان سرمایه ایجاد شد و الان هزار میلیارد سرمابه دارد و یک افزایش سرمایه هم در پیش دارد و دید ما حمایت از این شرکت است و البته که برای شرکت عایدی هم خواهد داشت و اکنون در حال گسترش و تعییر ساختار است و آینده خوبی دارد.