ایران به عنوان یکی از پنج بنیانگذار اصلی اوپک، با اعمال تحریم های ایالات متحده به یک بازیگر حاشیه ای تبدیل شده و تهران از این وضعیت به شدت ناراضی است. حال باید منتظر ماند و دید واکنش ایران به اتفاقات اخیر چه خواهد بود.

رضا اسماعیل زاده کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با خبرنگار بورس امروز عنوان کرد:آخرین هفته از نیمه اول سال ۲۰۱۹ میلادی را در حالی پشت سر گذاشتیم که پس از افت و خیز های فراوان و حوادث مختلف همچنان بیشتر عوامل سمت و سوی مثبت را برای قیمت این طلای سیاه نشان می دهند. ریسک های منطقه ای مخصوصا در حوالی تنگه هرمز، توافق عربستان و روسیه در مورد ادامه تحدید تولید اوپک پلاس برای شش یا نه ماه آینده و نشانه هایی از صلح بین دو ابر قدرت اقتصاد دنیا، آمریکا و چین همگی دست به دست هم دادند تا در معاملات این هفته دو شاخص نفتی برنت دریای شمال و وست تگزاس اینترمدی ایت به ترتیب بالاترین قیمت های ۸۵/۶۶ و ۹۳/۵۹ را نیز لمس کنند.

وی افزود: با وجود اهمیت ذاتی اجلاس های اوپک در طول سال، امسال اجلاس این سازمان به خاطر اظهارات ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، کمی متفاوت تر و کم هیجان تر خواهد بود.

کارشناس بازار سرمایه خاطرنشان کرد: پوتین روز شنبه در اجلاس G20 که در اوزاکا ژاپن برگزار می شد، اعلام کرد که وی با شاهزاده محمد بن سلمان در مورد تمدید کاهش تولید ۲/۱ میلیون بشکه ای کشورهای عضو اوپک پلاس از دسامبر یا مارس به توافق رسیده اند. پیمان قبلی به صورت رسمی تا آخر این ماه بود. در سمت دیگر ماجرا ایران به عنوان یکی از پنج بنیانگذار اصلی اوپک، با اعمال تحریم های ایالات متحده به یک بازیگر حاشیه ای تبدیل شده و تهران از این وضعیت به شدت ناراضی است. حال باید منتظر ماند و دید واکنش ایران به اتفاقات اخیر چه خواهد بود.

بیشتر بخوانید:  خبر‌های خوبی در راه اعطای مجوز به نهاد‌های مالی / کارگزاران ملزم به تسویه حساب تا پایان سال نیستند

اسماعیل زاده در انتها اضافه کرد: برگزاری اجلاس اوپک پلاس و آمار هفتگی موسسه نفت ایالات متحده در مورد میزان عرضه این کشور در روز ۲ جولای، آمار هفتگی اداره اطلاعات انرژی ایالات متحده در مورد میزان ذخایر نفت این کشور در روز ۳ جولای و همچنین آمار هفتگی موسسه بیکر هیوز از تعداد چاه های فعال در روز جمعه از جمله آمار های کلیدی هستند که این هفته نیز طبق معمول به بازار ارائه خواهند شد.