اختلاف نظر دو نماینده درباره ضرورت رسیدگی به طرح قانون انتخابات مجلس/ سازوکاری برای تعیین ارزش روز دارایی‌ها و ... از مهمترین موضوعات خبری جلسه علنی امروز (دوشنبه) دهم بهمن ماه ۱۴۰۱ مجلس شورای اسلامی است که می‌توانید مشروح آن را در لینک‌های زیر بخوانید.

به گزارش بورس امروز، جلسه علنی مجلس به ریاست عبدالرضا مصری برگزار شد و ادامه رسیدگی به گزارش شور دوم کمیسیون اقتصادی در مورد طرح مالیات بر سوداگری و سفته بازی، بررسی گزارش کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در مورد طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی و … در دستورکار نمایندگان قرار گرفت.

در بخشی از این جلسه،‌ در پی اتهام یکی از امامان جمعه شهرستان آذربایجان شرقی که علیه نمایندگان مطرح کرد و آن‌ها را رشوه‌بگیر ایران خودرو اعلام کرده، مهدی اسماعیلی در تذکری گفت: این‌گونه کلی‌گویی بدون ارائه مدرک و تسری آن‌ به همه نمایندگان وجاهت شرعی و عقلی ندارد و پذیرفتنی نیست چه برسد به این‌که بخواهد فردی در کسوت امام جماعت آن را بیان کند.

عبدالرضا مصری  هم که در غیاب قالیباف ریاست صحن علنی مجلس را بر عهده داشت در پاسخ به این تذکر گفت: رئیس شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه به این موضوع رسیدگی کند؛ بعد از آن ما جلسه مشترکی با رئیس شورای ائمه جمعه و نمایندگان شاکی داریم و به این موضوع رسیدگی خواهیم کرد.

ناطقین مجلس

در جریان جلسه علنی امروز، نمایندگان گزارش شور دوم کمیسیون اقتصادی در مورد طرح مالیات بر سوداگری و سفته بازی (مالیات بر عایدی سرمایه) را بررسی کرده و مواد ۹، ۱۰ و ۱۱ این طرح را به تصویب رساندند.

همچنین نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی طرح مالیات بر سوداگری و سفته بازی، بند مربوط به اخذ مالیات  از افراد غیرتجاری برای نقل و انتقال ملک، خودرو، طلا و دلار را به منظور رفع ابهام به کمیسیون اقتصادی ارجاع داد.

بیشتر بخوانید:  برنامه‌ریزی برای سرمایه‌گذاری هزار میلیارد تومانی جهت جبران تحریم‌ها

در ادامه بررسیهای مربوط به این طرح نیز ماده مرتبط با معافیت‌های طرح مالیات بر سوداگری و سفته بازی جهت رفع ابهامات موجود به کمیسیون اقتصادی مجلس ارجاع داده شد.

نمایندگان همچنین ماده ای از طرح مالیات بر عایدی سرمایه را تصویب کردند که به موجب آن سازوکاری برای تعیین ارزش روز آن دسته از دارایی‌ها مشخص شده که قبل از اجرای این قانون خریداری شده و بعد از اجرای این قانون به فروش می رسد.

در جریان بررسی این طرح سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی ضمن طرح پیشنهاد حذف ماده ۱۲آن که به اخذ مالیات از نقل و انتقال خودرو، طلا، ارز و ملک باز می‌گشت، تاکید کرد: برای اخذ مالیات و عایدی سرمایه در کشورهای مختلف دنیا در بین طلا، ارز، خودرو و املاک طبقه بندی صورت گرفته و این گونه نیست که همه در یک طبقه قرار بگیرد از سوی دیگر باید به نحوی قانون در این حوزه نوشته شود که سرمایه گذار واقعی از بازار رانده نشود.

سید کاظم دلخوش افزود: برای تعریف پایه جدید مالیاتی باید چندین اصل مورد توجه قرار گیرد پایبندی به اصول علمی در طراحی و تعریف پایه مالیاتی، ایجاد بستر اجرایی درست و صحیح و انتخاب زمان مناسب برای اجرای آن سه اصلی است که باید در تعریف پایه جدید مالیاتی مورد توجه قرار گیرد.

در تذکری مرتبط با این موضوع، مهدی طغیانیسخنگوی کمیسیون اقتصادی هم تاکید کرد: هر فرد بالای ۱۸ سال که دارای یک خودرو، یک مسکن و ۲۰۰ گرم طلا باشد از مالیات بر عایدی سرمایه معاف است و مجلس همه تلاش خود را کرده تا نیاز مصرفی مردم در این بازارها از مالیات معاف باشند.

بیشتر بخوانید:  مراسم رژه روز ارتش در استانها

امروز همچنین، نمایندگان وارد بررسی جزییات طرح موادی از قانون انتخابات مجلس شدند و ماده مربوط به نحوه برگزاری انتخابات مجلس در حوزه‌های دارای یک کرسی نمایندگی را به کمیسیون شوراها برای بررسی بیشتر ارجاع کردند.

در انتقاد به این موضوع جلیل رحیمی جهان آبادی نماینده مردم تربت جام و تایباد گفت: قانون انتخابات را اصلاح کنیم، ناز شست من و شما اما برادران اولویت کشور حل مشکلات اقتصادی و مشکلات و گرفتاری‌های مردم و قبض گاز ۳ الی ۴ میلیون تومانی و خودروهای ۵ برابر قیمت است.

اما مالک شریعتی نیاسر سخنگوی کمیسیون انرژی در نوبت تذکر خود به این صحبت های رحیمی جهان‌آبادی واکنش نشان داد و تاکید کرد که این اتهام درست نیست که مجلس یازدهم به فکر مردم نبوده چرا که مصوبات اقتصادی و عدالت محور این مجلس از مجموع سه مجلس گذشته بیشتر است.

در ادامه جلیل رحیمی جهان‌آبادی بار دیگر تاکید کرد: نگاه ما به مشکلات نباید طوری باشد که برای دفاع از یک دولت یا حمله به گروهی دیگر از آنها سخن بگوییم بلکه باید به عنوان نماینده مجلس شورای اسلامی حرف دل مردم را مطرح کنیم.

اخطارها و تذکرات نمایندگان مجلس

آقاتهرانی: رشد بودجه در حوزه فرهنگ ۶ درصد است

زره‌تن خواستار رعایت عدالت در پرداخت حقوق بازنشستگان شد

عزیزی: هیات رئیسه نمی‌تواند نظر خود را به نمایندگان تحمیل کند

رجب رحمانی: آمریکا با اسلام و انقلاب و قرآن مشکل دارد

صباغیان: حقوق وزیر آموزش و پرورش را پرداخت نکنید تا درد معلمان را بچشد

حسن‌پور: امروز خودرو در کشور یک رانت و فساد است

بیشتر بخوانید:  حذف صفر از پول ملی هیچ تاثیری در تورم ندارد

کوهساری: رئیس جمهوری نیروهای ناکارآمد را شناسایی و برکنار کن

آصفری: چرا استیضاح وزیر اقتصاد در دستور کار مجلس قرار نمی گیرد؟

ذاکر: مردم خوی بعد از زلزله اخیر مظلوم واقع شدند

اوسطی: عوارض گمرکی صادرات سیب‌زمینی کاهش پیدا کند

نوروزی: مولدسازی دارایی‌های دولت بدون بررسی مجلس شبهاتی ایجاد می‌کند

مقتدایی: آب زاینده‌رود باز شود

***

در جلسه علنی‌ امروز همچنین نمایندگان در انتخابات های جداگانه اعضای ناظر در کارگروه تهیه دستورالعمل تعیین بهای برق مصرفی مشترکان صنعتی ، شورای نظارت بر مدارس ۳ استان، کمیته هماهنگی اشتغال، شورای برنامه‌ریزی و توسعه ۱۳ استان، شورای فرهنگ عمومی استان‌ها، شورای معادن ۳ استان و عضو هیأت حل اختلاف و رسیدگی به شکایات ۱۲ استان را انتخاب کردند.

در پایان نیز یک عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی تذکرات کتبی نمایندگان مجلس خطاب به مسئولان اجرایی کشور را قرائت کرد.

 

  • منبع خبر : ایسنا