بر اساس آخرین صورت های مالی که از شرکت فولاد شادگان در سامانه کدال منتشر گردیده است، این شرکت توانسته از محل فعالیت اصلی خود، در نیمه نخست سال 1401 نسبت به نیمه نخست سال 1400، با رشد 23 درصدی در درآمدزایی حاصل از فعالیت عملیاتی خود همراه گردد و درآمد خود را از 25 هزار و 168 میلیارد و 74 میلیون ریال به 30 هزار و 930 میلیارد و 176 میلیون ریال افزایش دهد.

به گزارش بورس امروز؛ بر اساس آخرین صورت های مالی که از شرکت فولاد شادگان در سامانه کدال منتشر گردیده است، این شرکت توانسته از محل فعالیت اصلی خود، در نیمه نخست سال 1401 نسبت به نیمه نخست سال 1400، با رشد 23 درصدی در درآمدزایی حاصل از فعالیت عملیاتی خود همراه گردد و درآمد خود را از 25 هزار و 168 میلیارد و 74 میلیون ریال به 30 هزار و 930 میلیارد و 176 میلیون ریال افزایش دهد.

حاشیه سود ناخالص این شرکت در نیمه نخست سال 1400 معادل با 18 درصد بود که در نیمه نخست سال جاری تا 22 درصد افزایش یافته و سود ناخالص این شرکت را از 4 هزار و 523 میلیارد و 719 میلیون ریال به 6 هزار و 658 میلیارد و 747 میلیون ریال برساند.

این شرکت تولیدی با ایجاد حاشیه سود خالصی معادل با 20 درصد، سود خالص خود را 46 درصد افزایش داده است و همچنین این شرکت توانسته با کنترل هزینه ها و افزایش سایر درآمدهای خود سود خالص خود را از 4 هزار و 523 میلیارد و 719 میلیون ریال به 6 هزار و 658 میلیارد و 747 میلیون ریال برساند.

 

  • پیشرفت طرح بیلت در فولاد شادگان

 

میزان پیشرفت طرح بیلت سازی  کارخانه فولاد شادگان 78 درصد بوده است و در سال آینده واحد بیلت راه اندازی خواهد شد . با بهره برداری این طرح، میزان تولیدات این کارخانه ۸۰۰ هزار تن آهن اسفنجی و ۸۰۰ هزار تن بیلت خواهد بود . افزایش ظرفیت واحد احیا از ۸۰۰ هزار تن به یک میلیون تن نیز جز برنامه های آتی این شرکت  است که با راه اندازی واحد بیلت، این افزایش ظرفیت هم شکل خواهد گرفت.

بیشتر بخوانید:  صنایع جذاب در بازار سرمایه

 

  • تاثیر محدودیت های انرژی بر تولید

در حال حاضر ظرفیت اسمی کارخانه ۸۰۰ هزار تن در سال  است . در سال گذشته نیزبه دلیل وجود  محدودیت های برق و گاز در بخش  تولید این  شرکت 40 هزار تن را از دست داد .اما با این حال این شرکت موفق به تولید ۸۰۷ هزار تن در سال تولید گردید. . محدودیت های نفت و گاز بر روی نرخ تولیدات این شرکت اثر گذاشته است اما این شرکت در تلاش است حداقل تولیدی معادل سال گذشته را داشته باشد.

با سپری شدن 10 ماه از سال جاری، میزان درآمد زایی و سودآوری این شرکت نسبت به سال گذشته تغییر نداشته است . محدودیت های شدید مصرف برق در نیمه اول سال، کاهش مصرف و افت شدید قیمت ها را می توان از دلایل این امر دانست. اما این مجموعه در صدد است که سودی معادل سال گذشته را کسب کند.

آنچه که در حال حاضر اهمیت دارد و می تواند بر عملکرد شرکت اثر گذار باشد لایحه بودجه مصوب سال جدید بر میزان عملکرد شرکت است . اگر چه در حال حاضر نمی توان تحلیل جامعی در این خصوص ارائه داد اما آنچه که می توان مطرح کرد این است که افزایش بهای حامل های انرژی در نظر گرفته شده قابل توجه است و این موضوع اثر زیادی بر قیمت تمام شده تولید محصول و نهایتا سود آوری شرکت خواهد داشت.

 

 

  • نویسنده : مهندس حسین تقی کهزاد - مدیر عامل شرکت صنعت فولاد شادگان
  • منبع خبر : نشریه بورس امروز