فولاد مبارکه به عنوان یکی از شرکت‌های بزرگ فولادی ایران در زمینه مصرف انرژی همواره مورد انتقاد قرار گرفته است. در این نوشته تلاش شده وضعیت مصرف این واحد تولیدی جزئی‌تر مورد ارزیابی قرار بگیرد.

به گزارش بورس امروز، فولاد مبارکه هم اکنون از یک شرکت تولیدی صرف خارج شده و تبدیل به یک هلدینگ عملیاتی در زنجیره ارزش فولاد شده  است و به طور مستقیم و غیرمستقیم حدود ۱۴۰ شرکت فرعی را در خود جای داده است.  مسلماً یکی از روش های تعیین  ارزش یک هلدینگ، تعیین ارزش شرکتهای فرعی آن می باشد که این امر با استفاده از عرضه سهام شرکتهای فرعی در  بازار سرمایه حاصل می شود.  در نتیجه فولاد مبارکه قصد دارد  شرکت هایی که این پتانسیل را داشته باشند در بازار بورس عرضه کند.

یکی از مزایای عرضه سهام در بورس استفاده از معافیت های مالیاتی است. در کنار آن افزایش شفافیت اطلاعاتی شرکت ها یکی دیگر از مزایای مهم بورسی شدن آنها به شمار می رود. یکی از مشکلات حال حاضر ما با شرکت‌های غیر بورسی بحث تعیین قیمت پایه این شرکتهاست، اگرچه با استفاده از مکانیزم عرضه و تقاضا و کشف قیمت در بورس، می توان به ارزش بازار این شرکت به صورت روزانه دست یافت. این موضوع از مزایای مهم دیگر عرضه سهام در بورس است.  سهامدار عمده  نیز با عرضه درصدی از سهام شرکت فرعی می تواند منابع مالی جهت اجرای پروژه ها و سرمایه گذاری های جدید خود را تامین کند؛ ضمن آنکه کنترل شرکت همچنان حفظ می شود. تنها محدودیت  موجود در عرضه سهام، بحث تعارضات منافع بین سهامداران خرد و عمده است. به عنوان مثال سهامدار عمده به دنبال تقسیم حداقلی سود و نگهداشت سود در شرکتها به منظور انجام طرح های توسعه است اما سهامدار جزء تقسیم سود حداکثر را مطالبه می کند. هم اکنون  در گروه مبارکه شرکت هایی داریم که به لحاظ وضعیت سودآوری در وضعیت خوبی قرار گرفتنه اند و هنوز وارد بازار سرمایه نشده اند مانند فولاد سنگان با ظرفیت تولید 5 میلیون تن کنسانتره و گندله، فولاد سفیددشت با ظرفیت 800 هزار تن آهن اسفنجی و شمش فولادی، ورق فولادی چهارمحال با ظرفیت 360 هزار تن ورق گالوانیزه، فولاد تاراز چهارمحال  و … با بررسی‌های در دست  انجام ان شاءالله حداقل سهام برخی از آنها  را بتوانیم وارد بورس کنیم که این امر می تواند بر قیمت سهام مبارکه هم تاثیرگذار باشد.

بیشتر بخوانید:  بنزین گران نمی شود

 

  • فولاد مبارکه و  محدودیت های انرژی

70% انرژی مورد نیاز کشور از طریق گاز طبیعی تامین می گردد و ایران دهمین تولیدکننده بزرگ فولاد در جهان است. بدلیل مزیت وجود گاز طبیعی در کشور سیاستگذاری در صنایع فولاد کشور از طریق احیاء آهن با گاز طبیعی به عنوان سوخت پاک، تعیین شده است. از این رو ایران بزرگترین تولید کننده آهن اسفنجی بر پایه گاز در جهان  است و در حدود 90% از فولاد خام به روش EAF و عمدتاً با استفاده از آهن اسفنجی تولید می گردد. میزان تولید فولاد خام در سال 1400 حدود 28.5 میلیون تن بوده است و بسیاری از صنایع پایین دستی ( از قبیل خودرو سازی ، لوازم خانگی ، لوله و پروفیل و … ) وابستگی مستقیم به محصولات نهایی دارند.

 

ردیفعنوان پروژه
1توليدبخار سوپرهيت با بازيافت انرژي از دودکش نيروگاه گازي جهت استفاده در نيروگاه بخارانجام این پروژه به صرفه جویی بیش از 12000 نرمال متر مکعب گاز طبیعی در ساعت منجر گردیده است.
2احداث نيروگاه CHP جهت توليد همزمان برق(با راندمان بالا) در فولاد سبا است.انجام این پروژه به صرفه جویی بیش از 11 میلیون نرمال مترمکعب گاز طبیعی درسال منجر گردیده است. ظرفیت این نیروگاه 25مگاوات می باشد.
3کاهش تلفات حرارتی ناشی از  کاهش زمان POWER ON  وPOWER OFF   کوره قوسانجام این پروژه به صرفه جویی بیش از 200 میلیون کیلو وات ساعت درسال منجر گردید.
4بهینه سازی رکوپراتور های کوره های پیشگرم  نورد گرمصرفه جویی حدود 33 میلیون نرمال مترمکعب در سال

از مهمترین اقدامات جاری بمنظور کاهش مصرف انرژی با توجه به محدودیت های فصل زمستان میتوان به

بیشتر بخوانید:  گرمی بورس در زمستان

انتقال بازه تعمیرات در زمان های محدودیت مصرف اشاره نمود که منجر به کاهش قابل توجه مصارف انرژی می گردد. در جدول زیر نیز مهمترین پروژه های صرفه جویی انرژی انجام شده در شرکت فولاد مبارکه اشاره گردیده است

ردیف   اهم پروژه های صرفه جویی انرژی در دست اقدام شرکت فولاد مبارکه  
1توسعه ریکوپراتورهای احیا مستقیم به منظور افزایش تولید  و کاهش مصارف ویژه انرژی
2بازیافت حرارت از دودکش های کوره های پیشگرم  ناحیه نورد گرم
3احداث نيروگاه 914 مگاواتي راندمان بالا (60%)
4احداث پست جبرانسازي توان راکتيو FCB2
5احداث نيروگاه خورشيدي 600 مگاوات
6مطالعه و احداث توربين هاي انبساطي به منظور توليد برق در ايستگاههاي تقليل فشار گاز
7احداث نيروگاه بادی 200 مگاوات

 

  • سرمایه گذاری های فولاد مبارکه در بخش نیروگاهی و گازی

طبق برنامه زمانبندی در صورت صدور مجوزات لازم، زمان بهره­برداری از نیروگاه خورشیدی 600مگاواتی تا 3 سال آینده خواهد بود.

بر این اساس میزان سرمایه گذاری در بخش نیروگاه شامل نیروگاه سیکل ترکیبی حرارتی 420 میلیون یورو، نیروگاه تجدیدپذیر خورشیدی 360 میلیون یورو و در بخش گاز شامل توسعه میادین گازی در دست مطالعه و بررسی گزینه های توجیه پذیر می باشیم.

در پایان همانگونه که در جداول بالا پروژه­های بهینه سازی و کاهش مصرف انرژی  ذکر شده است اقدامات دیگری ازجمله مذاکره با شرکت گاز درخصوص اجرای پروژه های بهینه سازی و کاهش مصرف گاز هم در حوزه های نیروگاهی، صنایع و خانگی صورت گرفته است و علاوه بر آن انجام مطالعات سرمایه گذاری در دو یا سه میدان گازی نیز توسط فولاد مبارکه دنبال می گردد.

  • نویسنده : محمد یاسر طیب نیا مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان