از بهمن 1401، نرخ شکر برای اصناف و مصرف کنندگان عمده از نرخ شکر مصرفی مردم جدا می گردد. تصمیمی بود که در جلسه 21 دی ماه امسال معاون  بازرگانی وزیر جهاد کشاورزی، معاون نظارت و بازرسی سازمان حمایت از تولید کنندگان و مصرف کنندگان، مدیر کل صنایع تکمیلی وزارت جهاد کشاورزی و در نهایت رئیس کمیسیون کشاورزی و صنایع وابسته اتاق بازرگانی ایران اتخاذ شد.

به گزارش بورس امروز؛ از بهمن 1401، نرخ شکر برای اصناف و مصرف کنندگان عمده از نرخ شکر مصرفی مردم جدا می گردد. تصمیمی بود که در جلسه 21 دی ماه امسال معاون  بازرگانی وزیر جهاد کشاورزی، معاون نظارت و بازرسی سازمان حمایت از تولید کنندگان و مصرف کنندگان، مدیر کل صنایع تکمیلی وزارت جهاد کشاورزی و در نهایت رئیس کمیسیون کشاورزی و صنایع وابسته اتاق بازرگانی ایران اتخاذ شد.

بر این اساس مصرف کنندگان عمده شکر مانند کارخانجات شیرینی، غذایی، شکلاتی و … باید شکر مصرفی خود را با نرخی توافقی در سامانه بازارگاه خرید نمایند. جدا شدن قیمت مصرف شکر برای مصرف کننده عمده از مصرف کننده خرد، سبب دو نرخی شدن این محصول می گردد. این تفاوت نرخ برای مصرف کننده عمده و خرد سبب نگرانی بسیاری از فعالین بازار شده است از این باب که دو نرخی شدن شکر همان آسیبی را به بازار وارد می کند که تاکنون در بازار تمام اقلام دو نرخی شاهد آن بوده ایم.

بسیاری معتقدند که تبدیل شکر از یک محصول تک نرخی به یک محصول دو نرخی، سبب شکل گیری رانت و تقویت دلال بازی در بازار می شود و اینگونه کل بازار به چالش کشیده می شود. با دو نرخی شدن دلال ها با خریداری شکر با قیمت پایین تر از فروشگاه ها، با قیمت های بالاتر و متفاوت آن را در بازار آزاد به فروش می رسانند. در واقع این هم ترازی عرضه و تقاضا است که ثبات را به بازار باز می گرداند. در نتیجه قیمت محصولات باید توسط عرضه و تقاضای بازار تعیین گردد؛ بر این اساس دو نرخی شدن کنترل میزان عرضه و تقاضای بازار را دشوار می سازد. اگرچه تصمیم بر دو نرخی شدن شکر با هدف  تنظیم بازار این کالای سفید صورت گرفته است اما با نگاهی به گذشته محصولاتی که دچار چنین دوگانگی ای شده اند، گمانه زنی ها را در خصوص این محصول به سمت شکست روانه می سازد. آنچه که در شرایط برهم خوردن تعادل بازار پیشنهاد می شود تقویت تولید و عرضه شکر است تا به این و اسطه تعادل از دست رفته جبران شود؛ و اینگونه از فشار قیمت گذاری دستوری بر مصرف کننده نهایی کاسته شود. این درحالیست که به نظر می رسد که ترجیح دولت آنست که با دو نرخی کردن شکر، فشار حاصل از نبود تعادل در بازار را به سمت مصرف کننده هدایت کند و خود مسئولیتی را گردن نگیرد.

  • منبع خبر : نشریه بورس امروز
بیشتر بخوانید:  گستردگی حجم بازار به نقدینگی بیشتری برای بازارگردانی احتیاج دارد