یک کارشناس تیم علمی رصدخانه لارستان گفت: وقتی دو جرم آسمانی مانند دو سیاره یا ماه و سیاره یا خورشید و سیاره به فاصله ظاهری کمی در آسمان می‌رسند، در اصطلاح نجومی از واژه مقارنه استفاده می‌شود، البته در مواردی که جدایی زاویه‌ای آن‌ها کم باشد، اصطلاح نزدیکی، همنشینی یا اجتماع استفاده می‌شود.

به گزارش بورس امروز فاضل بیژنی  اظهار کرد: دوشنبه _سوم بهمن_ ماه و سیاره‌های زحل و زهره از دید ناظران زمینی در یک بعد قرار دارند و ماه دو روزه با عبور از جنوب سیارات در فاصله سه درجه و ۴۹ دقیقه قوسی زحل و سه درجه و ۲۷ دقیقه سیاره زهره یک همنشینی جذاب را پدید می‌آورند.

وی افزود: مقارنه (Conjunction) به معنای یکسان بودن بعد یا طول دایره‌البروجی دو جرم است. وقتی دو جرم آسمانی مانند دو سیاره یا ماه و سیاره یا خورشید و سیاره به فاصله ظاهری کمی در آسمان می‌رسند، در اصطلاح نجومی از واژه مقارنه استفاده می‌شود، البته در مواردی که جدایی زاویه‌ای آن‌ها کم باشد، اصطلاح نزدیکی، همنشینی یا اجتماع استفاده می‌شود.

این کارشناس تیم علمی رصدخانه لارستان اضافه کرد: این همنشینی از مختصات رصدخانه لارستان، در آسمان بعد از غروب خورشید از ساعت ۱۷:۳۰ _زمانی که اجرام بالاتر از افق جنوب غربی شما قرار دارند_ قابل رصد است سپس به سمت افق فرو می‌روند و یک ساعت و ۳۰ دقیقه بعد از خورشید در ساعت ۱۹:۰۳ غروب می‌کنند.

وی ادامه داد: ماه با قدر منفی ۹.۲ و زهره منفی ۳.۹ زحل در قدر ۰.۷ در آسمان می‌درخشند و هر سه در صورت فلکی قوس قرار دارند. در صورت رصد با تلسکوپ این اجرام نمی‌توانند همزمان در میدان دید تلسکوپ قرار بگیرند، اما با چشم غیر مسلح یا از طریق یک دوربین دو چشمی به‌راحتی قابل مشاهده خواهند بود.

پایان حرکت بازگشتی اورانوس

فاضل بیژنی افزود: سیاره اورانوس دوشنبه _سوم بهمن‌ماه_ از دید ناظران زمینی به پایان حرکت رو به عقب خود می‌رسد حرکت به سمت غرب را در میان صورت فلکی ها متوقف می‌کند و به جای آن به حرکت معمول به سمت شرق باز می‌گردد. این تغییر جهت، پدیده‌ای است که همه سیارات خارجی منظومه شمسی چند ماه پس از عبور از تقابل، به صورت دوره‌ای دچار آن می‌شوند.

بیشتر بخوانید:  سومین دوره مسابقات تکواندو جام ریاست فدراسیون جهانی در جزیره کیش

وی افزود: حرکت بازگشتی سیارات به علت حرکت زمین به دور خورشید ایجاد می‌شود در واقع این پدیده را سرعت‌های نسبی زمین و سیاره رقم می‌زنند. هنگامی که زمین به دور خورشید می‌چرخد، چشم‌انداز ما تغییر می‌کند و از دید زمینی‌ها سیارات برای مدتی تغییر مسیر داده، در جهت مخالف حرکت می‌کنند و دوباره به جهت اصلی خود باز می‌گردند به طوری که به نظر می‌رسد آنها در مسیر خود حلقه‌ای را در فضا ایجاد می‌کنند.

این کارشناس تیم علمی رصدخانه لارستان گفت: امشب سیاره اورانوس در صورت فلکی حمل با قدر ۵.۷ قرار دارد. از موقعیت رصدخانه لارستان، سیاره غلتان اورانوس از ساعت ۱۸:۲۴ تا ۲۳:۲۶ در آسمان حضور دارند.

  • منبع خبر : ایمنا