افزایش قیمت قطعات خودروهای چینی طی ماه‌های گذشته به حدی بالا بوده که این خودروها را در رده خودروهای درجه یک اروپایی، ژاپنی و کره‌ای موجود در بازار قرار داده است.

به گزارش بورس امروز، با خروج اروپایی‌ها از ایران، بازار خودروی کشورمان به دست چینی‌ها افتاد. چینی‌ها خیلی سریع توانستند نه تنها بازار خودروهای روز اروپایی و آسیایی را به دست آورند بلکه با افزایش قیمت محصولاتشان به لحاظ قیمتی هم جایگزین اروپایی‌ها شدند.

چینی‌ها به خوبی از ممنوعیت واردات و تحریم‌ها استفاده کردند و جای خالی اروپایی‌ها را پر کردند. اما این بار چینی‌ها با مشکلات بیشتری در خصوص تحریم‌های بانکی مواجه شدند و خیلی مانند اوایل دهه ۹۰ خود را برای ادامه حضور در بازار ایران به آب و آتش نزند.

حال با گذشت ۱ سال از تحریم‌های دوباره شاهد عدم حضور برخی چینی‌ها در کشورمان هستیم. به طوری که تولید برخی از کارخانه‌های خودروسازی کشورمان طی این مدت و به دلیل عدم همکاری چینی‌ها صفر شده است.

در این شرایط قطعات خودروهای چینی نیز به سختی وارد کشور می‌شود. قطعاتی هم که در بازار وجود دارد بعضا قطعات باکیفیتی نیستند. ضمن اینکه قیمت قطعات چینی نیز به طرز شگفت‌آوری در حال افزایش است. یعنی مشتری خودروی چینی خریداری می‌کند با هزینه خودروهای روز اروپایی، ژاپنی و کره‌ای.

هر چند طی سال‌های اخیر کیفیت خودروهای چینی به شدت افزایش پیدا کرده است اما این خودروها همچنان در سطح خودروهای برندهای قدیمی دنیا نیستند. اقبال به این خودروها به دلیل پایین بودن قیمت خودرو و قطعات آن بوده و در صورتی که قرار باشد این خودروها در رده خودروهای برتر دنیا قرار بگیرند اصولا صرفه اقتصادی خود را از دست می‌دهند.

چرا که مشتری ترجیح می‌دهد با قیمت ثابت خودرویی مانند تویوتا (هر چند دست دوم) خریداری کند تا خودروی چینی که قیمت قطعات آن هم با قطعات خودروهای روز دنیا برابری کند.

بیشتر بخوانید:  تامین مالی از طریق بازار سرمایه در نیمه نخست امسال ۵ برابر شد