در هفته اخير در بازارهاي جهاني، بهای فلزات گرانقیمت طلا، نقره و مس تحت تاثير اتفاقات مهمی به شرح ذیل قرار گرفت.

به گزارش بورس امروز، در هفته ای که گذشت، اگرچه روند قیمتی طلا در بازارهای جهانی با نوساناتي هيجاني همراه بود، ولی به طور کلي روندی صعودی داشت. لازم به ذكر است قيمت طلا در هفته گذشته از میانگين ۱۳۳۷٫۲۵۰ دلار به ازاء هر اونس در تاريخ ۱۷ ماه ژوئن سال ۲۰۱۹ ميلادي، به ميانگين قيمت ۱۳۹۲٫۷۵۰ دلار به ازاء هر اونس در تاريخ ۲۱ ماه ژوئن سال ميلادي جاری، رسيد.

در هفته اخير در بازارهاي جهاني، بهای فلز گرانقیمت طلا تحت تاثير اتفاقات مهمی به شرح ذیل قرار گرفت.

در هفته معاملاتی گذشته به گزارش سايت Kitco، براساس جدیدترین گزارش انجمن ملی بازرگانان آمریکا (NAR) در ماه می، تعداد خانه های فروش رفته در این کشور با یک افزایش فصلی ۲٫۵ درصدی همراه بود و به ۵٫۳۴ میلیون واحد رسید، اما این سطح از میزان فروش همچنان ۱٫۱ درصد نسبت به سال گذشته کمتر بوده است.

انتشار این گزارش موجب شد تا شاخص دلار آمریکا تضعیف گردد و به دنبال آن با افزایش اقبال معامله‌گران و سرمایه‌گذاران بین‌المللی به خرید فلزات گرانبها مانند طلا به عنوان کالایی امن برای سرمایه‌گذاری به منظور حفظ ارزش دارائیها، قیمت این فلزات گرانبها در هفته گذشته در بازارهای جهانی با افزایش همراه گردید. این مسئله در حالی است که در هفته قبل به گزارش خبرگزاری Reuters، در پی افزایش تنش در منطقه خاورمیانه پس از اینکه ایران به یک پهباد آمریکایی در منطقه خلیج فارس شلیک نمود، این عامل موجب گردید تا رویکرد معامله‌گران و سرمایه‌گذاران بین‌المللی به منظور کاهش ریسک در شرایط بی ثباتی سیاسی به خرید فلزات گرانبها مانند طلا در بازارهای جهانی افزایش یابد. همین مسئله نیز موجب شد تا قیمت طلا در بازارهای جهانی با صعودی چشمگیر همراه گردد و به بالاترین میزان در ۶ ماه اخیر رسید.

علاوه بر این در هفته گذشته به گزارش سايت Kitco،  طلاي فيوچر تحويل ماه آگوست سال ۲۰۱۹ میلادی با ۰٫۳۱ درصد رشد نسبت به هفته قبل، به رقم ۱۴۰۱٫۴۰ دلار به ازاء هر اونس در روز جمعه، در بازار بورس فلزات نيويورک رسید. همچنین قیمت طلا در معاملات نقد در آخرین روز معاملاتی هفته قبل ۱۴۱۱٫۸۳۰ دلار اونس بود که با رشدی ۱٫۳ درصدی به بیشترین میزان در ۶ ماه اخیر رسید.

در همین حال در هفته اخير، به گزارش گروه تحقیقات سايت Kitco، از بین نظرسنجی انجام شده در بین تحلیلگران حرفه ای ۲۲ نفر، در نظرسنجی‌ها شرکت نمودند، که از بین این افراد ۱۶ نفر پیش‌بینی رشد قیمت برای طلا، ۳ نفر پیش‌بینی کاهش قیمت و ۳نفر نظری بی تفاوت، نسبت به روند قیمت طلا در هفته آتی داشته‌اند.

این اتفاقات در حالی است که با احتمال زيادي مهمترين عوامل تاثيرگذار بر قيمت طلا در هفته‌هاي آتي، داده هاي آماري منتشره از اقتصاد كشورها، تغییرات نرخ بهره بانکي آمریکا توسط بانک فدرال رزرو این کشور، سياست بانک مرکزي اروپا در افزايش يا ثبات نرخ بهره بانکي این منطقه، مسئله برگزیت در انگلیس، همچنين برنامه‌هاي تسهيل مالي بانكهاي مركزي سایر کشورها، داده‌هاي اقتصادي کشور چين، همزمانی فستيوالهاي دو كشور چين و هند، بروز تنشهای سیاسی در کشورهای جهان، وضعیت جنگ اقتصادی بین آمریکا و چین، تنش های سیاسی آمریکا و ایران، بروز بلاياي طبيعي و همچنین تغیبر بهاي نفت در بازارهاي جهاني خواهد بود.

بیشتر بخوانید:  «توریل» پیشنهاد بلندمدتی

 

تحليل تکنيکال طلا

با توجه به شواهد و اندیکاتورهای موجود در تحليل تکنيکال، به نظر مي‌رسد که روند بلند مدت طلا صعودی است، هرچند كه     ممكن است طلا در اين بين اصلاح قيمت نيز داشته باشد.

در هفته گذشته طلا روندی صعودی داشت و برای هفته معاملاتی آتی، اين پيش‌بيني براي قیمت طلا وجود دارد که با احتمال زیادی، روندی نزولی داشته باشد.

در اين صورت اگر طلا بخواهد روندی کاهشی داشته باشد، در صورت عبور کردن از نزديكترين ساپورت مهم و تاریخی خود كه ۱۳۷۵ دلار به ازاء هر اونس است، احتمال اينکه تا سطح حمایتی مهم و تاریخی ۱۳۵۰دلار به ازاء هر اونس نیز کاهش يابد، وجود دارد.

و در غير اينصورت چنانچه طلا روندی افزایشی داشته باشد، قيمت آن با عبور از نزديکترين خط مقاومتی خیلی مهم و تاریخی خود که ۱۴۰۰ دلار به ازاء هر اونس مي باشد، با احتمال زيادي تا سطح مقاومتی ۱۴۲۰ دلار به ازاء هر اونس، نيز افزایش خواهد داشت.

در همین حال با توجه به اتفاقات اخير و چنانچه اتفاق غيرمنتظره‌اي رخ ندهد، به نظر می‌رسد که طلا در این هفته روندي نزولی داشته باشد، هرچند که ممکن است در این بين با نوساناتی نیز همراه گردد. اين در حالي است که گواههاي موجود در تحليل تکنيکال نيز از اين مسئله حمايت مي‌کند.

 

روند قيمتي طلا در هفته‌اي که گذشت به قرار زير است:

 

 

و همچنين نمودار قيمتي طلا در چند سال اخیر به صورت زير است:

 

 

تحليل نقره در بازارهاي جهاني

در طی هفته‌اي که گذشت، روند قیمتی نقره در بازارهای جهانی با نوساناتي همراه بود، ولی به طور کلي نقره روندي صعودی داشت. به نحوي‌که در هفته گذشته روند قيمتي نقره از میانگین ۱۴٫۷۰۰۰ دلار به ازاء هر اونس در تاريخ در تاريخ ۱۷ ماه ژوئن سال ۲۰۱۹ ميلادي، به ميانگين قيمت  ۱۵٫۲۹۰۰دلار به ازاء هر اونس در تاريخ ۲۱ ماه ژوئن سال ميلادي جاری، معامله گردید.

لازم به ذکر است عواملي که در تحليل طلا عنوان گردید، در تغييرات قيمت نقره نیز در هفته قبل موثر بوده‌اند.

در همین حال در هفته گذشته به گزارش سايت Kitco،  نقره فيوچر تحويل ماه ژوئن سال ۲۰۱۹ میلادی با ۰٫۲۳۰ دلار افزایش قیمت نسبت به هفته قبل، به رقم ۱۵٫۳۲۰۰ دلار به ازاء هر اونس در روز جمعه، در بازار بورس فلزات نيويورک رسید.

بیشتر بخوانید:  روند صعودی در سهم «وکادو»

به نظر مي‌رسد که خواص پرکاربرد بودن فلز گرانقيمت نقره در صنایع مختلف، و همچنین ارزان تر بودن قيمت فلز نقره نسبت به طلا، علاوه بر امتیاز نقره که مامنی امن برای سرمایه‌گذاری در شرايط بي‌ثباتي سیاسی و اقتصادي به شمار می‌رود، همواره عاملی می باشد که اقبال سرمایه گذاران به خرید نقره را در بازارهاي جهاني به همراه داشته است، و همين امر نيز آينده قيمتي اين فلز ارزشمند را در بازارهاي جهاني تحت تاثير خود قرار مي‌دهد.

 

 

تحليل تکنيکال نقره

 

با توجه به شواهد ملاحظه شده در تحليل تکنيکال، به نظر مي‌رسد که روند بلندمدت نقره صعودی خواهد بود. در هفته گذشته در بازارهاي جهاني، روند قیمتی نقره صعودی بود و برای هفته آينده، اين پيش‌بيني وجود دارد که با احتمال زيادي این فلز گرانقیمت روندی نزولی داشته باشد.

در اين صورت اگر نقره بخواهد روندي کاهشی داشته باشد، با عبور کردن از نزديکترين ساپورت مهم و تاریخی خود که ۱۵٫۰۰۰۰ دلار است، احتمال اينکه‌ تا سطح حمایتی مهم  ۱۴٫۵۰۰۰ دلار به ازاء هر اونس نيز نزول یابد، وجود دارد.

و در غير اينصورت، چنانچه فلز گرانقیمت نقره بخواهد روندی افزایشی داشته باشد، با عبور از نزديكترين مقاومت مهم خود يعني ۱۵٫۵۰۰۰ دلار، با احتمال زیادی تا سطح مقاومتي ۱۶٫۰۰۰۰ دلار به ازاء هر اونس نیز افزایش خواهد یافت.

در همین حال با توجه به اتفاقات اخير و چنانچه اتفاق غير منتظره‌اي رخ ندهد، به نظر می‌رسد که نقره در این هفته روندي نزولی داشته باشد، هرچند که ممکن است در این بين با نوساناتی نیز همراه گردد. اين در حالي است که گواه هاي موجود در تحليل تکنيکال نيز از اين مسئله حمايت مي‌کند.

 

روند قيمتي نقره در هفته گذشته به قرار زير است:

 

 

و همچنين نمودار قيمتي نقره در چند ماه گذشته به صورت زير است:

 

 

      تحلیل مس در بازارهاي جهاني

 

بهاي فلز مس در هفته قبل در بازارهای جهانی با نوساناتي همراه بود، ولي به طور کلي در هفته گذشته روندي صعودی داشت. به نحوي که قيمت اين فلز بنیادین از قيمت ۵۷۵۵٫۵۰ دلار به ازاء هر تن در تاريخ ۱۷ ماه ژوئن سال ۲۰۱۹ ميلادي، به قيمت ۵۹۴۰٫۰۰ دلار به ازاء هر تن در تاريخ ۲۱ ماه ژوئن سال ميلادي جاری، افت نمود.

 

الف- تحليل بنيادي:

در شکل زير نمودارهاي قيمتي يک ماهه و يک هفته اخير فلز مس(تحويل فوري) برحسب دلار/تن در بورس فلزات لندن آورده شده است:

 

 

عوامل زیادی در هفته قبل بر قيمت فلز مس در بازارهای جهانی اثر داشتند که مهمترین آن به شرح زیر است.

بیشتر بخوانید:  شاخص کل، حمایت 1.2 میلیون واحدی و رشد مشروط

در هفته معاملاتی گذشته براساس گزارش سایت Chinamining، کشور چین در سال جاری اقدام به محدودیت واردات قراضه مس با هدف کاهش آلایندگی زیست محیطی کرده که عامل تحریک واردات کنسانتره مس، کاتد و آند به این کشور است. در نتیجه با افزایش تقاضای فیزیکی خرید مس توسط کشور چین در هفته گذشته در بازارهای جهانی، بهای این فلز بنیادین روندی صعودی یافت. در همین حال در هفته معاملاتی قبل براساس گزارش سایت Kitco،  پس از اینکه دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد که موضوع تعامل تجاری بین “دو کشور آمریکا و چین”، موضوع اصلی جلسه آتی گروه G20 خواهد بود، این مسئله موجب بروز امیدواری در بین سرمایه گذاران بین المللی شد که بهبود روابط اقتصادی در بین دو اقتصاد بزرگ دنیا به وجود خواهد آمد. در نتیجه این موضوع، قیمت فلزات بنیادین مانند مس در هفته اخیر در بازارهای جهانی با افزایش همراه گردید.

 

ب- تحليل تکنيکال:

با توجه به شواهد و اسیلاتورهای موجود در تحليل تکنيکال، فلز مس روند بلند مدت صعودی دارد و لازم به ذکر است که این فلز بنیادین، نوساناتي را نیز در اين بين تجربه خواهد نمود. در هفته گذشته در بازارهای جهانی، فلز بنیادین مس روندي صعودی داشت و در هفته بعد با احتمال زیادی دارای روندي نزولی خواهد بود.

در اين صورت فلز اگر مس روندی نزولی داشته باشد، در این صورت با عبور از نزديكترين ساپورت مهم و تاریخی خود يعني ۵۹۰۰ دلار به ازاء هر تن، احتمال اين که قیمت مس، تا سطح قیمتی حمایتی  ۵۷۰۰ دلار به ازاء هر متر یک تن نزول يابد، وجود دارد.

و در غير اين صورت چنانچه مس بخواهد روندي افزایشي داشته باشد و در صورت عبور کردن از نزديکترين مقاومت و تاریخی مهم خود که ۶۰۰۰ دلار به ازاء هر متریک تن مي‌باشد، احتمالاً تا مقاومت قیمتی ۶۵۰۰ دلار به ازاء هر متر یک تن نيز افزایش خواهد یافت.

 

 

اتفاقات فوق در حالي است که علاوه بر موارد فوق، عوامل مهمي مانند میزان رشد GDP کشورهای بزرگ جهان نظیر آمریکا، چین و منطقه يورو، بروز بلاياي طبيعي، مسئله تنشهاي سياسي در بین کشورهای جهان مانند تنش‌های سیاسی بین آمریکا و چین، آمریکا و ایران، همچنین سياستهاي تورم‌زدايي چين، سياستهاي فدرال رزرو آمريکا در تثبيت يا عدم تثبيت نرخ بهره بانکي، اقدامات ساير بانکهاي مرکزي دنيا، مسئله خروج انگلیس از اتحادیه اروپا، نگرانی‌هاي ناشي از افزايش نرخ تورم جهاني و اتفاقاتی نظیر بروز اعتصابات کارگري در معادن مهم مس دنيا خصوصاً معادن مس کشور شیلی و به بهره‌برداری رسیدن معادن مس جدید در تعيين روند آینده فلز بنیادین مس در بازارهاي جهاني تاثيرگذار خواهند بود.

 

منبع:

شرکت کارگزاری سی ولکس کالا