در هفته اخير در بازارهاي جهاني، بهای فلزات گرانقیمت طلا، نقره و مس تحت تاثير اتفاقات مهمی به شرح ذیل قرار گرفت.

به گزارش بورس امروز، در هفته ای که گذشت، اگرچه روند قیمتی طلا در بازارهای جهانی با نوساناتی هیجانی همراه بود، ولی به طور کلی روندی صعودی داشت. لازم به ذکر است قیمت طلا در هفته گذشته از میانگین ۱۳۳۷٫۲۵۰ دلار به ازاء هر اونس در تاریخ ۱۷ ماه ژوئن سال ۲۰۱۹ میلادی، به میانگین قیمت ۱۳۹۲٫۷۵۰ دلار به ازاء هر اونس در تاریخ ۲۱ ماه ژوئن سال میلادی جاری، رسید.

در هفته اخیر در بازارهای جهانی، بهای فلز گرانقیمت طلا تحت تاثیر اتفاقات مهمی به شرح ذیل قرار گرفت.

در هفته معاملاتی گذشته به گزارش سایت Kitco، براساس جدیدترین گزارش انجمن ملی بازرگانان آمریکا (NAR) در ماه می، تعداد خانه های فروش رفته در این کشور با یک افزایش فصلی ۲٫۵ درصدی همراه بود و به ۵٫۳۴ میلیون واحد رسید، اما این سطح از میزان فروش همچنان ۱٫۱ درصد نسبت به سال گذشته کمتر بوده است.

انتشار این گزارش موجب شد تا شاخص دلار آمریکا تضعیف گردد و به دنبال آن با افزایش اقبال معامله‌گران و سرمایه‌گذاران بین‌المللی به خرید فلزات گرانبها مانند طلا به عنوان کالایی امن برای سرمایه‌گذاری به منظور حفظ ارزش دارائیها، قیمت این فلزات گرانبها در هفته گذشته در بازارهای جهانی با افزایش همراه گردید. این مسئله در حالی است که در هفته قبل به گزارش خبرگزاری Reuters، در پی افزایش تنش در منطقه خاورمیانه پس از اینکه ایران به یک پهباد آمریکایی در منطقه خلیج فارس شلیک نمود، این عامل موجب گردید تا رویکرد معامله‌گران و سرمایه‌گذاران بین‌المللی به منظور کاهش ریسک در شرایط بی ثباتی سیاسی به خرید فلزات گرانبها مانند طلا در بازارهای جهانی افزایش یابد. همین مسئله نیز موجب شد تا قیمت طلا در بازارهای جهانی با صعودی چشمگیر همراه گردد و به بالاترین میزان در ۶ ماه اخیر رسید.

علاوه بر این در هفته گذشته به گزارش سایت Kitco،  طلای فیوچر تحویل ماه آگوست سال ۲۰۱۹ میلادی با ۰٫۳۱ درصد رشد نسبت به هفته قبل، به رقم ۱۴۰۱٫۴۰ دلار به ازاء هر اونس در روز جمعه، در بازار بورس فلزات نیویورک رسید. همچنین قیمت طلا در معاملات نقد در آخرین روز معاملاتی هفته قبل ۱۴۱۱٫۸۳۰ دلار اونس بود که با رشدی ۱٫۳ درصدی به بیشترین میزان در ۶ ماه اخیر رسید.

در همین حال در هفته اخیر، به گزارش گروه تحقیقات سایت Kitco، از بین نظرسنجی انجام شده در بین تحلیلگران حرفه ای ۲۲ نفر، در نظرسنجی‌ها شرکت نمودند، که از بین این افراد ۱۶ نفر پیش‌بینی رشد قیمت برای طلا، ۳ نفر پیش‌بینی کاهش قیمت و ۳نفر نظری بی تفاوت، نسبت به روند قیمت طلا در هفته آتی داشته‌اند.

این اتفاقات در حالی است که با احتمال زیادی مهمترین عوامل تاثیرگذار بر قیمت طلا در هفته‌های آتی، داده های آماری منتشره از اقتصاد کشورها، تغییرات نرخ بهره بانکی آمریکا توسط بانک فدرال رزرو این کشور، سیاست بانک مرکزی اروپا در افزایش یا ثبات نرخ بهره بانکی این منطقه، مسئله برگزیت در انگلیس، همچنین برنامه‌های تسهیل مالی بانکهای مرکزی سایر کشورها، داده‌های اقتصادی کشور چین، همزمانی فستیوالهای دو کشور چین و هند، بروز تنشهای سیاسی در کشورهای جهان، وضعیت جنگ اقتصادی بین آمریکا و چین، تنش های سیاسی آمریکا و ایران، بروز بلایای طبیعی و همچنین تغیبر بهای نفت در بازارهای جهانی خواهد بود.

 

تحلیل تکنیکال طلا

با توجه به شواهد و اندیکاتورهای موجود در تحلیل تکنیکال، به نظر می‌رسد که روند بلند مدت طلا صعودی است، هرچند که     ممکن است طلا در این بین اصلاح قیمت نیز داشته باشد.

در هفته گذشته طلا روندی صعودی داشت و برای هفته معاملاتی آتی، این پیش‌بینی برای قیمت طلا وجود دارد که با احتمال زیادی، روندی نزولی داشته باشد.

در این صورت اگر طلا بخواهد روندی کاهشی داشته باشد، در صورت عبور کردن از نزدیکترین ساپورت مهم و تاریخی خود که ۱۳۷۵ دلار به ازاء هر اونس است، احتمال اینکه تا سطح حمایتی مهم و تاریخی ۱۳۵۰دلار به ازاء هر اونس نیز کاهش یابد، وجود دارد.

و در غیر اینصورت چنانچه طلا روندی افزایشی داشته باشد، قیمت آن با عبور از نزدیکترین خط مقاومتی خیلی مهم و تاریخی خود که ۱۴۰۰ دلار به ازاء هر اونس می باشد، با احتمال زیادی تا سطح مقاومتی ۱۴۲۰ دلار به ازاء هر اونس، نیز افزایش خواهد داشت.

در همین حال با توجه به اتفاقات اخیر و چنانچه اتفاق غیرمنتظره‌ای رخ ندهد، به نظر می‌رسد که طلا در این هفته روندی نزولی داشته باشد، هرچند که ممکن است در این بین با نوساناتی نیز همراه گردد. این در حالی است که گواههای موجود در تحلیل تکنیکال نیز از این مسئله حمایت می‌کند.

 

روند قیمتی طلا در هفته‌ای که گذشت به قرار زیر است:

 

 

و همچنین نمودار قیمتی طلا در چند سال اخیر به صورت زیر است:

 

 

تحلیل نقره در بازارهای جهانی

در طی هفته‌ای که گذشت، روند قیمتی نقره در بازارهای جهانی با نوساناتی همراه بود، ولی به طور کلی نقره روندی صعودی داشت. به نحوی‌که در هفته گذشته روند قیمتی نقره از میانگین ۱۴٫۷۰۰۰ دلار به ازاء هر اونس در تاریخ در تاریخ ۱۷ ماه ژوئن سال ۲۰۱۹ میلادی، به میانگین قیمت  ۱۵٫۲۹۰۰دلار به ازاء هر اونس در تاریخ ۲۱ ماه ژوئن سال میلادی جاری، معامله گردید.

لازم به ذکر است عواملی که در تحلیل طلا عنوان گردید، در تغییرات قیمت نقره نیز در هفته قبل موثر بوده‌اند.

در همین حال در هفته گذشته به گزارش سایت Kitco،  نقره فیوچر تحویل ماه ژوئن سال ۲۰۱۹ میلادی با ۰٫۲۳۰ دلار افزایش قیمت نسبت به هفته قبل، به رقم ۱۵٫۳۲۰۰ دلار به ازاء هر اونس در روز جمعه، در بازار بورس فلزات نیویورک رسید.

به نظر می‌رسد که خواص پرکاربرد بودن فلز گرانقیمت نقره در صنایع مختلف، و همچنین ارزان تر بودن قیمت فلز نقره نسبت به طلا، علاوه بر امتیاز نقره که مامنی امن برای سرمایه‌گذاری در شرایط بی‌ثباتی سیاسی و اقتصادی به شمار می‌رود، همواره عاملی می باشد که اقبال سرمایه گذاران به خرید نقره را در بازارهای جهانی به همراه داشته است، و همین امر نیز آینده قیمتی این فلز ارزشمند را در بازارهای جهانی تحت تاثیر خود قرار می‌دهد.

 

 

تحلیل تکنیکال نقره

 

با توجه به شواهد ملاحظه شده در تحلیل تکنیکال، به نظر می‌رسد که روند بلندمدت نقره صعودی خواهد بود. در هفته گذشته در بازارهای جهانی، روند قیمتی نقره صعودی بود و برای هفته آینده، این پیش‌بینی وجود دارد که با احتمال زیادی این فلز گرانقیمت روندی نزولی داشته باشد.

در این صورت اگر نقره بخواهد روندی کاهشی داشته باشد، با عبور کردن از نزدیکترین ساپورت مهم و تاریخی خود که ۱۵٫۰۰۰۰ دلار است، احتمال اینکه‌ تا سطح حمایتی مهم  ۱۴٫۵۰۰۰ دلار به ازاء هر اونس نیز نزول یابد، وجود دارد.

و در غیر اینصورت، چنانچه فلز گرانقیمت نقره بخواهد روندی افزایشی داشته باشد، با عبور از نزدیکترین مقاومت مهم خود یعنی ۱۵٫۵۰۰۰ دلار، با احتمال زیادی تا سطح مقاومتی ۱۶٫۰۰۰۰ دلار به ازاء هر اونس نیز افزایش خواهد یافت.

در همین حال با توجه به اتفاقات اخیر و چنانچه اتفاق غیر منتظره‌ای رخ ندهد، به نظر می‌رسد که نقره در این هفته روندی نزولی داشته باشد، هرچند که ممکن است در این بین با نوساناتی نیز همراه گردد. این در حالی است که گواه های موجود در تحلیل تکنیکال نیز از این مسئله حمایت می‌کند.

 

روند قیمتی نقره در هفته گذشته به قرار زیر است:

 

 

و همچنین نمودار قیمتی نقره در چند ماه گذشته به صورت زیر است:

 

 

      تحلیل مس در بازارهای جهانی

 

بهای فلز مس در هفته قبل در بازارهای جهانی با نوساناتی همراه بود، ولی به طور کلی در هفته گذشته روندی صعودی داشت. به نحوی که قیمت این فلز بنیادین از قیمت ۵۷۵۵٫۵۰ دلار به ازاء هر تن در تاریخ ۱۷ ماه ژوئن سال ۲۰۱۹ میلادی، به قیمت ۵۹۴۰٫۰۰ دلار به ازاء هر تن در تاریخ ۲۱ ماه ژوئن سال میلادی جاری، افت نمود.

 

الف- تحلیل بنیادی:

در شکل زیر نمودارهای قیمتی یک ماهه و یک هفته اخیر فلز مس(تحویل فوری) برحسب دلار/تن در بورس فلزات لندن آورده شده است:

 

 

عوامل زیادی در هفته قبل بر قیمت فلز مس در بازارهای جهانی اثر داشتند که مهمترین آن به شرح زیر است.

در هفته معاملاتی گذشته براساس گزارش سایت Chinamining، کشور چین در سال جاری اقدام به محدودیت واردات قراضه مس با هدف کاهش آلایندگی زیست محیطی کرده که عامل تحریک واردات کنسانتره مس، کاتد و آند به این کشور است. در نتیجه با افزایش تقاضای فیزیکی خرید مس توسط کشور چین در هفته گذشته در بازارهای جهانی، بهای این فلز بنیادین روندی صعودی یافت. در همین حال در هفته معاملاتی قبل براساس گزارش سایت Kitco،  پس از اینکه دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد که موضوع تعامل تجاری بین “دو کشور آمریکا و چین”، موضوع اصلی جلسه آتی گروه G20 خواهد بود، این مسئله موجب بروز امیدواری در بین سرمایه گذاران بین المللی شد که بهبود روابط اقتصادی در بین دو اقتصاد بزرگ دنیا به وجود خواهد آمد. در نتیجه این موضوع، قیمت فلزات بنیادین مانند مس در هفته اخیر در بازارهای جهانی با افزایش همراه گردید.

 

ب- تحلیل تکنیکال:

با توجه به شواهد و اسیلاتورهای موجود در تحلیل تکنیکال، فلز مس روند بلند مدت صعودی دارد و لازم به ذکر است که این فلز بنیادین، نوساناتی را نیز در این بین تجربه خواهد نمود. در هفته گذشته در بازارهای جهانی، فلز بنیادین مس روندی صعودی داشت و در هفته بعد با احتمال زیادی دارای روندی نزولی خواهد بود.

در این صورت فلز اگر مس روندی نزولی داشته باشد، در این صورت با عبور از نزدیکترین ساپورت مهم و تاریخی خود یعنی ۵۹۰۰ دلار به ازاء هر تن، احتمال این که قیمت مس، تا سطح قیمتی حمایتی  ۵۷۰۰ دلار به ازاء هر متر یک تن نزول یابد، وجود دارد.

و در غیر این صورت چنانچه مس بخواهد روندی افزایشی داشته باشد و در صورت عبور کردن از نزدیکترین مقاومت و تاریخی مهم خود که ۶۰۰۰ دلار به ازاء هر متریک تن می‌باشد، احتمالاً تا مقاومت قیمتی ۶۵۰۰ دلار به ازاء هر متر یک تن نیز افزایش خواهد یافت.

 

 

اتفاقات فوق در حالی است که علاوه بر موارد فوق، عوامل مهمی مانند میزان رشد GDP کشورهای بزرگ جهان نظیر آمریکا، چین و منطقه یورو، بروز بلایای طبیعی، مسئله تنشهای سیاسی در بین کشورهای جهان مانند تنش‌های سیاسی بین آمریکا و چین، آمریکا و ایران، همچنین سیاستهای تورم‌زدایی چین، سیاستهای فدرال رزرو آمریکا در تثبیت یا عدم تثبیت نرخ بهره بانکی، اقدامات سایر بانکهای مرکزی دنیا، مسئله خروج انگلیس از اتحادیه اروپا، نگرانی‌های ناشی از افزایش نرخ تورم جهانی و اتفاقاتی نظیر بروز اعتصابات کارگری در معادن مهم مس دنیا خصوصاً معادن مس کشور شیلی و به بهره‌برداری رسیدن معادن مس جدید در تعیین روند آینده فلز بنیادین مس در بازارهای جهانی تاثیرگذار خواهند بود.

 

منبع:

شرکت کارگزاری سی ولکس کالا