در حال حاضر مدیر عامل یا مدیر معاملات کارگزاری باید اعتبار را در سیستم شارژ کند و معامله گر لحظه ای پس از آن می تواند خرید انجام دهد.

به گزارش بورس امروز؛ میرصانعی،رئیس کانون کارگزاران در مورد سامانه مدیریت ریسک عنوان کرد: در این چند روز مباحثی در خصوص سامانه مدیریت ریسک مطرح شده است که بعضا نشان از عدم شناخت از این سامانه است.

وی افزود: قبل از فعال شدن این سامانه در ساعت معاملات، کارگزار برای هر مشتری که میخواست میتوانست به هر میزانی خرید کند، در حال حاضر هم همین است و کارگزار می تواند به هر میزانی و برای هر کسی و در هر زمانی که خواست اعتبار شارژ کند و لحظه ای پس از آن معامله را انجام دهد و از این بابت تفاوتی با گذشته وجود ندارد. حتی اعتباری که کارگزار در این مرحله برای مشتری شارژ میکند مشمول محدودیتهای دستورالعمل خرید اعتباری نیست و به هر میزانی که دلش خواست میتواند اعتبار برای مشتری شارژ کند.

رئیس کانون کارگزاران خاطرنشان کرد: تنها تفاوت این است که قبلا معامله گر راسا این اعتبار را برای مشتری قائل می شد و اقدام به خرید می کرد و در حال حاضر مدیر عامل یا مدیر معاملات کارگزاری باید این اعتبار را در سیستم شارژ کند و معامله گر لحظه ای پس از آن می تواند خرید انجام دهد.

وی اظهار داشت: با توجه به موارد فوق نباید این سامانه اثری بر روی بازار داشته باشد و به نظر می رسد اثر آن روانی و شاید ناشی از جهل در مورد سامانه مذکور باشد. لازم نیست مشتری مورد وثوق کارگزاری که قبلا ابتدا خرید میکرد و در t+2 پرداخت میکرد، الان رویه خود را تغییر دهد. در حال حاضر هم میتواند این کار را انجام دهد.

بیشتر بخوانید:  چرا مجامع شرکت‌های استانی سهام عدالت لغو شد؟

دوستان توجه کنید که اصطلاح «اعتبار» در سامانه مدیریت ریسک با اصطلاح «اعتبار » در دستورالعمل اعتباری متفاوت است. شما وقتی در سامانه مدیریت ریسک به مشتری اعتبار میدهید، منظور این نیست که لزوما اعتباری مطابق دستورالعمل اعتباری به وی میدهید.

میرصانعی در انتها اشاره کرد: کارگزار میتواند در این مرحله از اجرای سامانه مدیریت ریسک، فرصت دو روزه برای تسویه را با شارژ اعتبار در سامانه مدیریت ریسک به مشتری بدهد. این اعتبار نیازی به داشتن حساب تضمین متناسب و سایر الزامات اینچنینی برای مشتری ندارد و کما فی السابق قابل انجام است.