جانشین وزیر دفاع بر همکاری این وزارت با دانشگاه‌ها در حوزه فانتوم و فضا و حمایت از دوره‌های پسادکتری و پروژه‌های نوظهور تاکید کرد.

به گزارش بورس امروز، جانشین وزیر دفاع، سردار سرتیپ پاسدار سیدمهدی فرحی، در نشست مشترک مدیران ارتباط با جامعه و صنعت دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌های کشور که هم‌زمان با بیست و سومین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش، فناوری و فن بازار برگزار شد؛ بر همکاری این وزارت با دانشگاه‌ها در حوزه فانتوم و فضا و حمایت از دوره‌های پسادکتری و پروژه‌های نوظهور تاکید کرد.

وی در این نشست  اظهار کرد: امروز در حوزه پژوهش و فناوری به یک بلوغ و شکوفایی رسیده‌ایم در حالی که ۴۰ سال پیش صرفا استفاده کننده بودیم و به کارگیرنده محصولاتی بودیم که از قبل مانده بود و حتی برای تعمیرات اولیه برخی دستگاه‌ها از مستشاران خارجی استفاده می‌کردیم. حتی برای تعمیر تفنگ ژ۳ بسیاری از قطعات به آلمان می‌رفت و بر می گشت.

فرحی ادامه‌ داد: ما به تدریج به سمت قطعه‌سازی، زیر مجموعه‌سازی، کپی سازی، مهندسی معکوس و انتقال تکنولوژی رفتیم و بعد از آن به سمت طراحی مستقیم، طراحی نوآورانه، نوآوری بسته و باز حرکت کردیم.

جانشین وزیر دفاع ضمن اشاره به اینکه اگر دنیا در نسل هشتم نوآوری باز قرار دارد ما در نسل پنجم و -ششم نوآوری باز قرار داریم، افزود: این جایگاه یعنی ما از دو ابزار استفاده کردیم که توانستیم این فرآیند را طی ۴۰ سال به سرعت طی کنیم و امروز ادعا کنیم که در حوزه توسعه فناوری و محصولات خلاقانه در دنیا، صاحب فناوری، اقتدار و دیدگاه های جدید هستیم.

وی ضمن بیان این مطلب که چیزی حدود ۸۰۰ شهرک صنعتی در کشور داریم و تقریباً عمده آن همکاران ما در حوزه صنعت دفاعی هستند، خاطرنشان کرد: امروز بیش از ۶ هزار صنعت  در بخش خصوصی داریم که برای ما کار می کنند و بیش از ۳ تا ۴ برابر وزارت دفاع، از ظرفیت ملی برای تولید استفاده می‌کنیم.

بیشتر بخوانید:  وزارت دفاع: ۳ ریزپرنده مهاجم توسط پدافند منفجر شدند

* وزارت دفاع با بیش از ۸۰ دانشگاه در ایران ارتباط دارد

فرحی در ادامه تصریح کرد: امروز وزارت دفاع با بیش از ۸۰ دانشگاه در ایران ارتباط دارد و قرارداد بسیار خوب کاری با این دانشگاه‌ها داریم و این ارتباط طی ۲۰ سال گذشته به شدت صعودی بوده است.

وی توسعه ارتباط صنعت دفاعی و دانشگاه را یکی از اصول راهبردی وزارت دفاع دانست و گفت: امروز برای ارتباط با دانشگاه‌ها ساختار داریم و  در موسسه تحقیقات دفاعی ما ساز و کار ویژه‌ای تعریف شده است. بالاتر از این ما این ارتباط را به یک برنامه تبدیل کردیم و همه سازمان‌های صنعتی ما مثل هوافضا موظف هستند در توسعه همکاری خود با دانشگاه  طبق برنامه‌ای که ابتدای سال ابلاغ می‌شود، پیش بروند.

 جانشین وزیر دفاع با بیان اینکه در سال ۱۳۹۰ برای اولین بار ‌نظام نوآوری دفاعی کشور تدوین و اجرایی شد، گفت: این نظام، یک قدم بزرگ برای ساختارمند کردن و توسعه همکاری‌های صنعتی دفاعی با مجموعه دانشگاه‌ها بود. ما یک زمانی استفاده کننده محض بودیم ولی در حال حاضر با رصد فناوری به دنبال این هستیم که غافلگیر کنیم نه اینکه غافلگیر شویم‌؛ بعد از گذشت ۱۰ سال از تدوین نظام نوآوری، در  سال ۱۴۰۱ این نظام مجددا بررسی و آسیب شناسی شد و در اوایل امسال گام دوم نظام نوآوری دفاعی تدوین و ابلاغ شد. این یک بلوغ بزرگی بود و ما وارد دومین مرحله از نوآوری باز شدیم.

وی ادامه داد: در همین راستا تفاهم‌نامه ای بین وزیر دفاع و وزیر علوم تدوین شد که ما بتوانیم  همکاری دو وزارت را  را تعمیق دهیم؛ برای این کار ۶ مولفه را در این تفاهم نامه آورده‌ایم از جمله اینکه در این تفاهم نامه قید شده است که ما از پایان‌نامه‌ها و رساله‌های دکترا که از بانک موضوعات ما استفاده کنند، حمایت میکنیم.

بیشتر بخوانید:  هشدار بانک مرکزی به مردم: چک ثبت نشده در صیاد نگیرید

جانشین وزیر دفاع با اشاره به حمایت از دوره‌های پسادکتری که بر روی موضوعات تخصصی مورد نیاز وزارت دفاع کار می‌کنند، گفت: همچنین از فرصت مطالعاتی اساتید و پروژه‌های نوظهور که مورد نیاز و تایید وزارت دفاع است حمایت خواهیم کرد. همچنین براساس این تفاهم نامه حمایت از زیرساخت‌های آزمایشگاهی مشترک در دستور کار ما قرار دارد و ما اعلام آمادگی کردیم که دانشگاه ها می‌توانند با وزارت دفاع، آزمایشگاه مشترک بزنند تا برای رفع نیاز پژوهشگران و نیازهای صنایع دفاعی مورد بهره برداری قرار گیرد.

وی بیان کرد: همچنین برای تاسیس مرکز نوآوری مشترک با دانشگاه‌ها اعلام آمادگی کرده‌ایم و تاکنون در بیش از ده دانشگاه، مرکز نوآوری تشکیل داده‌ایم و خیلی فعالانه کار می‌کنند.همچنین ما در ارتباط با جذب نخبگان و شناسایی نخبگان و به کارگیری آنها مکانیزم‌های خوبی را طراحی و آماده کرده ایم که فرصتی برای نخبگان کشوری باشد.

فرحی افزود: در ۳۰ سال گذشته ارتباط خوبی با دانشگاه‌ها داشتیم و علی‌رغم اینکه تعاملات خوبی با دانشگاه‌های کشور داشتیم اما در نقطه ابتدایی هستیم. امروز در کشور، یک میلیون دانشجوی تحصیلات تکمیلی داریم و باید این پایان‌نامه‌ها و رساله‌ها را هدایت کرده و از آنها استفاده کنیم تا گره‌ای از مشکلات این مملکت باز شود.

  • منبع خبر : خبرگزاری فارس