تسریع در روند آزادسازی قیمت‌ها در صنعت خودرویی باعث شده تا سهام این گروه طی روزها و هفته‌های گذشته مورد استقبال سرمایه‌گذاران قرار بگیرد. آمارها نشان می‌دهد در هفته منتهی به ۱۸ آذر ماه، این گروه به تنهایی ۱۸ درصد ارزش معاملات خرد را به خود اختصاص داده است.

به گزارش بورس امروز به نقل از فرابورس ایران، بازارهای فرابورس در هفته‌ای که گذشت شاهد جابه‌جایی بالغ‌ بر ۲۲ میلیارد برگه انواع دارایی مالی بودند. ارزش این مبادلات از ۱۹۸ هزار میلیارد تومان فراتر رفت و در بیش از یک‌میلیون نوبت معاملاتی انجام شد.

در ۵ روز معاملاتی هفته‌ای که گذشت، حجم و ارزش معاملات کاهشی بود اما تعداد معاملات با رشد ۷ درصدی مواجه شد.

به این ترتیب که حجم معاملات ۵۳ درصد و ارزش معاملات ۲ درصد پایین آمد.

عملکرد بازارها به تفکیک

ارزش معاملات به تفکیک بازارها نشان می‌دهد بازار ابزارهای نوین مالی با معاملات ۱۹۲ هزار میلیارد تومانی، بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد. ارزش معاملات این بازار نسبت به هفته ماقبل، ۲ درصد بیشتر شده است.

نگاهی به آمار معاملات بازار ابزارهای نوین مالی به تفکیک ابزارها نیز نشان می‌دهد طی این مدت اوراق مالی اسلامی با رشد ۲ درصدی ارزش معاملات همراه شدند. صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله در این مدت حدود ۶ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان معامله به ثبت رساندند.

در ۵ روز معاملاتی هفته‌ای که گذشت ۱۱۳ میلیارد تومان اوراق گواهی تسهیلات مسکن مورد معامله قرار گرفت.

همچنین در بازار پایه نیز معاملات ۲ هزار و ۹۵۰ میلیارد تومانی انجام شد که رشد ۶۲ درصدی را به ثبت رساند. بازار اول فرابورس هم طی ۵ روز معاملاتی هفته‌ای که گذشت، شاهد جابه‌جایی بالغ‌بر ۲ هزار میلیارد تومان برگه سهم بود و در بازار دوم هم بیش از هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان معاملات سهام به ثبت رسید.

شاخص کل فرابورس نیز در این مدت بدون نوسانی خاص در میانه کانال ۱۸ هزار درجا زد و با کاهش اندک ۰.۷ درصدی در سطح ۱۸ هزار و ۵۶۳ هفته را به پایان رساند.

بیشتر بخوانید:  قیمت طلای جهانی افزایش یافت

رشد ۱۵ درصدی معاملات خرد

رصد ارزش معاملات خرد بازار سهام و اختیار سهام به تفکیک گروه‌های صنعت نشان می‌دهد اقبال سرمایه‌گذاران به گروه خودرویی باعث شده تا این گروه یک تنه ۱۸ درصد ارزش معاملات را از آن خود کند.

به این ترتیب که در گروه خودرو هفته گذشته بیش از یک هزار میلیارد تومان سهام جابه‌جا شد. ارزش معاملات این گروه طی هفته گذشته رشد خیره‌کننده ۱۵۰ درصدی را ثبت کرده که حاکی از اقبال سهامداران به گروه خودرویی است. با تسریع روند آزادسازی قیمت‌ها در گروه خودرویی، سهام آن‌ها موردتوجه اهالی بازار قرارگرفته و همین موضوع اقبال به این گروه را طی هفته‌های گذشته به شدت افزایش داده است.

پس از آن شیمیایی‌ها و سرمایه‌گذاری‌ها بودند که هرکدام ۸ درصد ارزش معاملات خرد را در اختیار گرفتند و دو گروه فلزات اساسی و بیمه‌ای‌ها نیز هر کدام ۶ درصد از معاملات سهم داشتند.

ارزش معاملات خرد در مدت مورد بررسی نیز ۵.۴ هزار میلیارد تومان بود که نسبت به هفته ماقبل نزدیک به ۱۵ درصد رشد داشته است.

بیشتر بخوانید: اخبار فرابورس ايران