مدیر عامل و نایب رییس هیئت مدیره شرکت سهامی قند نیشابور گفت: به طور کلی جریان نقدی عملیاتی شرکت در دوسال اخیر با توجه به افزایش قابل توجه نرخ چغندر و هزینه های تبعی و نیاز مازاد سرمایه در گردش نسبت به سنوات قبل منفی بوده است .

به گزارش بورس امروز، محمود شهراسبی ظ نیشابور  در خصوص برنامه شرکت جهت سود آوری اظهار کرد:تلاش مستمر برای افزایش راندمان تولید شکر با توجه به ظرفیت کارخانه با بالاترین کیفیت و افزایش بهره وری تولید و نیز مدیریت هم زمان عملیات کارمزدی تصفیه شکر خام به منظور استفاده بهینه از ظرفیت تولیدی، در صورت به صرفه بودن نرخ تصفیه با توجه به بهای تمام شده تصفیه شکر افزایش در نرخ عملیات یاد شده و تلاش در جهت جذب بیشتر چغندر با توجه به فضای رقابتی موجود و همچنین سعی در کاهش هزینه های تولید است.

وی در خصوص دلایل منفی شدن جریان های نقدی حاصل از فعالیت عملیاتی در صورت های مالی 6 ماهه  و برنامه شرکت جهت مثبت شدن جریان مذکور گفت: جریان نقد عملیاتی شرکت بیانگر جریان نقدی منابع شرکت در راستای فعالیت عملیاتی شرکت طی سال مالی است. جریان مزبور متاثر از زمانبندی متفاوت در گردش منابع نقدی است .

شهراسبی اضافه کرد که به طور کلی جریان نقدی عملیاتی شرکت در دوسال اخیر با توجه به افزایش قابل توجه نرخ چغندر و هزینه های تبعی و نیاز مازاد سرمایه در گردش نسبت به سنوات قبل منفی بوده است .

وی ادامه داد:البته در سال مالی 1401 نسبت به سال مالی 1400 مقدار منفی کمتر بوده است .

وی در ادامه افزود: چنانکه در یادداشت 32 صورت های مالی مشخص است به دلیل تفاوت در زمان بهره برداری دو سال مالی و متفاوت بودن سیاست های پیش فروش محصول شکر در پایان سال مالی 1401 نسبت به سال مالی قبل ، عملا پیش دریافت بابت فروش کالا انجام نشده است و اثرات منفی دوچندان در جریان نقدی عملیاتی شرکت داشته است.

بیشتر بخوانید:  شرکتهای گروه توسعه معادن و فلزات در رتبه های برتر

او همچنین ادامه داد: در خصوص برنامه شرکت جهت مثبت شدن جریان نقدی مذکور در صورت اجرایی شدن برنامه های شرکت در مورد افزایش سودآوری تحقق خواهد یافت.

شهراسبی نائب رییس هیئت مدیره شرکت سهامی قند نیشابور در بیان اینکه کاهش تولید شکر سفید تولیدی از چغندر نسبت به سال قبل و دلایل برآورد کاهش تولید شکر نسبت به سال آینده با توجه به اطلاعات ارائه شده در گزارش تفسیری اظهار داشت:

کاهش تولید شکر استحصالی از چغندر نسبت به سال قبل، در سال جاری به دلایل شرایط آب و هوایی کیفیت چغندر افت قابل توجهی داشته است . که این موضوع موجب شده است که راندمان تولید از 16.25درصد دوره گذشته به 14.80درصد در دوره ی جاری کاهش یافته است.

وی ادامه داد: در مورد دلایل برآورد کاهش تولید در دوره ی آتی، شرکت جهت سال مالی آتی در 31 شهریور 1402 جذب 120 هزار تن در نظر گرفته که نسبت به سال مالی منتهی به 31 شهریور 1402 مقدار 165.724 تن کاهش 27 درصدی را نشان می دهد.

شهراسبی گفت: این کاهش جذب به دلیل شرایط رقابتی ایجاد شده بین شرکت های قندی استان و افزایش بهای تمام شده چغندر و همچنین پایین بودن قیمت فروش محصولات تولیدی در مقایسه با سال گذشته، بوده است که در مواردی موجب انصراف از خرید شده است. لذا کاهش جذب چغنر موجب کاهش تولید محصول شکر سفید شده است.

وی همچنین دلایل منفی شدن سود ناخالص تبدیل شکر خام به شکر سفید و برآورد شرکت از سودآوری در سال آتی را مورد اشاره قرار داد و گفت:در دوره ی جاری تصفیه کارمزدی مقدار 28.806 تن شکر خام متعلق به شرکت بازرگانی دولتی ایجاد شده است. در ارزیابی اولیه انجام شده قبل از قرارداد تصفیه شکر خام با نرخ مصوب 4000 ریال زیان ده تشخیص و طی مکاتبات انجام شده با این شرکت، انجام عملیات تصفیه قرارداد آخر، مشروط به اعمال نرخ جدید تصفیه اعلام گردیده است لیکن در راستای انجام مسئولیت اجتماعی به منظور جبران کسری شکر در بازار کشور و همچنین ازآنجا که توقف تولید و شروع مجدد عملیات تصفیه برای شرکت هزینه های بیشتری در بر داشته، عملیات اجرایی تصفیه شکر خام انجام گرفت و درآمد مربوطه براساس آخرین نرخ مصوب شناسایی شده است .

بیشتر بخوانید:  عرضه اولیه «گدنا» در فرابورس

او گفت: مذاکرات توسط انجمن کارخانجات قند و شکر ایران با سازمان حمایت در مورد نرخ تصفیه شکر در جریان است . لیکن با توجه به مشخص نبودن آثار آن، درآمدهای مربوطه براساس نرخ قرارداد فی مابین شناسایی شده که برای شرکت زیان ناویژه در بر داشته است.

وی تصریح کرد: در خصوص برآورد شرکت از سودآوری در سال آتی با توجه به اطلاعات و نرخ های به دست آمده از سال قبل و همچنین بر مبنای اهم برنامه ها و مفروضات شرکت در سال مالی آتی، بودجه مربوط به سال 1402 تهیه و عملکرد شرکت در حد متعارف با وضعیت سوآوری پیش بینی گردیده است. لازم به ذکر است در صورت تغییر آیتم هایی ازقبیل نرخ محصولات تولیدی سودآوری شرکت دستخوش تغییر خواهد شد.

  • منبع خبر : کدال