اقتصاددان معروفی معتقد است که ما تمایل داریم چالش‌های اقتصادی را موقتی و به سرعت برگشت‌پذیر مشاهده کنیم اما این بار جهان به سمت تغییر اقتصادی و مالی عمیقی به جای یک رکود دیگر پیش می‌رود.

به گزارش بورس امروز؛ به نقل از اکونومیک، محمد الاریان، مشاور ارشد اقتصادی آلیانز و مدیرعامل سابق شرکت بانفوذ بازار اوراق قرضه پیمکو نوشت که ترکیبی از فشارها بر عرضه، انقباض بانک مرکزی و شکنندگی بازار، همگی بر رشد تاثیر می‌گذارند.

سه روند جدید، تغییر از تقاضای ناکافی به عرضه ناکافی به‌عنوان یک عقب‌نشینی بزرگ چند ساله بر رشد، نقدینگی بی‌حد و حصر بانک‌های مرکزی و شکنندگی فزاینده بازارهای مالی به‌طور خاص به چنین تحولی اشاره می‌کنند و احتمالاً نقش مهمی در شکل‌دهی به نتایج اقتصادی در چند سال آینده خواهند داشت.

وی معتقد است: «این تغییرات به توضیح بسیاری از تحولات اقتصادی غیرعادی چند سال اخیر کمک و احتمالاً با افزایش مکرر و شوک‌های شدید، عدم اطمینان بیشتری در آینده ایجاد می‌کنند».

این اقتصاددان هشدار داد که این تغییرات بر افراد، شرکت‌ها و دولت‌ها – از نظر اقتصادی، اجتماعی و سیاسی – تأثیر خواهند گذاشت.

الاریان از فدرال رزرو آمریکا به ویژه به دلیل کندی در تشخیص تأثیر مخرب تورم بر اقتصاد سپس افزایش شدید نرخ بهره برای جبران زمان از دست رفته انتقاد کرد.

وی همچنین گفت که بازارها به‌گونه‌ای آموزش دیده‌اند که انتظار پول آسان از بانک‌های مرکزی داشته باشند و تاثیر ناخوشایند آن بر بخش قابل توجهی از فعالیت‌های مالی جهانی به مدیریت دارایی‌ها، سهام خصوصی و صندوق‌های تامینی و نهادهای کمتر تحت نظارت سرازیر می‌شود.

بیشتر بخوانید:  تالاب هشیلان - بمناسبت روز جهانی تالابها