درآمد حاصل از فروش شرکت آهن و فولاد ارفع در 7 ماهه نخست سال جاری نسبت به دوره مشابه در سال گذشته با رشد 55 درصدی همراه گردیده است.

به گزارش بورس امروز، شرکت آهن و فولاد ارفع با سرمایه 12 هزار میلیارد ریالی، دارای ارزش بازاری معادل با 165 هزار میلیارد و 840 میلیون ریال است.

سهامداران عمده این شرکت، شرکت معدنی و صنعتی چادرملو، شرکت سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات، شرکت کارخانجات نورد لوله یاران و شرکت سرمایه گذاری ملی ایران می باشند که هر کدام به ترتیب حدود 44 درصد، 20 درصد، 17 درصد و 5 درصد از سهام این شرکت فولادساز را به خود اختصاص داده اند.

این شرکت که کلنگ زنی 14 پروژه شامل احداث تصفیه خانه تامین آب صنعتی، احداث جاده شرقی، ساخت مخازن ذخیره سازی اکسیژن و غیره را انجام داده است، اکنون در حال به انجام رساندن پروژه احداث خطوط آنتنی ریل راه آهن است که 22 درصد این پروژه تا نیمه نخست سال جاری به انجام رسیده و مابقی پروژه تا پایان سال جاری به اتمام خواهد رسید و آماده بهره برداری خواهد شد.

با انجام این طرح هزینه حمل فروش صادراتی و خرید شرکت و در نهایت بهای تمام شده شرکت کاهش خواهد یافت. با کاهش بهای تمام شده مسلما این شرکت می تواند حاشیه سود ناخالص و به دنبال آن، حاشیه سود خالص بیشتری را ایجاد نماید.

در این روزها با وجود تحریم های اقتصادی بسیاری از شرکت با کاهش تولید و درآمدهای خود به سختی توانستند متضرر نگردند اما شرکت آهن و فولاد ارفع یکی از معدود شرکت هایی است که توانسته بر تحریم ها و شرایط اقتصادی موجود غلبه کند و درآمدهای عملیاتی خود را در نیمه نخست سال جاری نسبت به دوره مشابه در سال گذشته با افزایش 43 درصدی از 44 هزار میلیارد و 163 میلیون و 208 هزار ریال به 62 هزار میلیارد و 961 میلیون و 990 هزار ریال افزایش دهد.

بیشتر بخوانید:  "شخارک" در میان متانولی ها رکوردار شد

در همین راستا این شرکت با ایجاد حاشیه سود خالص 29 درصدی که همانند حاشیه سود خالص آن در دوره مشابه در سال گذشته بوده است، حاکی از توانایی شرکت در کنترل تولید خود در شرایط دشوار خواهد بود.

شرکت مذکور از فروش شمش فولادی و آهن اسفنجی به صورت داخلی و صادراتی در 7 ماهه منتهی به پایان مهر 1401 توانسته 73 هزار میلیارد و 517 میلیون و 290 هزار ریال درآمد کسب نماید. درآمد حاصله در طول این دوره نسبت به دوره مشابه سال گذشته که معادل با 47 هزار میلیارد و 512 میلیون و 270 هزار ریال بوده است با افزایش 55 درصدی همراه بوده است.

از کل فروش این شرکت در دوره 7 ماهه سال جاری، 80 درصد به فروش داخلی این شرکت و 20 درصد نیز به فروش صادراتی این شرکت تعلق دارد. اصلی ترین محصولی که بیشترین درآمد را در طول این دوره برای شرکت به همراه داشته است، شمش فولادی بوده که نه تنها نرخ فروش آن در دوره 7 ماهه نخست سال جاری، 9 درصد افزایش یافته بلکه تناژ فروش نیز معادل با 57 درصد از 236 هزار و 581 تن به 370 هزار و 955 تن افزایش یافته است.

در نتیجه با وجود تقاضا برای اصلی ترین محصول این شرکت، شرکت فروق می تواند درآمد خود را به حد زیادی نسبت به درآمد کنونی افزایش دهد. همچنین این شرکت با افزایش صادرات خود نیز نه تنها می تواند درآمد خود را افزایش دهد بلکه می تواند به خوبی بر مشکلات ناشی از تورم و شرایط اقتصادی نیز فائق گردد.

بیشتر بخوانید:  3 طرح طلایی بانک "توسعه تعاون" برای جامعه فرهنگی و سلامت

 

بیشتر بخوانید: اخبار نماد ارفع

بیشتر بخوانید: اخبار نماد فولاد