امروزه با توسعه صنایع مختلف و رقابتی شدن بازار، رکودها و رونق‌های سینوسی، نا‌متوازن بودن عرضه و تقاضا و نیز سایر عوامل و پارامترهای تأثیر‌گذار، پدیده برندسازی و توسعه نام تجاری، از اهمیت ویژه‌ای میان تولید‌کنندگان برخوردار شده است.

امروزه با توسعه صنایع مختلف و رقابتی شدن بازار، رکودها و رونق‌های سینوسی، نا‌متوازن بودن عرضه و تقاضا و نیز سایر عوامل و پارامترهای تأثیر‌گذار، پدیده برندسازی و توسعه نام تجاری، از اهمیت ویژه‌ای میان تولید‌کنندگان برخوردار شده است. علت این مسئله را باید در امکان تقلید مواردی مانند تکنیک‌های افزایش وفاداری مشتری و مدیریت ارتباط با مشتری توسط رقبا جستجو کرد،  به عبارتی این عوامل را نمی‌توان ضامن حفظ و یا توسعه مزیت رقابتی در بلند‌مدت دانست.

زنجیره صنعت فولاد نیز از این قاعده مستثنی نیست و به ویژه با روند رو به افزایش تولید‌کنندگان بزرگ و کوچک، برند هر محصول و یا تولید‌کننده آن است که ضامن بقا در بازار و حفظ ارزش افزوده محسوب می‌شود. صنعت فولاد و شرکت‌های فعال در این حوزه، همچون سایر صنایع با تکیه بر دو بال کیفیت محصولات و خدمات به مشتریان می‌توانند جایگاه خود را در اذهان عمومی ثبت کنند. بدیهی است که اولین گام در این راستا، درک فلسفه‌ وجودی و چگونگی فرایند برندآفرینی در کلیه سطوح منابع انسانی هر سازمان است. به این ترتیب سرمایه انسانی سازمان‌ها از اهمیت و جایگاه خود در برندسازی مطلع می‌شوند و در این راستا گام بر می‌دارند.

شرکت فولاد آلیاژی ایران با ظرفیت تولید سالانه 550 هزار تن محصول یکی از پیشرفته‌ترین تولید‌کنندگان فولاد آلیاژی در جهان است. کارخانجات فولاد‌سازی، نورد مقاطع سنگین، نورد مقاطع سبک، عملیات‌حرارتی و تکمیل‌کاری این شرکت مجهز به پیشرفته‌ترین تجهیزات و برخوردار از بالاترین سطح دانش فنی روز دنیا است که امکان تولید فولادهای آلیاژی و مخصوص را با بالاترین کیفیت و منطبق با استانداردهای بین‌المللی فراهم کرده است. ماموریت شرکت فولاد آلیاژی ایران، طراحی و تولید محصولات طویل فولاد‌های آلیاژی مطابق با معتبرترین استانداردهای جهانی و نیاز مشتری با بالاترین سهم فروش در بازار داخلی و حضور در بازارهای صادراتی به منظور ارتقای نام تجاری خود (IASCO) است. ارزش‌های سازمانی این شرکت را می‌توان در حفظ کرامت و توسعه سرمایه انسانی، تعهد به مسئولیت‌های اجتماعی به ویژه در حوزه زیست‌محیطی و قوانین و مقررات، ارزش‌افزایی برای مشتریان و سایر ذی‌نفعان، کار ایمن و با‌کیفیت و نوآوری و بهبود مستمر جستجو کرد. از جمله اهداف استراتژیک این شرکت نیز که در چهار حوزه مالی، مشتری، فرایندهای داخلی و یادگیری و رشد جای دارند می‌توان به کاهش بهای تمام‌شده، توسعه محصول، توسعه بازار، کاهش مدت زمان تحویل محصول، افزایش رضایت مشتری، تامین پایدار منابع، توسعه ظرفیت تولید، بهره‌وری تولید، ارتقای کیفیت محصول، انطباق با الزامات زیست‌محیطی و توسعه سرمایه‌های انسانی اشاره کرد. با توجه به کیفیت محصولات تولیدی این شرکت، تکمیل بودن سبد محصولات، بازخوردهای گرفته شده از مشتریان داخلی و خارجی و همچنین بررسی‌های میدانی انجام شده، برند سازمانی شرکت فولاد آلیاژی ایران (IASCO) جایگاه بسیار رفیعی را در بازارهای داخلی و خارجی و همچنین در میان مشتریان خود دارد.

بیشتر بخوانید:  کدام حق تقدم های قابل معامله در بازار سرمایه از حاشیه سود مناسبی برخوردارند؟

برند شرکت فولاد آلیاژی ایران با نام IASCO در بازارهای صادراتی اروپا، آسیا و کشورهای منطقه نیز بسیار شناخته شده و صاحب جایگاه به حساب می‌آید؛ به طوری که تقاضا و ارزش خرید محصولات این شرکت نسبت به سایر عرضه‌کنندگان هم‌تراز، بالاتر است و از اولویت‌های خرید مشتریان خارجی محسوب می‌شود. عوامل متعددی در دستیابی شرکت فولاد آلیاژی ایران به این جایگاه نقش داشته‌اند که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به دانش فنی روز، تخصص، سخت‌کوشی سرمایه‌های انسانی، کیفیت محصولات تولیدی، خدمات پس از فروش، قابلیت تولید انواع فولادهای آلیاژی در سایزهای مختلف، انعطاف‌پذیری در تولید مطابق درخواست مشتریان، توجه مستمر به نقاط قوت و ضعف و برنامه‌ریزی جهت توسعه شرکت با استفاده از فرصت‌های موجود در بازار اشاره کرد.

شرکت فولاد آلیاژی ایران با توجه به فعالیت‌های موثر خود بر مبنای استانداردهای بین‌المللی، به جوایز بسیاری در حوزه مدیریت کیفیت، مدیریت زیست‌محیطی، مدیریت انرژی و… دست یافته است. بی‌تردید اهمیت بالای الزامات زیست محیطی در شرکت فولاد آلیاژی ایران بر توسعه برند سازمانی این مجتمع اثرگذار است. دریافت کد ملی زیست‌محیطی از سوی سازمان حفاظت از محیط‌زیست و انتخاب این شرکت به عنوان صنعت برگزیده سبز کشوری، صنعت نمونه سبز استان، صنعت نمونه استان در زمینه مدیریت مصرف برق و… از جمله جوائز و افتخارات کسب‌شده است.

 

  • نویسنده : سید رضا سیفتی-مدیر امور بازاریابی و فروش شرکت فولاد آلیاژی ایران
  • منبع خبر : نشریه بورس امروز