مدیرعامل فولاد مبارکه در نخستین نشست هم‌اندیشی مدیران عامل شرکت‌های پیمانکار بهره‌برداری این شرکت با بیان اینکه حمایت از پیمانکاران، سازندگان و شرکت‌های دانش‌بنیان از اولویت‌های فولاد مبارکه است، گفت: درصدد هستیم تا علی‌رغم وجود محدودیت‌ها در زمینه‌های مختلف، بیشترین کمک را در امور قراردادها به پیمانکاران برسانیم تا این عزیزان با کمترین مشکل به کار خود ادامه دهند.

به گزارش بورس امروز، و به نقل از روابط عمومی شرکت فولاد مبارکه اصفهان، شرکت فولاد مبارکه یکی از صنایع شاخص در حوزه اشتغال‌آفرینی کشور است که با چرخه کاملی از زنجیره تولید از سنگ تا رنگ، 8 درصد از تولید ناخالص ملی در بخش صنعت را تامین می‌کند و توانسته است به‌ صورت مستقیم و غیرمستقیم، زمینه اشتغال 350 هزار نفر را در کشور فراهم کند که 13 هزار نفر از این خانواده بزرگ را پیمانکاران تشکیل داده‌اند. خانواده‌ای که نقشی بی‌بدیل در به دست آمدن موفقیت‌های روزافزون این صنعت داشته‌اند. در همین راستا، نخستین نشست هم‌اندیشی مدیران عامل شرکت‌های پیمانکار بهره‌برداری فولاد مبارکه و پنل تخصصی با حضور محمدیاسر طیب‌نیا مدیرعامل و جمعی از معاونان شرکت فولاد مبارکه و مدیران عامل شرکت‌های پیمانکاری حوزه بهره‌برداری برگزار شد.

افزایش میزان اشتغال در آینده‌ای نزدیک 
طیب‌نیا در این نشست بیان کرد: موفقیت‌هایی که در فولاد مبارکه رقم می‌خورد، حاصل تلاش مجموعه‌ای از کارکنان و متخصصان باتجربه است. موفقیت‌های مهمی نظیر افزایش و ثبت رکوردهای ارزشمند تولید نیز نتیجه تلاش همه‌جانبه کارکنان و پیمانکاران عزیز است.

وی با اشاره به شکسته شدن رکوردهای تولید و جهش کمی و کیفی پروژه‌های فولاد مبارکه، افزود: تمام این اتفاقات با همکاری روزافزون پیمانکاران امکان‌پذیر است. 13 هزار نفر در زمینه تولید، توسعه و خدمات به‌ عنوان پیمانکار در موفقیت‌های فولاد مبارکه سهیم‌ هستند که در آینده‌ای نه‌ چندان دور، میزان اشتغال در این مجموعه را بیش‌ از پیش افزایش خواهیم داد.

مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه ادامه داد: بسیاری از شرکت‌های بزرگ در دنیا به حوزه برون‌سپاری نگاه ویژه‌ای دارند و پیش‌بینی می‌شود که رشد روزافزونی را در این عرصه تا سال 2030 شاهد باشیم. استقبال صنایع دنیا از برون‌سپاری به این دلیل است که شرکت‌های فعال و متمرکز در هر زمینه، بهره‌وری بیشتری در حوزه‌های تخصصی خود دارند. به همین دلیل، یکی از اهداف فولاد مبارکه این است که پیمانکاران خود را از نظر کمی و کیفی ارتقا دهد.

طیب‌نیا تصریح کرد: رشد بسیاری از شرکت‌های فعال در حوزه‌های تامین و خدمات، ناشی از همکاری متقابل با صنایع و شرکت‌های بزرگی همچون فولاد مبارکه است. به همین دلیل بنا داریم با برگزاری چنین جلساتی با شرکای تجاری خود که در نتایج موفقیت‌های ما سهیم هستند، تعامل بیشتری داشته باشیم.

تلاش برای تحقق مدیریت موثر، یکی از انتظارات مهم فولاد مبارکه از پیمانکاران است

وی اذعان کرد: در برخی از زمینه‌ها چالش‌هایی وجود دارد و ما می‌خواهیم با نگاه به پیمانکار به‌ عنوان شریک تجاری، شرایط را برای فعالیت بهتر پیمانکاران مهیا کنیم. به همین دلیل، شنیدن پیشنهاد‌ها و ایجاد تعاملات سازنده از سوی پیمانکاران با در نظر گرفتن محدودیت‌ها بسیار راهگشا خواهد بود. تلاش برای تحقق مدیریت موثر، یکی از انتظارات مهم فولاد مبارکه از پیمانکاران است؛ چراکه نقش مدیریت پیمانکاران، نقشی بی‌بدیل در اجرای پروژه‌ها است و کارکنان باید به‌ وسیله پیمانکار خود مدیریت شوند.

مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه اظهار کرد: پیمانکاران نیز باید نقش خود را در ایجاد انگیزه در کارکنان به‌ خوبی ایفا کنند؛ چراکه ایجاد انگیزه در نوع عملکرد کارکنان تاثیر بسزایی دارد و این موضوع طی بازدیدهای میدانی انجام‌ شده از برخی شرکت‌های پیمانکاری فولاد مبارکه، ملموس بوده است.

طیب‌نیا اضافه  کرد: فولاد مبارکه پیمانکاران و کارکنان خود را اعضای یک خانواده می‌داند و به همین دلیل پیمانکاران هم باید بیش‌ از پیش چنین رویکرد و نگاهی را در سازمان خود تقویت کنند. فولاد مبارکه در تلاش است تا بستر ایجاد اشتغال در زمینه‌ها و عرصه‌های مختلف را فراهم سازد. در فولاد مبارکه همواره تعدیل‌ها براساس فرمول‌های موجود در همان ماه‌های ابتدایی سال انجام می‌شود تا روند اجرا و پیشرفت پروژه‌ها به‌ هیچ‌ وجه متوقف نشود.

وی ابراز کرد: در بسیاری از زمینه‌های دیگر ازجمله تمدید قراردادها در تلاش هستیم تا حمایت‌های ویژه‌ای از پیمانکاران صورت پذیرد؛ چراکه بسیاری از این عزیزان با صداقت و سلامت، به‌ طور جدی مشغول کار هستند. البته در مقابل ما نیز از آن‌ها انتظار داریم یاری‌رسان ما در رسیدن به اهداف تولید و دیگر اهداف تعیین‌شده باشند.

مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه خاطرنشان کرد: ضرورت پرهیز از ورود صنعت و حوزه تولید به حواشی، از اولویت‌های این شرکت است و وظیفه ما تولید بوده و نباید هیچ عاملی روند تولید را کند و یا متوقف کند. البته لازمه تحقق این مهم نیز حضور موثر پیمانکاران در عرصه تولید است.

مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه عنوان کرد: نقش پیمانکاران در موضوع تولید، نقش قابل‌ توجهی است و فولاد مبارکه اهداف بزرگی را برای سازمان خود در زمینه‌های مختلف ترسیم کرده است؛چراکه این شرکت نقش ویژه‌ای در اقتصاد ملی ایفا می‌کند و بر همین اساس نقش پیمانکاران برای ارتقای جایگاه فولاد مبارکه بسیار قابل‌ توجه است.

غلامرضا سلیمی، معاون بهره‌برداری شرکت فولاد مبارکه نیز در این نشست اعلام کرد: امروز تولید و توسعه‌ها در راس امور فولاد مبارکه است و شعار امسال نیز همچون سال‌های قبل از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی با مضمون تولید انتخاب شد که این امر نشان‌دهنده اهمیت تولید در رفع بسیاری از مشکلات و چالش‌های کشور است.

وی ادامه داد: امروز رسالت ما ارتقای کمی و کیفی تولید محصولات است که با حمایت و همکاری کارکنان و پیمانکاران در حال انجام است. پیمانکاران فولاد مبارکه تکه‌های الماسی هستند که توانسته‌اند مجموعه‌ای منسجم را شکل دهند و تلاش‌هایی را در قالب کار گروهی به نتیجه برسانند. البته هنوز در بسیاری از زمینه‌ها نسبت به شاخص‌های جهانی، جای تلاش بیشتری وجود دارد و در این بخش‌ها باید به‌ سرعت پیشرفت کنیم.

معاون بهره‌برداری شرکت فولاد مبارکه با بیان اینکه تعالی و سرآمد بودن دغدغه فولاد مبارکه است، تاکید کرد: کاهش هزینه‌ها، افزایش تولید باکیفیت و کاهش ضایعات، ازجمله نکاتی است که باید به‌ دلیل وجود رقابت‌ در بازار بیش از گذشته به آن توجه کرد و پیمانکاران در این زمینه نقش بسزایی دارند. همان‌ طور که در موضوع تولید و بهره‌برداری بازنگری انجام می‌شود، در موضوع برون‌سپاری نیز این امر بسیار مهم است و امیدواریم در این زمینه با برگزاری چنین جلساتی، شاهد پیشرفت‌های قابل‌ توجهی باشیم.

سلیمی یادآور شد: در صورت بروز مشکلات، مدیران فولاد مبارکه هستند که باید با دقت تمام به چالش‌ها رسیدگی کنند؛ چراکه مدیران عرصه تولید همیشه در میدان و آماده شنیدن مشکلات و چالش‌های پیمانکاران هستند. رسالت ما در فولاد مبارکه تولید است و نباید بگذاریم حواشی و مسائل نامربوط، چه از نظر کمی و چه از نظر کیفی، به تولید ضربه بزند.

مدیریت شرکای تجاری، شاخص متعالی بودن یک سازمان 

در ادامه این نشست، پنل تخصصی به‌ همراه پرسش و پاسخ به سوالات مدیران عامل شرکت‌های پیمانکاری بهره‌برداری فولاد مبارکه برگزار شد و حاضران به ارائه نظرات خود پرداختند.

منوچهر نیک‌فر، مدیر کمیسیون معاملات شرکت فولاد مبارکه در این پنل بیان کرد: فولاد مبارکه، تنها شرکت ایرانی است که موفق به دریافت جایزه «EFQM» اروپا شد و کسب این جایزه ارزشمند تلاش تمام اعضای سازمان است. از دیدگاه «EFQM»، یک شرکت متعالی شرکتی است که بتواند شرکای تجاری خود را به بهترین شکل ممکن مدیریت کند.

وی افزود: موفقیت‌های فولاد مبارکه جز با تلاش تمام پیمانکاران، کارگران و مدیران شرکت حاصل نمی‌شد و به همین دلیل برای تعامل بیشتر با پیمانکاران، قصد داریم این جلسات را به‌ صورت سه ماه یک ‌بار برگزار کنیم و برای تکرار موفقیت‌های گذشته، تدابیر لازم را برای افزایش آن‌ها به‌ صورت متعالی و استاندارد بیندیشیم.

مدیر کمیسیون معاملات شرکت فولاد مبارکه تصریح کرد: این شرکت با فراهم کردن امکانات و خدمات رفاهی تلاش می‌کند سرمایه‌های انسانی خود را با بهترین شیوه اداره کند تا کارکنان از نظر معیشتی دغدغه و نگرانی نداشته باشند. سرمایه‌های انسانی فولاد مبارکه، یکی از عوامل اصلی سودآوری این شرکت هستند و باید تلاش‌های آن‌ها جبران شود.

نیک‌فر خاطرنشان کرد: در جلساتی که با پیمانکاران به‌ صورت سه ماه یک‌ بار برگزار می‌شود، در تلاش هستیم تا پیشنهاد‌های آن‌ها را دریافت کنیم تا با افزایش سطح تعاملات، شاهد ارائه راهکارهای مناسب برای پیشبرد اهداف فولاد مبارکه باشیم. منابع فولاد مبارکه و پیمانکاران محدود است و باید با افزایش راندمان، بسیاری از چالش‌های موجود را برطرف کنیم.

بهزاد کمال‌پور، مدیر سازماندهی و طبقه‌بندی مشاغل شرکت فولاد مبارکه نیز در این نشست خاطرنشان کرد: اطلاع کامل از شرایط قراردادها، یکی از نکات مهمی است که پیمانکاران باید به آن توجه کنند. علاوه‌براین، در هنگام برگزاری مناقصات نیز نظر پیمانکاران برای رسیدن به بهترین نتایج اخذ می‌شود تا چالش‌های احتمالی به حداقل ممکن برسد.