به رغم آنکه معاملات الگوریتمی به شکل مرسوم در بورس های توسعه یافته مورد استفاده قرار می گیرد، اما از زمان اجرایی شدن معاملات الگوریتمی در بازار سرمایه، این موضوع به یکی از دغدغه های بازار سرمایه تبدیل شده است

به گزارش بورس امروز؛ به رغم آنکه معاملات الگوریتمی به شکل مرسوم در بورس های توسعه یافته مورد استفاده قرار می گیرد، اما از زمان اجرایی شدن معاملات الگوریتمی در بازار سرمایه، این موضوع به یکی از دغدغه های بازار سرمایه تبدیل شده است.

یکی از انتقادات به این معاملات ناشی از پایین بودن شناوری سهام شرکت ها است. عمدتا در بورس های سایر کشورها، سهام شناوری شرکت ها بالاست اما در بورس هایی با سهام شناوری پایین، پایین بودن سهام موجود در دست سهامدار خرد سبب شده است که عملا معاملات الگوریتمی برای بازار سرمایه زیان بار باشد. در حال حاضر اکثر بازارگردان ها از معاملات الگوریتمی استفاده می کنند.

در حال حاضر اکثر عملیات بازار گردانی به واسطه الگورتیم ها صورت می پذیرد که تحت نظارت سازمان بورس قرار دارد.  در واقع وجود دستورالعمل در عملیات  بازار گردانی مانع از بروز اختلال از سوی الگورتیم ها در بازار شده است. اما آنچه که مورد اعتراض و انتقاد فعالان بازار سرمایه شده است پایین بودن سهام شناوری پایین  شرکت هاست که کاربرد معاملات الگوریتمی را در بازار سرمایه با زیان همراه ساخته است.

در حال حاضر حجم زیادی از معاملات الگوریتمی، معاملات کارمزدساز است تا الگوریتم هایی که به رشد بازار سرمایه کمک کند. کارگزاری ها با استفاده از الگوریتم های کارمزد ساز سعی بر دارند تا با کسب نوسان یک تا دو درصدی  که یک و نیم درصد آن به کارمزد تعلق می گیرد و نیم درصد آن به عنوان بازدهی به سرمایه گذار ارائه می شود، برای خود از این محل درآمد کسب کنند.

این معاملات لطمه ی بزرگی به بازاری  با سهام شناور پایین وارد کرده است و اعتماد سهام داران جز که تعداد بالایی هم دارند دچار خدشه شده است. با رصد معاملات به راحتی می توان دریافت که برخی از کارگزاری ها معاملات الگوریتمی و معاملات بسیاری از  سهام را بسته  اند و از کدهای شخصی سفارش آنلاین را انجام می دهند. این اقدام به معضلی برای بازار سرمایه تبدیل شده است.

بر این اساس به سازمان بورس پیشنهاد شد که طی بخشنامه ای مقرر شود تا فروش ها به فاصله یک روز بعد از خرید صورت پذیرد. گرچه این مسئله برای سازمان بورس  کاملا محرز است که الگوریتم های غیر مجاز زیادی در بازار  وجود دارند. در این میان الگورتیم ها در بازار پایه فرابورس حضور پررنگی دارند، در واقع در بازاری  با حجم معاملات پایین، فعالیت الگورتیم ها به ضرر بازار است.

از آنجایی که درصد استفاده کنندگان از الگوریتم در بازار مشخص نیست، باید حجم، ارزش و سهام شناور آزاد شرکت ها در نیمه نخست سال مورد بررسی قرار گیرد تا فعالیت الگوریتم ها در بازار مورد رصد قرار گیرد.

  • نویسنده : سید مصطفی صفاری – مدیر عامل سبد گردان سرمایه ایرانیان
  • منبع خبر : نشریه بورس امروز