مدیر عامل هلدینگ گسترش صنایع و معادن ماهان گفت: تکمیل زنجیره فولاد از استخراج معدن تا تولید مقاطع فولادی از اولویت‌های شرکت است.

به گزارش بورس امروز؛ به نقل از چیلان، محمد حسین بصیری گفت: تکمیل زنجیره فولاد از استخراج معدن تا تولید مقاطع فولادی از اولویت‌های شرکت است.

وی با اشاره به عملکرد شش ماهه سال جاری  افزود: در حال حاضر حدود ۱ میلیون و ۳۱۶ هزار تن سنگ از معدن شماره ۵ گل‌گهر استخراج شده است. این میزان با استخراج سنگ‌آهن در سال گذشته برابر است.

بصیری تصریح کرد:  بیش از ۴۲۰ هزار تن آهن اسفنجی و ۲۵۰ هزار تن انواع میلگرد تولید شده است. این میزان در ۶ ماهه ابتدای سال تولید شده است. که به ترتیب ۱۵ درصد و ۱۲.۵ درصد نسبت به سال قبل رشد داشته است.

مدیر عامل هلدینگ ماهان اظهار کرد: هلدینگ ماهان حلقه‌های مفقوده‌ای در حوزه فولاد دارد. بنابراین این هلدینگ اولویت خود را بر تکمیل زنجیره تولید فولاد متمرکز کرده است.

احداث کارخانه گندله‌سازی به ظرفیت 2.5 میلیون تن

وی ادامه داد: طرح احداث کارخانه فرآوری و تولید کنسانتره و احداث کارخانه گندله‌سازی را در دست اجرا داریم.هر یک از آن‌ها ۲.۵ میلیون تن ظرفیت تولید دارد.

بصیری ادامه داد: مقرر شده کارخانه آهن اسفنجی به ظرفیت ۸۰۰ هزار تن در استان کرمان راه اندازی شود. برنامه‌ریزی و آغاز اجرای پروژه‌های توسعه ذوب و نورد در جنوب کشور نیز انجام شده است.

وی گفت:همچنین پروژه‌های توسعه‌ای مجتمع فولاد صنعت بناب در استان آذربایجان شرقی را داریم. هدف از آن افزایش ظرفیت تولید و نوسازی خطوط تولیداست. این مهم‌ترین پروژه‌ها جهت تکمیل زنجیره فولاد است.

وی افزود: همچنین اکتشاف معادن در حوزه مس و روی ادامه دارد.

احداث کارخانه فرآوری مس در کرمان با ظرفیت ۱۰ هزار تن

مدیر عامل هلدینگ ماهان بیان کرد: عملیات احداث یک کارخانه فرآوری مس در جنوب کرمان به ظرفیت تولید ۱۰ هزار تن کنسانتره آغاز خواهد شد. همچنین عملیات اجرایی احداث کارخانه تولید فروسیلیس نیز در بناب آغاز شد. هدف از آن تولید فروسیلیس مورد نیاز کارخانجات فولاد صنعت بناب است.

هدف “ماهان” تکمیل زنجیره فولاد است/سرمایه گذاری 800 میلیون یورویی

بصیری خاطرنشان کرد: میزان سرمایه‌گذاری مورد نیاز برای پروژه‌های اشاره شده حدود ۸۰۰ میلیون یورو است. استفاده از ابزارهای متنوع در تامین مالی پروژه‌ها در دستور کار این شرکت قرار دارد.

وی تصریح کرد: فاز اول کارخانه فرآوری و تولید کنسانتره آهن آغاز شده است. این فاز شامل احداث واحد سنگ‌شکنی و کوبینگ خشک است. سرمایه‌گذاری این پروژه حدود یک هزار میلیارد ریال  است. انتظار می‌رود که تا پایان سال به اتمام برسد.

وی ادامه داد:همچنین به زودی با نهایی شدن قرارداد احداث فاز دوم کارخانه تولید کنسانتره، این فاز نیز وارد مرحله اجرایی خواهد شد.

پیشرفت 73 درصدی فاز دوم کارخانه تولید آهن اسفنجی

مدیرعامل این هلدینگ ابراز داشت: فاز دوم کارخانه تولید آهن اسفنجی بافت نیز پیشرفت خوبی داشته است. با سرمایه‌گذاری نزدیک به ۱۰۰ میلیون یورو نیز بیش از ۷۳ درصد آن تکمیل می‌باشد. انتظار می‌رود که این کارخانه تا بهمن ماه سال جاری به بهره‌برداری برسد.

وی با اشاره به پروژه‌های گندله‌سازی و توسعه مجتمع فولاد صنعت بناب گفت: این پروژه ها به زودی با فعال شدن قرارداد با پیمانکار  آغاز خواهد شد. هر یک از این پروژه‌ها به بیش از ۱۰۰ میلیون یورو سرمایه‌گذاری نیازمند است.

به زودی از پروژه تامین زیرساخت بناب بهره‌برداری می‌شود

بصیری ادامه داد: همچنین پروژه‌های تامین زیرساخت مجتمع بناب نیز پیشرفت خوبی داشته است. طرح اتصال این مجموعه به راه آهن پیشرفتی حدود ۹۴ درصد داشته و به زودی به بهره‌برداری می‌رسد.

وی تاکید کرد: پروژه احداث کارخانه تولید اکسیژن و گازهای صنعتی  نیز دارای پیشرفت حدود ۲۵ درصدی است.

وی در خصوص پروژه‌های اکتشافی در حوزه معدن گفت: پروانه اکتشاف یکی از محدوده‌های معدنی در استان یزد صادر شده است. اکتشافات تکمیلی در معدن سرب و روی کوهبنار دامغان که متعلق به این هلدینگ است نیز در حال انجام است.

 

  • منبع خبر : چیلان

بیشتر بخوانید: اخبار فولاد مبارکه