مدیر روابط عمومی منطقه ویژه اقتصادی لامرد از تبدیل این منطقه ویژه به عسلویه معدنی کشور خبر داد.

به گزارش بورس امروز، حامد فراهانی چهارشنبه ۴ آبان با یادآوری اینکه منطقه ویژه اقتصادی لامرد به عنوان قطب بزرگ صنعتی – معدنی کشور در جنوب فارس و در محل تلاقی سه استان دارای منابع سرشار نفت و گاز و معادن غنی واقع شده است، به خبرنگاران گفت: این منطقه با هدف انتقال دانش‌فنی، جلوگیری از خام‌فروشی و خلق ارزش‌افزوده عظیم، جذب سرمایه‌های داخلی‌وخارجی، افزایش توان صادراتی و تامین کالا‌های اساسی و باکیفیت از طریق توسعه صنایع مادر و تکمیل زنجیره صنایع معدنی و تحقق اشتغال پایدار و رفع محرومیت مناطق پیرامونی ایجاد شده است.

او گفت: بزرگترین و مدرن‌ترین کارخانه آلومینیوم کشور در منطقه ویژه اقتصادی لامرد قرار دارد. در واقع کل میزان تولید آلومینیوم المهدی و آلومینیوم جاجرم و سایر کارخانه‌های آلومینیوم کشور در حدود ۴۰۰ هزار تن در سال است؛ این در حالی است که کارخانه آلومینیوم جنوب (سالکو) در فاز اول به تنهایی سالانه ۳۰۰ هزار تن تولید دارد و با اجرا شدن فاز ۲ و ۳ ظرفیت تولید این مجموعه به یک میلیون تن در سال می‌رسد.

فراهانی در خصوص میزان سرمایه‌گذاری‌های انجام شده برای تاسیس این شرکت با بیان اینکه طرح اولیه سالکو با مبلغ ١.٢ میلیارد دلار از طریق فاینانس چینی انجام شده است، گفت: ۵۱ درصد سرمایه‌گذاری شرکت سالکو توسط شرکت سرمایه‌گذاری غدیر و ۴۹ درصد هم توسط سازمان توسعه‌ونوسازی معادن و صنایع‌معدنی ایران (ایمیدرو) صورت گرفته است.

او در ادامه در خصوص تامین ماده اولیه مورد نیاز سالکو هم عنوان کرد: در حال حاضر هیچ مشکلی از لحاظ تامین مواد اولیه وجود ندارد و ماده اولیه مورد نیاز این کارخانه از طریق واردات تامین می‌شود.

فراهانی همچنین در خصوص نوسانات نرخ ارز و بحث تحریم‌ها نیز گفت: نوسنات نرخ ارز و مشکلات مربوط به تحریم‌ها همیشه وجود داشته و دارد، اما خوشبختانه تاکنون تاثیر زیادی در روند تولید مجموعه نداشته است.

این مقام مسوول با بیان اینکه صنعت مادر و صنعت معدنی این مجموعه آلومینیوم جنوب (سالکو) محسوب می‌شود، خاطرنشان کرد: در حال حاضر قصد داریم با اجرای طرحی صنایع پائین‌دستی صنعت آلومینیوم را در این منطقه راه‌اندازی کنیم که در همین راستا منطقه‌ای هم برای این طرح اختصاص داده‌ایم.

او در ادامه افزود: قصد داریم منطقه‌ای تحت‌عنوان «آلوم‌شهر» را در منطقه ویژه اقتصادی لامرد ایجاد کنیم؛ با این هدف که صنایع پائین دستی آلومینیوم و واحد‌های فرآوری در این منطقه فعال باشند و شمش به صورت مذاب تحویل و سپس به خط تولید انتقال داده شود و به این صورت زنجیره تولید تشکیل شود که در آن صورت مزیت چشمگیری برای منطقه محسوب خواهد شد.

فراهانی در خصوص ویژگی‌ها و مزایای ایجاد این شهرک گفت: یکی از مزیت‌ها و جذابیت‌های سرمایه‌گذاری در صنایع پائین‌دستی آلومینیوم و احداث شهرک «آلوم‌شهر»؛ ساخت قطعات و محصولات نیمه‌ساخته صنعت آلومینیوم در مجاورت مجتمع آلومینیوم جنوب (سالکو) است؛ به گونه‌ای که سرمایه‌گذاران در این بخش می‌توانند از آلومینیوم تولیدی این شرکت به صورت مذاب به عنوان ماده اولیه استفاده کنند.

او همچنین به مشوق‌های سرمایه‌گذاری و پتانسیل‌های زیرساختی در این منطقه اشاره کرد و گفت: مشوق‌های قابل‌توجهی نظیر معافیت‌های مالیاتی و گمرکی برای سرمایه‌گذاری بهتر خارج از بروکراسی اداری از مزیت‌های مناطق ویژه اقتصادی است؛ به گونه‌ای که ارتباط با دریا، اسکله‌اختصاصی در پارسیان، وجود شاهراه ارتباطی با مرکز سه استان جنوبی کشور و همچنین فرودگاه بین‌المللی لامرد از مزیت‌های متفاوت منطقه ویژه اقتصادی لامرد به شمار می‌رود.

مدیر روابط‌عمومی منطقه ویژه اقتصادی لامرد به طرح‌های توسعه این منطقه اشاره کرد و گفت: در طرح‌های مدون شده‌ای که برای سال ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ مدنظر داشتیم؛ نگاه مجموعه به توسعه زیرساخت‌ها معطوف بود. در واقع قصد داشتیم در ابتدا توسعه زیرساخت‌ها را بهبود ببخشیم و سپس اقدام به جذب سرمایه‌گذار کنیم که در همین راستا کار‌های بزرگ و قابل توجهی انجام شد.

او با تاکید بر اینکه برای سال ۱۴۰۱ حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در طرح‌ها و پروژه‌های زیرساختی پیش‌بینی کرده بودیم، گفت: در حوزه زیرساخت کار‌های اجرایی و توسعه‌ای در حوزه‌های مختلف آب، برق، گاز، حمل‌ونقل، جاده‌سازی و … انجام شد که تاکنون نزدیک به ۵ هزار میلیاردتومان (۵۰ درصد از طرح) آن محقق شده و کار‌های اجرایی آن آغاز شده است و پروژه‌ها پیشرفت خوب و چشمگیری داشته‌اند که امیدواریم تا پایان امسال به اهداف مدنظر در حوزه زیرساختی برسیم.

  • منبع خبر : بورس امروز