محمد یاسر طیب‌نیا در دومین همایش کمیته پدافند غیرعامل صنایع معدنی، بیان کرد: بخش صنعت و معدن کشور به‌ ویژه بخش فولاد، به یکی از نقاط قوت تبدیل شده است و می‌توان گفت که دستاوردها و زیربناهای ایجادشده طی دو دهه اخیر، علاوه بر ایجاد خودکفایی در صنعت فولاد، آسیب‌پذیری آن به‌ شدت کاهش یافته است.

به گزارش بورس امروز؛ محمد یاسر طیب‌نیا در دومین همایش کمیته پدافند غیرعامل صنایع معدنی، بیان کرد: بخش صنعت و معدن کشور به‌ ویژه بخش فولاد، به یکی از نقاط قوت تبدیل شده است و می‌توان گفت که دستاوردها و زیربناهای ایجادشده طی دو دهه اخیر، علاوه بر ایجاد خودکفایی در صنعت فولاد، آسیب‌پذیری آن به‌ شدت کاهش یافته است.

از واردات پیچ و مهره تا تولید فولاد زنگ‌نزن

وی افزود: تحریم‌های بین‌المللی از 10 سال پیش بر مواد اولیه و به‌ طور مشخص بر فولاد مبارکه اعمال شد اما نه‌ تنها خدشه‌ای در روند زنجیره تولید ایجاد نکرد بلکه این زنجیره توسعه یافت. این در حالی بود که همه نوع تجهیزات مورد نیاز این صنعت اعم از پیچ و مهره، اسکلت فلزی، سیمان و… وارد و برای تعمیر یا به‌روزرسانی خطوط تولید، باید کارشناس خارجی وارد کشور می‌شد و خطوط تولید برای چند ماه متوقف می‌ماند اما هم‌اکنون 90 درصد تجهیزات و قطعات در داخل ساخته می‌شود و به دانش فنی بسیاری از محصولات مانند فولادهای الکتریکی و زنگ‌نزن که عمدتا وارداتی بودند، دست یافته‌ایم.

مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه تصریح کرد: دشمن نتوانست با تحریم، ما را در تولید و توسعه متوقف کند. بنابراین سعی کرد با حملات سایبری، اقدام به خراب‌کاری کند و در روز 6 تیر امسال، حملات گسترده سایبری به مجتمع فولاد مبارکه، سبا، فولاد هرمزگان و فولاد خوزستان انجام شد اما سیستم‌های توانمند و کمیته‌های امنیتی از سال‌های قبل در این مجموعه‌ها ایجاد شده و ریسک‌های مختلف را بررسی کرده بود.

طیب‌نیا مطرح کرد: این حملات، چندجانبه و چندلایه با هدف از کار انداختن خطوط تولید برای ماه‌ها طراحی شده بود. دشمن سعی داشت با خراب‌کاری و گرفتن کنترل سیستم‌ها، اقدامات خراب‌کارانه بعدی را طراحی کند. این حملات جزو سه‌ تا چهار حمله بزرگ سایبری دنیا بوده است و همچنان هم روزانه 400 تا 500 هشدار امنیتی در سیستم‌ها اعلام می‌شود که همکاران با هوشیاری با آن‌ها مقابله می‌کنند.

وی در تشریح چگونگی مدیریت این بحران، عنوان کرد: تا ظهر همان روز، جلسه‌ای با حضور عالی‌ترین مسئولان و مقامات پدافند غیرعامل و نهادهای امنیتی برگزار شد. برای بازیابی حادثه، تیم‌هایی در بخش حادثه‌دیده حضور یافتند و جهادگرانه و خودجوش، به‌ صورت شبانه‌روزی طی 36 ساعت توانستند آن‌ها را بازیابی کنند. پس از آن، تمام واحدها به مدار تولید برگشت و طی همان روزها سه رکورد تولید نیز به ثبت رسید.

مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه ادامه داد: موضوع دیگر مبحث رسانه است. محصولات شرکت همان روز در بورس عرضه شد؛ چراکه اعلام عدم عرضه محصول در بورس، به‌ نوعی محقق شدن اهداف دشمن از حملات سایبری بود اما با مدیریت رسانه‌ای و فنی، عرضه با قیمت مناسب در فضایی آرام انجام شد.

طیب‌نیا اظهار کرد: هدف نهایی دشمن، متوقف کردن چرخ صنعت است. خوشبختانه همگی هوشیار شده‌ایم و دشمن نمی‌تواند در این سطح به ما ضربه بزند و آسیب‌پذیری ما به‌ شدت کاهش پیدا کرده است. تحریم‌ها نیز موجب شد علاوه بر افزایش تولید، در بیش از 90 درصد حجم تجهیزات و قطعات به خودکفایی برسیم.

وی یادآور شد: نقطه آسیب ما نقطه قوت دشمن نیست. نقاط قوت ما در میان شعارهایی مانند «عدالت‌طلبی، آزادی و استقلال» است و دشمن از این حوزه‌ها وارد می‌شود. در طراحی داعش و حتی اغتشاشات اخیر، از انقلاب الگوبرداری و آن را به مدل تبدیل کردند.

مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه بیان کرد: بیش از آنکه دغدغه ما تحریم‌ها و حملات سایبری باشد، بیش از 60 درصد زمان را باید صرف حواشی داخلی کنیم. اگر بخواهیم به موضوع پدافند داخل بپردازیم، باید بتوانیم دغدغه‌های صنعتگر، مدیر و کارگر را کاهش دهیم. در این حالت خطرات دشمن خارجی را هم می‌توانیم به حداقل برسانیم.

لزوم توجه به مسائل اجتماعی، سیاسی و حاشیه‌ای در پدافند غیرعامل

طیب‌نیا با بیان اینکه باید در حوزه داخلی به‌ عنوان پدافند غیرعامل باید روی مسائل فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و امنیتی کار کنیم، خاطرنشان کرد: زمانی که یک صنعت توسط دشمن مورد حمله قرار می‌گیرد و برخی افراد داخلی خواسته‌های خود را برآورده‌ نشده می‌بینند، عملیات رسانه‌ای سنگین مانند فساد 92 هزار میلیاردی را مطرح و به صنعت کشور حمله می‌کنند.

وی در پایان ابراز کرد: پدافند غیرعامل به مباحث اجتماعی و امنیتی داخلی نیز مرتبط است. این موضوع هجمه‌های رسانه‌ای سنگین و آسیب‌های مادی، معنوی و اجتماعی به بار آورد و موجب تضعیف روحیه و امید مردم و خوراک رسانه‌های معاند شد و زمینه بروز اغتشاشات را فراهم کرد. بنابراین در حوزه پدافند غیرعامل باید روی این موضوعات بیشتر کار کنیم.

  • منبع خبر : روابط عمومی شرکت فولاد مبارکه اصفهان