مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی لامرد از عبور حجم مبادلات تجاری (واردات و صادرات) این کانون صنعتی و معدنی از مرز ۸۰۴ میلیون دلار خبر داد.

به گزارش بورس امروز؛ احسان انصاری با اشاره به صادرات منطقه ویژه لامرد در شش ماهه نخست سال جاری گفت: در شش ماهه نخست امسال صادرات ۱۳ هزار تن کالا به ارزش ۲۶۳ میلیون دلار از گمرک منطقه ویژه اقتصادی لامرد به ۳ کشور دنیا انجام شده است.

وی افزود: عمده کالاهای صادر شده شمش آلومینیوم بوده که کشورهای ترکیه، چین و جمهوری آذربایجان عمده خریداران کالای صادراتی منطقه ویژه اقتصادی لامرد از طریق این گمرک بوده‌اند.

اثر صادرات بر توسعه اقتصادی منطقه ویژه اقتصادی لامرد

انصاری همچنین با اشاره به اثر صادرات بر توسعه منطقه افزود: صادرات غیر نفتی علاوه بر تقویت خود اتکایی کشور در زمینه تامین ارز باعث قویتر شدن اقتصادی بنگاه‌های کوچک و بزرگ خواهد شد. ایجاد شرکت‌های بزرگ صادراتی در منطقه ویژه به منظور حفظ و توسعه بازارهای صادراتی از مهمترین دستاوردهای اقتصاد صادرات محور برای منطقه است.

او ادامه داد: البته این کار نیازمند عزم ملی دستگاه‌های اجرایی است. ضرورت دارد اقدامات راهبردی و موثری نیز از سمت دولت انجام تا نتایج فوق الذکر حاصل شود.

انصاری یکی از موثرترین اقدامات کاهش تنش‌های بین المللی را حفظ و توسعه بازارهای هدف و پرهیز از اقدامات شتابزده در حوزه قوانین گمرکی ذکر و با اشاره به سرمایه گذاری خارجی در این کانون صنعتی بیان کرد: اگر امکان حضور سرمایه‌گذاران خارجی در منطقه ویژه را فراهم کنیم، به دست آوردن بازارهای هدف صادراتی برای سرمایه گذار خارجی خیلی راحت تر و آسان تر است و تراز تجاری کشور را نیز افزایش خواهد داد. دولت نیز مصمم است که از سرمایه‌گذاری‌های خارجی بهره مند شود.

به گفته مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی لامرد؛ نیروی کار ارزان، مواد اولیه قابل دسترس و نزدیکی به بازارهای تجاری دنیا و برقراری کریدور شمال جنوب می‌تواند گره سرمایه‌گذاری خارجی در منطقه را بگشاید.

افق صادراتی منطقه ویژه اقتصادی لامرد

او همچنین با اشاره به افق صادراتی منطقه ویژه بیان کرد: قطعاً هر کالایی و خدماتی که در منطقه ویژه تولید می‌شود افق صادراتی متفاوتی خواهد داشت و بنا به نوع محصول این نگاه می‌تواند متغیر و متفاوت باشد. کشورهای همسایه و کشورهای اروپایی می تواند ظرفیت مناسبی برای صادرات محصولات این منطقه باشد.

انصاری گفت: ایران در منطقه ای واقع شده که به اذعان همه اقتصاددان‌ها و کارشناسان سیاسی شاهراه ارتباطی جهان محسوب می‌شود، از یک سو خلیج همیشه فارس و از سوی دیگر دریای خزر موقعیت در دسترس داشتن آب‌های آزاد که مؤلفه مهم در صادرات است برای ما فراهم آورده است. شهرستان لامرد نیز به دلیل نزدیکی به دریا و امکان صادرات از چندین اسکله صادراتی نزدیک خود و همچنین ایجاد گمرک در منطقه ویژه و معافیت‌های مالیاتی منطقه برای تولید و صادرات و وجود فرودگاه بین‌المللی و همچنین امکان ارتباط مسیر ریلی و متصل شدن به ریل سراسری کشور مزایای بالقوه‌ای را برای منطقه فراهم کرده که مطمئناً ما نیز از آن استفاده خواهیم کرد.

  • منبع خبر : ایسنا