بانک انگلیسی بارکلیز ضمن کاهش پیش‌بینی قیمت نفت برای سال‌های ۲۰۲۲ و ۲۰۲۳ از متلاطم شدن بازارهای جهانی نفت خام خبر داد.

به گزارش بورس امروز، بارکلیز پیش‌بینی خود برای قیمت نفت برنت را در سال جاری میلادی و ۲۰۲۳ در پی خطرهای ناشی از شیوع کرونا در چین و کند شدن رشد اقتصادی جهان کاهش داد.

تحلیلگران این بانک در یادداشتی می‌گویند که بازار نفت با توجه به تردیدهای ناشی از چند عامل کنونی از جمله جنگ اوکراین، احتمالاً شاهد تلاطم خواهد بود.

با این حال، در مجموع با وجود ریسک‌های رایج مربوط به عرضه، همچنان برآوردشان درباره قیمت نفت سازنده بودند.

بارکلیز پیش‌بینی خود از قیمت برنت در سال ۲۰۲۲ را با ۳ دلار کاهش به ۱۰۰ دلار برای هر بشکه و چشم‌انداز سال ۲۰۲۳ خود را با ۵ دلار کاهش به ۹۸ دلار رساند.

نفت برنت در روز جمعه (۲۸ مهرماه) ۹۱ دلار و ۲۲ سنت به ازای هر بشکه معامله شد.

تحلیلگران بر این باورند که اثرگذاری عامل عرضه بر قیمت نفت ثابت مانده است که این شرایط از فعال بودن ائتلاف اوپک‌پلاس و عملکرد ضعیف تولید ایالات متحده آمریکا ناشی می‌شود، با این حال، پاسخ به قیمت احتمال می‌رود سبب کاهش تولید هر دو طرف شود و و در عین حال این انتظار وجود دارد که تولید آمریکا بسیار انعطاف‌پذیرتر باشد.

اوپک‌پلاس که اعضای سازمان کشورهای صادرکننده نفت و متحدانش از جمله روسیه را در بر می‌گیرد، توافق کردند که هدف تولید خود را به میزان ۲ میلیون بشکه در روز کاهش دهند.

بارکلیز هشدار داداگر وضع کرونا در چین بهبود نیابد، باید منتظر کاهش ۵ تا ۱۰ دلاری پیش‌بینی قیمت نفت در سال ۲۰۲۳ میلادی بود.

بیشتر بخوانید:  قیمت جهانی طلا با 0.28 درصد کاهش به 1944دلار رسید

بر اساس برآورد این بانک انگلیسی، تقاضای نفت ممکن است با وجود کاهش احتمالی محدودیت‌های سفر کمتر از برآوردها باشد.

  • منبع خبر : رویترز