ایران با صدور خدمات فنی و مهندسی در صنعت پالایش نفت خام و میعانات گازی، پروژه‌های پالایشی نیازمند تکمیل، به‌سازی، نوسازی و توسعه در دیگر کشورها را در دست می‌گیرد و ضمن رفع نیاز فنی و مهندسی و فعال‌سازی این پالایشگاه‌‌ها، سهام‌دار آنها خواهد شد.

به گزارش بورس امروز، سالهاست توسعه صنعت پالایشگاهی در ایران در مسیر توسعه قرار دارد و نتیجه آن 9 پالایشگاه نفتی و یک پالایشگاه میعانات گازی بوده است. طرح‌های توسعه کمی و کیفی در پالایشگاه‌های نفتی ایران در دست اجراست و اخیراً نیز نخستین پالایشگاه نفت سنگین ایران در جزیره قشم به‌بهره‌برداری رسیده است.

80 پالایشگاه کوچک (mini refinery) با مالکیت بخش خصوصی در ایران فعال است و چند طرح بزرگ پتروپالایشگاهی کلید خورده که بهره‌برداری از هر کدام در آینده، می‌تواند نقطه عطفی در توسعه این صنعت برای کشور باشد.

کنار این ظرفیت عظیم رو به توسعه، دولت سیزدهم با هدف بازارسازی برای نفت خام و دسترسی به ظرفیت‌های جدید پالایشی با حداقل هزینه، به اجرای طرح “سهام‌داری پالایشگاه‌های فراسرزمینی” اقدام کرد.

در این طرح، ایران با صدور خدمات فنی و مهندسی در صنعت پالایش نفت‌خام و میعانات گازی، پروژه‌های پالایشی نیازمند تکمیل، به‌سازی، نوسازی و توسعه در دیگر کشورها را در دست می‌گید و ضمن رفع نیاز فنی و مهندسی و فعال‌سازی پالایشگاه‌های مذکور، سهام‌دار این پالایشگاه‌ها می‌شود.

در این بین، با سهام‌داری ایران در یک پالایشگاه فراسرزمینی، بخشی از خوراک این پالایشگاه با نفت خام ایران تأمین می‌شود و ایران در فرآورده‌های نفتی تولیدی آن نیز سهم خواهد داشت.

اخیراً، جواد اوجی، وزیر نفت از راه‌اندازی نخستین پالایشگاه فراسرزمینی به‌نام ال‌پالیتو در ونزوئلا و پالایش روزانه 100 هزار بشکه نفت خام میدان‌های کشور در این پالایشگاه خبر داد.

در واقع از این پس، این پالایشگاه 140هزاربشکه‌ای، روزانه 100 هزار بشکه نفت خام ایران را دریافت و پالایش خواهد کرد.

بیشتر بخوانید:  افزایش قیمت نفت به دنبال کاهش ذخیره‌سازی آمریکا

وزیر نفت در این خصوص گفت: “این آرزوی دیرینه و 43ساله‌ای بود که به‌همت همکاران من در شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی و پیگیری آقای سالاری، مدیرعامل این شرکت در بخش فراسرزمینی تحقق یافت، نقطه آغاز این اقدام در ونزوئلا بود و با برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده در دیگر نقاط نیز ادامه خواهد یافت.”

با بررسی این موضوع که وزیر نفت اعلام کرده است “در دیگر نقاط نیز در حال برنامه‌ریزی برای سهامداری پالایشگاه‌های فراسرزمینی هستیم”، به نام 7 کشور می‌رسیم.