شرکت قالب‌های صنعتی ایران خودرو به زیال ناخالص ۶۷ میلیارد ریالی بر اثر عملیات برخی از پروژه‌های طراحی و ساخت قالب، قطعات پرسی و مجموعه‌سازی رسیده است. این شرکت همچنان بابت تولید گلگیر سمند هم زیان‌ده است.

به گزارش بورس امروز، زیان ۶ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومانی این شرکت ناشی از طراحی و ساخت قالب‌های sp38-SSU به مبلغ ۱۸ میلیارد ریال و  SP37-SSU به مبلغ ۶ میلیارد ریال و تولید قطعات مجموعه‌سازی گلگیر داخلی جلو d7- به مبلع ۱۴ میلیارد ریال و گلگیر داخلی جلو چپ و راست سمند به مبلغ ۹ میلیارد ریال است.

این زیان‌ها در حالی همچنان به وجود می‌آید که از تولید سمند چیزی حدود ۲۰ سال زمان می‌گذرد اما بازهم شاهد زیان ۹۰۰ میلیون تومانی در بخش تولید گلگیر برای این خودرو هستیم.

در بخش شاخص‌های مالی این شرکت نیز شاهد افت هستیم به گونه‌ای که درآمدهای عملیاتی این شرکت طی سال مالی منتهی به اسفند ۹۷ نسبت به سال ۹۶ کاهشی بوده و از ۲.۷۸۸.۹۷۹ میلیون ریال به ۱.۸۹۰.۳۹۲ میلیون ریال رسیده است.

سود ناخالص این شرکت نیز از ۲۷۳.۵۲۷ میلیون ریال سال ۹۶ به ۲۴۶.۶۷۵ میلیون ریال در سال ۹۷ کاهش پیدا کرده است. ضمن اینکه سود عملیاتی این شرکت نیز به شدت کاهش پیدا کرده و به نیمی از سود عملیاتی سال قبل خود رسیده است.

در نهایت سود خالص این شرکت از ۱۲۰.۸۶۶ میلیون ریال سال ۹۷ به ۶۹.۵۹۳ میلیون ریال در سال ۹۶ رسیده است.

این در حالی است که طلب بیش از ۱ میلیون دلاری  شرکت قالب‌های صنعتی ایران خودرو از شرکت کاتانئو به دلیل اعلام ورشکستگی این شرکت ایتالیایی قابل وصول نیست.

بیشتر بخوانید:  ۱۸ درصد از صنعت کشور، مشمول ماده ۱۴۱