بازار سرمایه متاثر از استراحت کامل چهار تا پنج روزه ناشی از اخبار منفی مربوط به عدم توافق مذاکرات هسته ای و مباحث اجتماعی در جامعه، روند منفی را طی کرد.

به گزارش بورس امروز؛ بازار سرمایه متاثر از استراحت کامل چهار تا پنج روزه ناشی از اخبار منفی مربوط به عدم توافق مذاکرات هسته ای و مباحث اجتماعی در جامعه، روند منفی را طی کرد.

اگرچه در این میان افزایش نرخ بهره بین بانکی از یک آرامش نسبی برخوردار بود و این موضوع یک نقطه استراحتی برای بازار بود؛ این موضوعی که می تواند بازار سرمایه را از یک نوسان مثبت برخوردار سازد. حضور رییس جمهور در سازمان ملل و به تبع آن امیدواری برای انجام توافق هسته ای سبب شد تا بازار سرمایه در انتظار اتفاقات مثبت در حوزه بانکی و رفع تحریم ها باشد. اگرچه در این میان ابهامات بازار از جمله سمت و سوی قیمت دلار همچنان پابرجاست و شرکت های حاضر در بازار سرمایه قادر به پیش بینی روندها در آینده نیستند.

لازم به یاد آوریست که 70 تا 80 درصد بازار سرمایه کامودیتی محور است که ارزش بازار را تشکیل می دهند. در بازارهای جهانی به علت رکود سنگین ناشی از افزایش نرخ بهره های بانکی آمریکا و اروپا برای کنترل تورم، از کاهش تقاضای کامودیتی ها برخوردار شده است.

به گونه ای که در پی کاهش فروش کامودیتی ها، انبارهای بسیاری از شرکت های کامودیتی محور در حال پر شدن است و اثر آن را به تدریج در بازار سرمایه ایران شاهد خواهیم بود. کاهش فروش فصلی بسیاری از شرکت ها از جمله مهمترین دلیل رکود و ابهام منفی بازار سرمایه کشور است. در واقع اثرات رکود جهانی به وضوح در حال رخ دادن است و اثرات منفی خارجی به مثابه یک طوفان سهمگین در حال نزدیک شدن به ما است. در صورت حاکم شدن رکود جهانی و تحقق پیش بینی های صورت گرفته در سال 2023 میلادی، صادرات شرکت های کامودیتی محور در کشور را متاثر خواهد کرد. این موضوع ابتدا در کوتاه مدت و پس از آن در میان مدت اثرات خود را بر بازار سرمایه خواهد گذاشت. این موضوعات سبب شده است تا بسیاری از شرکت ها برای تعادل بخشی به پرتفوهای خود، سبد سهامشان را  به طرح های خاص تر اختصاص دهند.

  • نویسنده : مهدی محمودیان-عضو هیات مدیره سبدگردان نو اندیشان نفیس