یک شرکت دانش بنیان جهت توسعه و راه اندازی خطوط تولید جدید پودر مس نیاز به سرمایه ای با مبلغ 72,107 میلیون ریال بوده که این طرح از طریق سامانه تامین مالی جمعی فرابورس با سودی معادل 36 به سرمایه گذاران معرفی شد است.

به گزارش بورس امروز، برای خرید دستگاه دیزل ژنراتور، تانکرها و تکمیل سرمایه در گردش برای تولید پودر مس، درخواست تامین مالی را به فرابورس ارائه که تایید شده و با لحاظ سهم 16 درصدی از درآمد طرح تا سقف 36 درصد مبلغ سرمایه گذاری توسط سرمایه‌گذاران، نرخ بازده داخلی ماهانه و سود سرمایه‌گذاران در مدت اجرای طرح به ترتیب برابر با 3.16 و 36 درصد پیش‌بینی شده است.

ورود 177 سرمایه گذار

بر همین اساس اسماعیل کیومرثی رئیس هیات مدیره گروه سرمایه گذاری پویش با اشاره بر پیش‌بینی درآمد 165میلیارد ریالی طی دوره 12 ماهه، اظهار داشت: هم اکنون 177 سرمایه گذار به این طرح وارد و 48 درصد از کل سرمایه مورد نظر نیز جمع آوری شده است.

پذیرش ریسک از سوی سرمایه پذیر

وی با تاکید بر وجود بر خی ریسک ها همچون کاهش نرخ پودر مس ادامه داد: وابستگی نرخ این محصول به قیمت جهانی مس و نرخ دلار زیاد بوده و هر گونه تغییر قیمت، سود آوری طرح را متاثر می سازد. بنابراین و در این شرایط تعهد به پرداخت سود توسط ضامن شخص ثالث، این ریسک را از سرمایه گذاران دور می‌سازد و حداقل میزان سرمایه 500 هزار تومان به شمار می رود.
کیومرثی در ادامه به دغدغه سرمایه گذاران در خصوص کاهش حجم تولید پودر مس اشاره کرد و افزود: سرمایه‌پذیر موظف است تا پودر مس را حداقل به میزان ظرفیت پیش‌بینی شده تولید کند و اگر چنین تعهد اجرایی نشود، این ریسک بر عهده سرمایه‌پذیر بوده و باید عواقب آن را بپذیرد.

توانمند در سودسازی

این سرمایه پذیر حوزه بازار سرمایه اعلام کرد: شرکت پویش صنعت آریا در حوزه معادن مس و طلا فعالیت می کند و با دارا بودن معدن مس توسط هولدینگ بالا دستی، توانایی تولید محصولات مسی از جمله پودر مس را داشته و مشکلی برای تامین خاک معدنی ندارد. خطوط تولید کاتد مس 99.9 درصد از روش لیچینگ هم اکنن فعال بوده و همین عاملی شده تا افزودن خط تولید پودر مس به کارخانه موجود را مد نظر قرار دهد.

کیومرثی مبلغ فروش هر تن پودر مس در این طرح را 2500 میلیون ریال دانست و گفت: با توجه به اینکه کاتد مس در بورس کالای کشور با کف 2300 میلیون ریال معامله می‌شود، لذا قابل پیش‌بینی است که پودر مس نیز با قیمت تعیین شده به فروش رود.

  • منبع خبر : روابط عمومی شرکت شرکت پویش صنعت آریا