هلدینگ فولاد یار در سال 1375 تاسیس شد و در 26 امین سال فعالیت خود قرار دارد. از سال 1384، حسب نیاز مجموعه شرکت های زیرمجموعه و گروه شرکت ها و شرکت های فرعی به تناسب تاسیس شد و در حال حاضر حدود 6 شرکت فرعی همراه با شرکت مادر به فعالیت مشغول است. این شرکت بالغ بر 1200 نفر سهامدار دارد و بالغ بر 70 میلیارد تومان نیز، سرمایه ثبتی شرکت، جدای از بهای تمام شده بازار است.

به گزارش بورس امروز، هلدینگ فولاد یار در سال 1375 تاسیس شد و در 26 امین سال فعالیت خود قرار دارد. از سال 1384، حسب نیاز مجموعه شرکت های زیرمجموعه و گروه شرکت ها و شرکت های فرعی به تناسب تاسیس شد و در حال حاضر حدود 6 شرکت فرعی همراه با شرکت مادر به فعالیت مشغول است. این شرکت بالغ بر 1200 نفر سهامدار دارد و بالغ بر 70 میلیارد تومان نیز، سرمایه ثبتی شرکت، جدای از بهای تمام شده بازار است.

این شرکت تعاونی جز معدود شرکت هایی است که هر ساله در مجمع سالیانه از تقسیم سود برخوردار بوده است که در دوسال اخیر موفق به افزایش 120 درصدی سود از 7 میلیارد و 500 میلیون تومان به 16 میلیارد و 200 میلیون تومان شده است . در بودجه 1401 تحقق سود 20 میلیارد تومانی را هدف گذاری کرده است. از طرفی هم تعاونی فولاد یار در نیشابور و استان خراسان، واقع شده است. این شرکت در 9 دوره تعاونی برتر استان و یک دوره هم به عنوان تعاون برتر ملی شناخته شده است.

این شرکت بر حسب فعالیت خود در مجموعه فولاد خراسان سعی کرده است تا چرخه تامین فعالیت آن ها را پوشش دهد. در ابتدا شرکت حمل و نقل جاده ای بر حسب نیاز مجموعه فولاد خراسان را برای میلگرد و محصولاتی که باید تامین می شد را فراهم کرد. و بعد از آن شرکت ریلی را تاسیس کرد. شرکتی توانمند در شرق کشور با برخورداری بالغ بر 400 واگن که حمل عمده مواد اولیه فولاد خراسان اعم از گندله و کنسانتره را بر عهده دارد.

در این میان با توجه به نیاز  فولاد خراسان و سایر شرکت های فولادی به مواد اولیه همچون آهک، در این زمینه نیز سرمایه گذاری کرده است. سرمایه این شرکت طی 26 سال فعالیت خود از یک میلیون و 200 هزار تومان در سال 1375 به 70 میلیارد تومان در حال حاضر رسیده است. این هلدینگ برای توسعه فعالیت های خود در نظر دارد که وارد بازار سرمایه شود. هلدینگ فولاد یار تمام تلاش خود را به کار بسته است که با همان شناسه ملی و  یکتای قبل به یک شرکت سهامی خاص تبدیل گردد و بتواند از مزایای شرکت سهامی خاص نیز استفاده کند و از طرفی نیز بتواند سابقه و تجربه قبلی خود را حفظ کند.

این شرکت در حال حاضر برنامه توسعه واگن های خود به میزان 1000 واگن را در دستور کار خود دارد. شرکت ریلی این هلدینگ فعالیت خود را از 50 واگن شروع کرده است. قیمت تولید داخل هر واگن حدود 2.5 میلیارد تومان است و در حال حاضر تعداد واگن های این شرکت به 420 واگن رسیده است.

  • نویسنده : مهندس امیر رضا کاویانی - رییس هیئت مدیره هلدینگ فولاد یار
  • منبع خبر : نشریه بورس امروز