آیین افتتاح پروژه احداث خط خردایش و دانه‌بندی و همچنین سنگ‌شکن اولیه شرکت فولادسنگ مبارکه توسط مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه و با حضور نماینده مردم شهرستان مبارکه در مجلس شورای اسلامی، تعدادی از مسئولین منطقه و جمعی از معاونین و مدیران فولاد مبارکه برگزار و پروژه‌های بهره‌برداری از معدن سنگ آهن خاک سرخ کودی هرمزگان و سنگ آهن سیلیس داوران کرمان نیز به صورت آنلاین افتتاح گردید.

به گزارش بورس امروز، پروژه‌ احداث خط خردایش و دانه‌بندی با ظرفیت 350 تن در ساعت، سرمایه‌گذاری اولیه 230 میلیارد ریالی و با هدف افزایش ظرفیت تولید سنگ آهک دانه‌بندی‌شده به بهره‌برداری رسید که سنگ‌شکن هیدروکن و سرندهای ارتعاشی به‌عنوان تکنولوژی استفاده‌شده در احداث این پروژه منجر به تولید سنگ آهک دانه‌بندی‌شده در ابعاد متنوع به‌عنوان محصول نهایی گردیده است. 90 درصد تجهیزات این پروژه توسط متخصصان داخلی بومی‌سازی شده و اشتغال 85 نفر به صورت مستقیم و غیر مستقیم فراهم گردیده است.

پروژه احداث خط سنگ‌شکن اولیه، با سرمایه‌گذاری 900 میلیارد ریال و ظرفیتی بالغ بر 700 تن بر ساعت از دیگر پروژه‌هایی بود که در شرکت معدنی و صنعتی فولادسنگ مبارکه به بهره‌برداری رسید؛ افتتاح این پروژه که با هدف افزایش ظرفیت تولید و تأمین پایدار سنگ آهک دانه‌بندی‌شده و ظرفیت تولید سالیانه 5 میلیون تن سنگ آهک صورت گرفته، با استفاده از تکنولوژی سنگ‌شکن ژیراتوری، تولید سنگ آهک با دانه‌بندی صفر تا 200 میلی‌متر را محقق می‌کند. 70 درصد از تجهیزات به‌کار گرفته شده در پروژه خط سنگ‌شکن اولیه، توسط متخصصان داخلی بومی‌سازی شده و این پروژه اشتغال 95 نفر را فراهم کرده است.

لازم به‌ذکر است مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه به صورت آنلاین پروژه‌های بهره‌برداری از معدن سنگ آهن خاک سرخ کودی هرمزگان و معدن سنگ آهن سیلیس داوران کرمان را افتتاح کرد.

بهره‌برداری از معدن هماتیت و خاک سرخ کودی هرمزگان با سرمایه‌گذاری 148 میلیارد و 580 میلیون تومان در مساحتی بالغ بر 6 کیلومتر مربع و با هدف تأمین سنگ آهن مورد نیاز گروه فولاد مبارکه صورت گرفت که میزان ذخیره سنگ آهن آن طبق پروانه بهره‌برداری موجود، بالغ بر 531 هزار تن و ذخیره سالیانه خاک سرخ آن طبق پروانه بهره‌برداری موجود بالغ بر 45 هزار تن می‌باشد.

برای این پروژه معدنی به میزان هزار و 650 متر حفاری صورت گرفته، ذخیره هماتیت اثبات‌شده معدن سنگ آهن خاک سرخ کودی به میزان 7 میلیون تن و ظرفیت سالیانه استخراج طرح توسعه آتی آن به میزان 500 هزار تن است؛ پروژه بهره‌برداری از معدن سنگ آهن خاک سرخ کودی برای 28 نفر به صورت مستقیم و غیر مستقیم اشتغال ایجاد کرده است.

بهره‌برداری از معدن سنگ آهن سیلیس داوران کرمان نیز با هدف تأمین سنگ آهن و سیلیس مورد نیاز گروه فولاد مبارکه و با سرمایه‌گذاری اولیه 805 میلیارد ریالی در مساحتی بالغ بر 13 کیلومتر مربع صورت گرفته که اشتغال‌آفرینی 35 نفر به صورت مستقیم و غیر مستقیم را به همراه دارد؛ ظرفیت استخراج طرح توسعه آنی این پروژه 300 هزار تن در سال است.

طبق پروانه بهره‌برداری موجود، این معدن، 250 هزار تن ذخیره آهن، 600 هزار تن ذخیره سیلیس و سالیانه 25 هزار تن ظرفیت استخراج به همراه ذخیره هماتیت اثبات‌شده 4 میلیون تنی دارد و دارای 776 متر حفاری اکتشافی است.

شرکت معدنی و صنعتی فولادسنگ مبارکه اصفهان مأموریت تأمین مواد اولیه مورد نیاز صنعت فولاد شامل سنگ آهک، آهن و دولومیت برای صنایع فولاد کشور با تمرکز بر نیازهای گروه فولاد مبارکه اصفهان را دارد.